Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v září: návrat nad hladinu

Zahraniční obchod v září: návrat nad hladinu

7.11.2005 9:10
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Zahraniční obchod se po krátkém exkurzu k zápornému saldu v srpnu vrátil ke kladné bilanci. Přebytek v září dosáhl 4,1 mld. Kč. Vývoz se meziročně zvýšil o 5,3 %, dovoz stoupl o 4,3 %. Ve srovnání s loňským rokem se bilance zahraničního obchodu zlepšila o 1,7 mld. Kč. Nebýt ropného šoku, byl by výsledek ještě o tři miliardy příznivější.

Obrat ve vývoji zahraničního obchodu je výsledkem zvýšení exportních kapacit, k němuž přispěl příliv přímých hraničních investic včetně následujícího reinvestování vytvořených zisků. V letošním roce je nejvýraznějším příkladem náběh výroby v nové kolínské automobilce. Tento faktor přispěl k tomu, že se vývoz motorových vozidel v září meziročně zvýšil o 2,5 mld. Kč (23 %). Na objemu vývozu strojů a dopravních prostředků (SITC 7) se motorová vozidla podílí dvěma třetinami. Stroje a dopravní prostředky tvoří polovinu celkového vývozu. Rizikem se v budoucnosti může stát saturace trhu a rychlé technologické stárnutí produkce. Že se nejedná o planá varování, ukazuje příklad výroby televizních obrazovek v Hranicích na Moravě. Do hry vstupuje také rostoucí konkurenční schopnost východoevropských ekonomik.

Z hlediska komoditní struktury zatěžuje zahraniční obchod stále výrazněji dovoz minerálních paliv. V srpnu a září vrcholil ropný šok. Hodnota dovozu ropy a zemního plynu se kvůli tomu meziročně zvýšila o více než 4 mld. Kč. Celkem lze cenovým změnám (změně směnných relací) přičíst na vrub zhruba 5 mld. Kč.

Pohled na teritoriální skladbu zahraničního obchodu potvrzuje tendence vývoje jednotlivých ekonomik. Zatímco vývoz do USA meziročně stoupl o 22 %, vývoz do Německa klesl o 3,4 %. Na jiných trzích Evropské unie se ale českým exportérům daří i přes pomalý růst poptávky na tamních trzích. Například vývoz do Francie meziročně stoupl o 30 %, vývoz do Itálie o 12 %.

Zářijová data zkompletovala obrázek o zahraničním obchodu ve 3. čtvrtletí. Po zohlednění vývoje cen v zahraničním obchodu lze odhadnout, že reálné tempo růstu vývozu zrychlilo na 9,2 % ze 7,6 % ve 2. čtvrtletí. Stejné srovnání u dovozu ukazuje na zvýšení o 3,3 % po poklesu o 0,1 % ve 2. čtvrtletí. Příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP by měl být opět výrazně kladný.

Za celý letošní rok očekáváme přebytek zhruba 45 mld. Kč.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university