Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ERÚ omezí ceny plynu kvůli stížnostem a monopolnímu charakteru trhu

ERÚ omezí ceny plynu kvůli stížnostem a monopolnímu charakteru trhu

14.11.2005 10:21
Autor: 

Následuje tisková zpráva ERÚ:
Energetický regulační úřad zavede opatření na ochranu oprávněných zákazníků
• Ceny pro oprávněné zákazníky pro rok 2006 budou pod kontrolou Energetického regulačního úřadu,
• Energetický regulační úřad informoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Energetický regulační úřad obdržel řadu podnětů od konečných zákazníků, kteří se podle zákona č. 458/2000 Sb., energetický zákon, stali od 1. ledna 2005 zákazníky oprávněnými a kteří se cítí být poškozováni vystavením účinků nefungujícího soutěžního prostředí.

Dále v září t.r. se na Energetický regulační úřad obrátilo Sdružení velkých spotřebitelů energie s žádostí o urychlené řešení cenových sporů mezi oprávněnými zákazníky a RWE Transgas, a. s., kteří se cítí být poškozováni nefungujícím soutěžním prostředím na trhu s plynem.

Na základě těchto podnětů provedl Energetický regulační úřad analýzu stávajícího stavu trhu s plynem v České republice, stupně jeho liberalizace, úrovně konkurence a analýzu důsledků, které s sebou přinese další etapa liberalizace tohoto trhu od 1. ledna 2006.

Z uvedené analýzy a probíhajících správních řízení vyplývá, že:

a) stížnosti těchto zákazníků jsou oprávněné,
b) neoprávněně získaný majetkový prospěch signalizuje podezření ze zneužití dominantního postavení na trhu,
c) k tomuto datu nelze očekávat takové změny na trhu, které by významně omezily dominantní postavení RWE Transgas, a. s.

Informace získané na základě stížností a podnětů oprávněných zákazníků a z vlastních šetření považuje Energetický regulační úřad za natolik závažné, že se rozhodl předat je Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k prošetření, zda nedochází ze strany RWE Transgas, a. s. a jím ovládaných společností k porušení zákona č. 143/2001 Sb., o ochraně hospodářské soutěže.

S ohledem na to, že se od 1. ledna 2006 počet oprávněných zákazníků zvýší na zhruba 130 000 a po zvážení všech okolností a s ohledem na skutečnost, že Energetický regulační úřad podle § 17 odst. 3 energetického zákona má za úkol chránit zájmy spotřebitelů, se rozhodl využít svého oprávnění vyplývajícího z § 1 odst. 6 zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, a omezí od 1. ledna 2006:

1) předávací cenu plynu mezi RWE Transgas, a. s. a obchodníky s plynem pro dodávky plynu oprávněným zákazníkům,
2) ceny dodávky plynu pro oprávněné zákazníky od obchodníků s plynem, kteří nakupují plyn od RWE Transgas, a. s.,
3) cenu za uskladňování plynu RWE Transgas, a. s.

Omezení výše cen má zabránit možnému kolapsu dodávek plynu konečným zákazníkům v České republice, kdy na jedné straně se trh s plynem v České republice podle energetického zákona formálně liberalizuje a v důsledku toho jsou jednotlivé kategorie konečných zákazníků zbavovány ochrany prostřednictvím regulovaných cen, na straně druhé však žádná skutečná konkurence na trhu s plynem v České republice zatím nepůsobí a je pravděpodobné, že v nejbližší budoucnosti ani působit nezačne.

Energetický regulační úřad omezí výše cen z následujících důvodů:

1) Zemní plyn dováží do České republiky stále jediný dovozce, tj. společnost RWE Transgas, a. s., a ta zároveň majoritně ovládá šest z osmi velkých distribučních a dodavatelských společností.

2) K termínu zahájení plynárenského roku, tj. k 1. říjnu 2005, nedošlo k přidělení žádné přepravní kapacity pro nově příchozí obchodníky s plynem, z čehož je zřejmé, že v následujícím období bude dodávky na českém trhu zajišťovat pouze RWE Transgas, a. s.

3) Nedá se očekávat vstup nového dodavatele na český trh s plynem během celé topné sezóny 2005/2006, neboť veškerý plyn uskladněný v podzemních zásobních plynu pro dodávky na český trh patří RWE Transgas, a. s. Nikdo jiný než RWE Transgas, a. s. nebude schopen nabídnout dostatečnou flexibilitu a bezpečnost dodávky.

4) RWE Transgas, a. s. má a v dohledné době bude mít faktický monopol na poskytování služby uskladňování plynu v podzemních zásobnících bez zákonné povinnosti umožňovat regulovaný přístup. Přístup do těchto zařízení je přitom nezbytným předpokladem pro vznik soutěže na trhu s plynem.

5) Z celkového počtu 35 oprávněných zákazníků podalo 13 z nich Energetickému regulačnímu úřadu podnět k řešení sporů týkajících se dodávky plynu, zejména pokud jde o dramatické navýšení ceny dodávky plynu oproti cenám pro chráněné zákazníky.

Toto opatření Energetického regulačního úřadu neomezuje vznik konkurence na trhu s plynem v České republice ani nebrání oprávněným zákazníkům realizovat jejich oprávnění, zejména právo na volbu dodavatele plynu, a není tak v rozporu s cíli sledovanými směrnicí Evropského Parlamentu a Rady č. 2003/55/ES o společných pravidlech pro vnitřní trh se zemním plynem.

Omezení výše cen je dočasným opatřením. Předpokládá se, že na podzim 2006 bude provedena nová analýza stavu trhu a úrovně konkurence a podle jejích výsledků rozhodne Energetický regulační úřad o dalším postupu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
   Nejčtenější zprávy týdne
   Nejdiskutovanější zprávy týdne
   Denní kalendář hlavních událostí
   Nebyla nalezena žádná data