Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Kontrola cen pohonných hmot porušení předpisů zatím neprokázala

MF: Kontrola cen pohonných hmot porušení předpisů zatím neprokázala

15.11.2005 11:10
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF
Finanční orgány v minulých týdnech provedly v jednotlivých krajích šetření cen benzínu a motorové nafty. Kontrola, která byla uskutečněna na základě rozhodnutí ministra financí, se soustředila na cenovou úroveň bezolovnatých benzínů BA 91 a BA 95 a motorové nafty u distributorů a finálních prodejců v prvních třech čtvrtletích letošního roku.

Výsledek šetření, které bylo prováděno v součinnosti s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže, prokázal, že v období ledna až srpna nedocházelo ke koordinaci cenové strategie prodávajících a ke kolektivnímu zneužívání dominantního postavení na trhu. Ze získaných údajů za toto období nevyplývá žádný významnější či mimořádný vzestup hladiny nákupních či prodejních cen sledovaných pohonných hmot, který by se výrazněji odchyloval od vývoje cen nafty a benzínu na evropském trhu. Obchodní marže se v tomto období pohybovaly pod úrovní předchozích let. I přes neustálý nárůst cen ropy a ropných produktů na světových trzích udržovali hlavní prodejci na čerpacích stanicích vzhledem k velmi silné konkurenci ceny pod psychologickou hranicí 30 Kč.

V měsíci září se naopak u některých firem, zabývajících se finálním prodejem, marže výrazně zvýšily. Mnohem menší nárůst marží byl zaznamenán u distributorů. Po období rychlého vzestupu, ke kterému došlo v důsledku hurikánu Catherine v USA, totiž zaznamenaly nákupní ceny mírný pokles, prodejní cena se však neměnila a zůstala na vysoké úrovni. Tato tendence se projevila především u benzínu, méně pak u motorové nafty. Marže docilované na čerpacích stanicích se u benzinu v září pohybovaly kolem 10 % prodejní ceny. V předcházejícím období počínaje od počátku roku kolísaly v průměru od 2 % do 10 %, podle toho, jak se měnily nákupní ceny.

Ve druhé polovině měsíce září a částečně i v říjnu 2005 bylo pro obchodní politiku šetřených společností charakteristické pozvolné, jakoby neochotné, snižování cen pohonných hmot, které po dramatickém zvýšení cen ropných produktů na burze v Rotterdamu nekopírovalo jejich následné výrazné snížení. Tento relativně pomalejší pokles cen je opakující se formou tržního chování významných subjektů v ČR, které tím podle svých slov kompenzují horší výsledky hospodaření z předcházejícího období. K znatelnému snížení cen došlo až na přelomu října a listopadu.

Za dané situace je nutno posoudit, zda docilované vysoké marže jsou výsledkem zneužití postavení na trhu nebo jen výsledkem cenového konkurenčního chování a potřeby kompenzovat nízkou míru zisku z předchozího období. Vzhledem k velkému množství prodávajících subjektů by se o zneužití postavení na trhu mohlo jednat pouze v případě, kdyby výhodnějšího hospodářského postavení bylo dosaženo kartelovou dohodou.

Cenová strategie výrobců, distributorů a prodejců v období po 1. září 2005 je z tohoto pohledu nadále předmětem šetření ÚOHS, které má být ukončeno do konce roku 2005. Prokáže-li se, že k cenové koordinaci či k jiné formě vzájemného dorozumění skutečně došlo, zahájí cenové kontrolní orgány okamžitě další šetření, která ověří, zda tímto jednáním ve vzájemné shodě došlo, případně i nadále dochází, k zneužití takto vzniklého silného hospodářského postavení na trhu uplatňováním ceny, která je vyšší než cena obvyklá.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data