Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaký byl schodek zahraničního obchodu v červnu?

Jaký byl schodek zahraničního obchodu v červnu?

19.7.2002 11:52
Autor: 

V úterý 23. července zveřejní ČSÚ údaje o zahraničním obchodu v červnu letošního roku. Co můžeme očekávat?

V relativně malé ekonomice, jakou je Česká republika, bývají údaje o zahraničním obchodu velmi proměnlivé a obtížně predikovatelné. Často stačí jedna či dvě mimořádné události a výsledky se liší od předchozích hodnot a prognóz v násobcích. Typickým příkladem byl květen letošního roku, kdy mimořádný dovoz dvou civilních letadel a výpadek ve vývozu mobilních telefonů způsobily propad obchodní bilance o 11,8 mld. Kč ve srovnání s průměrně očekávanými 4,4 mld. Kč.

Pokud pomineme možnost šoků neznámých při tvorbě odhadu schodku obchodní bilance, měla by se obchodní bilance v červnu opět vrátit k jednocifernému schodku. Patria očekává schodek ve výši 3 mld. Kč při výrazném snížení meziroční dynamiky vývozu i dovozu. Jedním z důležitých faktorů změn v zahraničním obchodu by měly opět být změny vývozních a dovozních cen vyplývající z poklesu inflace v ČR i v zahraničí a zhodnocení kurzu koruny. Odhadem lze říci, že změna směnných relací by měla snížit nominální hodnotu salda obchodní bilance zhruba o 3 mld. Kč. Co se týče reálných ekonomických faktorů, domácí poptávka roste poměrně stabilním tempem, zatímco hospodářství EU, hlavního obchodního partnera ČR, vykazuje známky postupného, ovšem velmi pomalého, oživení. Do hry ještě vstupuje vliv reálného posílení koruny s dopadem na konkurenceschopnost. Zde však předpokládáme negativní dopad na vývoz až v druhé polovině letošního roku. Česká měna sice rychle posiluje již několik měsíců, ovšem vzhledem k možnosti zajištění proti tomuto vývoji a dříve uzavřeným zakázkám na výrobu a vývoz zboží, je nutné počítat s určitým zpožděním. Navíc exportní produkce v ČR je relativně náročná na dovoz výrobních vstupů (surovin, polotovarů), takže případný výpadek vývozu by se částečně projevil také poklesem dovozu. K vytvoření vývozního zboží v hodnotě 100 Kč je potřeba dovézt výrobní vstupy zhruba v hodnotě 70 Kč.

Za celý letošní rok i nadále očekáváme schodek obchodní bilance ve výši 90 mld. Kč.

David Marek


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data