Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Po pondělním zaváhání dluhopisy v minulém týdnu vytrvale rostly

Po pondělním zaváhání dluhopisy v minulém týdnu vytrvale rostly

8.11.2005 12:18
Autor: 

České dluhopisy v minulém týdnu dokončily reakci na překvapivé zvýšení sazeb v předchozím týdnu. Ještě v pondělí ráno trh otevřel dalším oslabením, ovšem během několika hodin se situace stabilizovala a ve zbytku týdne již dluhopisy sice pomalu, ale vytrvale posilovaly. Proti předchozímu pátku se tak výnosy snížily o 3-8 bps, přičemž krátké výnosy klesaly pomaleji. Výnosová křivka se proto mírně narovnala. Díky vesměs protisměrnému vývoji eurových výnosů se mírně snížilo pozitivní rozpětí mezi korunovými a eurovými výnosy, u desetiletých výnosů z 38 na 31 bps.

Mírné zklidnění nastalo i na peněžním trhu, i když trh stále předpokládá dvojí zvýšení úrokových sazeb do tří měsíců. Celkově lze konstatovat, že trh se již tolik neobává, že budou následovat brzy (tj. ještě tento měsíc) další zvýšení sazeb. Příští zvýšení se očekává spíše až v lednu. K uklidnění situace přispěly i události minulého týdne. Zápis z říjnového zasedání ČNB potvrdil naše spekulace, že zvýšení sazeb prošlo jen nejtěsnějším poměrem 4:3. Bankovní rada je do určité míry rozpolcená v názoru, zda je třeba reagovat na růst cen energií v těchto měsících. Celkově v centrální bance nyní převažuje názor, že je nutné reflektovat velký růst celkové inflace bez ohledu na velikost následných sekundárních efektů. Proto dokud bude celková inflace růst bude existovat stále hrozba dalšího zvyšování sazeb. Eventuální pokles inflace v 2. čtvrtletí 2006 může pak hrozbu zvyšování sazeb odstranit.

Na trh mělo pozitivní vliv i zasedání ECB, které podle očekávání, sazby nezměnilo. Trhy překvapil nečekaně mírný tón následného komentáře prezidenta banky Tricheta. Očekávala se totiž z jeho úst spíše příprava trhu na zvýšení sazeb již příští měsíc. Pochopitelně stabilita eurových sazeb do určité míry omezuje ČNB v dalším zvyšování sazeb. Tento týden je doslova nabit událostmi. Klíčová bude především úterní inflace, která by měla obsahovat první dávku zvýšení cen energií a některých regulovaných cen. Hodnoty výrazněji se lišící od konsensu (0,6 %) by mohly změnit náladu trhu. Podle toho také dopadne středeční 15letá aukce. Stát bude nabízet 8 mld. Kč dluhopisu 3,75/2020. Zájem bude pravděpodobně dostatečný na upsání celého objemu, ovšem velký převis poptávky neočekáváme. Pokud inflace zásadněji nepřekvapí, pak rozhodujícím faktorem pro trh bude tradičně vývoj na eurovém trhu. Proto předpokládáme spíše stagnaci dluhopisů.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data