Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bohatství českých domácností aneb ekonomiku za Google, Microsoft a IBM

Bohatství českých domácností aneb ekonomiku za Google, Microsoft a IBM

14.11.2005 12:30
Autor: David Marek

Před několika dny se v médiích nakrátko mihlo téma bohatství českých domácností. Důvodem byla analýza finanční skupiny UniCredit, podle níž na každého Čecha v současnosti připadá bohatství v hodnotě 5.746 eur, tj. zhruba 172.000 Kč. Přesněji bylo předmětem analýzy finanční bohatství. To nevypadá nijak špatně, oficiální česká statistika ale uvádí, že české domácnosti jsou ještě bohatší.

Sčítat mince a bankovky v peněženkách lidí, zůstatky na běžných účtech, stavy termínových účtů, stavebního spoření, penzijního připojištění, hodnotu akcií a podílových listů by bylo nošením dříví do lesa. Tyto informace jsou zahrnuty v národních účtech za sektor. Roční národní účty končí v roce 2003, ovšem protáhneme-li je o čtvrtletní údaje sahající až do poloviny letošního roku, zjistíme, že české domácnosti nashromáždily finanční aktiva za 2,1 bilionu korun. Na osobu to činí 206.585 Kč.

Do bohatství domácností ale patří i domy, byty, auta a půlky prasat v mrazácích, zkrátka nefinanční aktiva. Jejich hodnota podle naší prolongace ročních národních účtů nyní dosahuje zhruba 2,5 bilionu korun. Sečteme-li finanční i nefinanční aktiva domácností, zjistíme, že na osobu připadá majetek v hodnotě 471.580 Kč.

Část majetku si ale domácnosti pořídily na dluh. Celková „sekera“ českých domácností se aktuálně blíží hodnotě 820 miliard korun, tj. 80.000 na hlavu. Čisté jmění českých domácností tedy v polovině letošního roku přesahovalo 4 biliony korun a na osobu tak připadalo bohatství v hodnotě téměř 400.000 Kč. Za šest měsíců letošního roku se čisté jmění zvýšilo o 3,0 %. V roce 2004 o 5,7 %. Od roku 1995 se již téměř zdvojnásobilo.

A jaká je tržní hodnota celé české ekonomiky? Celkové čisté jmění národního hospodářství činilo podle posledních údajů (rok 2003) 12,5 bilionu korun, což je zhruba tolik jako tržní hodnota Microsoftu, Googlu a IBM dohromady.


Váš názor
 • Dluhy patří UFOnům - nebo komu?
  28.11.2005 15:05

  Pěkný článek, jen mě napadla taková drobnost. V textu jde samozřejmě o průměrná čísla. A peníze se nemohou vypařit. A pokud někdo někomu dluží, tak zase kdosi jiný je bohatší. Tedy jakým způsobem se vyloučí nějaká část bohatství? I banky jsou dnes soukromé (kromě centrální banky), takže tyto peníze se z ekonomiky neztrácejí. - Nebo jde snad o to, že vlastníky pohledávek jsou zahraniční subjekty a ty nelze započítat do bohatství českých domácností? Nebo jak to je? Kde dělám chybu v úvaze?
 • kolik je?
  25.11.2005 13:12

  Kolik je rocni obrat Wal-martu?
  dodo
 • Dekuji
  23.11.2005 7:57

  Konecne mel nekdo odvahu reagovat na zpackane udaje UniCredit.
  Lukas Rubes
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data