Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl v září: auta a … dlouho nic

Průmysl v září: auta a … dlouho nic

11.11.2005 9:19
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Průmyslová produkce se v září zvýšila o 0,8 % ve srovnání s předchozím měsícem, meziročně objem výroby vzrostl o 7,1 %. O více než polovinu zvýšení produkce se postarala výroba automobilů. Vliv ostatních odvětví byl podstatně menší. Pozornost si zaslouží obrat ve vývoji zaměstnanosti. V září se počet zaměstnanců průmyslových firem meziročně snížil o 0,3 %.

Na hřebenech Jizerských hor jsme si vypěstovali smrkové monokultury, z průmyslu se stává monokultura výroby automobilů a subdodávek pro toto odvětví. Ale stejně jako jsou zranitelné monokulturní biotopy, vystavuje se i český průmysl a celá ekonomika riziku zvýšeného kolísání svého výkonu. V září se výroba dopravních prostředků meziročně zvýšila o 28,6 %. Kombinace dobré konkurenční schopnosti mladoboleslavské škodovky a náběhu výroby kolínské TPCA je vysvětlením. Mezi hlavní subdodavatele automobilek patří výrobci plastových a gumových součástek. V tomto odvětví produkce stoupla o 15,4 %. Výroba automobilů, plastikářství a gumárenství se v září postaraly o dvě třetiny růstu celkové průmyslové produkce. Vliv ostatních odvětví je podstatně nižší.

Varování přináší údaje o zaměstnanosti. I přes svižný růst produkce a zvyšování tržeb začala zaměstnanost v průmyslu opět klesat. Po několikaletém snižování počtu zaměstnanců přišel na začátku letošního roku kýžený obrat. Dlouhého trvání neměl. V srpnu se zaměstnanost meziročně snížila o 0,1 %, v září již o 0,3 % (3.400 osob). Zmíněná odvětví související s výrobou automobilů sice nabírají zaměstnance, nikoli však v takovém počtu, aby vyvážila pokles zaměstnanosti ve zbytku českého průmyslu.

Průměrná mzda v průmyslu meziročně stoupla o 4,8 % na 17.893 Kč. Vzhledem k podstatně rychleji rostoucí tržbám a klesající zaměstnanosti se jednotkové mzdové náklady snížily o 4,6 %. Konkurenceschopnost české průmyslové produkce se tedy podle tohoto ukazatele i nadále zvyšuje, což je jedním z důvodů, proč se daří zvyšovat vývoz i přes pomalý hospodářský růst v západní Evropě.

Za celý letošní rok očekáváme zvýšení průmyslové výroby o 6,0 % po loňském růstu o 9,9 %.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • 11.11.2005 10:14

  Ta Vaše informace o vývoji nezaměstnanosti je podpásovka. Mám dojem, že jste vypálil něco od boku, aniž by jste si cokoliv ověřil. Pokud se nemýlím, tak po prázdninách a to nejen u nás dochází vždy ke zvýšení nezaměstnanosti. Nakonec poslední statistika je v rozporu s Vaším tvrzením.
  • Žádný rozpor ani podpásovky se nekonají
   11.11.2005 10:29

   Údaje obsažené v tomto textu vychází z oficiálních údajů Českého statistického úřadu. Ověření žádáte na špatné adrese. Sezónnost (pokles po prázdninách) je v tomto případě irelevantní argument, neboť je řeč o meziročním změně zaměstnanosti. Nevím, jakou poslední statistiku máte na mysli, ale je třeba vzít úvahu, že ČSÚ provádí několik typů šetření a výsledky nemusí být jednoduše srovnatelné. Základní charakteristika je nicméně následující: celková nezaměstnanost skutečně klesla, ale nikolik díky průmyslu. Nová pracovní místa vznikla především ve stavebnictví a veřejném sektoru.
   David Marek
   • 11.11.2005 13:15

    Vy se domníváte, že v budoucnu bude míra zaměstnanosti v průmyslu vzrůstat? Srovnejte procento našich průmyslových zaměstnanců s procentem zaměstnanost v průmyslu na př. ve Spojených státech. Zaměstnanost v průmyslu bude i u nás mít trvale sestupnou tendenci na úkor služeb ať chceme nebo nechceme.
    • Odlišná diskuse
     11.11.2005 13:43

     Text na této stránce i odpověď na Vaší první reakci pouze interpretuje data o současném vývoji zaměstnanosti. Domněnky o budoucím vývoji zaměstnanosti v průmyslu nejsou součástí žádného ze zmíněných textů.
     David Marek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
  16:00USA - Prodeje nových domů