Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Vývoj v Polsku ukazuje, že se spotřební daně nemusí snižovat

MF: Vývoj v Polsku ukazuje, že se spotřební daně nemusí snižovat

23.11.2005 13:51
Autor: 

Vývoj v oblasti pohonných hmot v Polsku potvrdil oprávněnost negativního postoje ministra financí Bohuslava Sobotky ke snižování spotřebních daní. Nová polská vláda již nyní uznává, že snížení spotřebních daní u pohonných hmot pomohlo pouze petrochemickým firmám. Tento názor zastával již dříve ministr financí Bohuslav Sobotka, když odmítal debatovat o snížení spotřebních daní v souvislosti se stoupajícími cenami pohonných hmot.

Ministerstvo financí v září jednoznačně odmítalo tvrzení, že stát vydělává na zvyšujících se cenách pohonných hmot. „Snížení spotřebních daní by pro konečné spotřebitele nemělo žádný efekt. Vydělali by na něm pouze výrobci, distributoři a prodejci pohonných hmot,“ říkal v září 1. místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka.

Současná situace v Polsku tyto argumenty pouze potvrzuje a dává ministru Sobotkovi za pravdu. Cena pohonných hmot je tvořena pevnou sazbou spotřební daně, sazbou daně z přidané hodnoty, cenou ropy, náklady a ziskem rafinerií, distributorů a benzinových čerpadel. Spotřební daň je nyní stanovena pevnou částkou 11,85 Kč za litr benzinu a 9,95 Kč za litr nafty, DPH činí 19 procent. Z toho je patrné, že samotný dopad změny ceny pohonných hmot na inkaso spotřební daně je nulový.


Váš názor
  • To je demagogie
    23.11.2005 15:49

    Správně píšete, že "dopad změny ceny pohonných hmot na inkaso spotřební daně je nulový". Ale už jste "zapomněli" napsat, že "dopad změny ceny pohonných hmot na inkaso DPH je 19 %". Nevím jen, jestli je i v tomto případě demagogem ministr Sobotka nebo Patria.
    Jakub V.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC