Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Vyšší sazby prošly nejtěsnějším poměrem

ČNB: Vyšší sazby prošly nejtěsnějším poměrem

4.11.2005 10:20
Autor: 

Následuje záznam z jednání bankovní rady z 27.10.
Bankovní rada projednala 10. situační zprávu obsahující novou makroekonomickou prognózu.
Prognóza inflace se oproti červencové prognóze posunula výše zejména vlivem nákladového šoku v podobě růstu cen energií a přehodnocení predikce regulovaných cen. Růst cen pohonných hmot je výrazně vyšší, než jaký očekávala červencová prognóza. Primární dopady růstu cen energií na horizontu měnové politiky vymizí, nákladové tlaky se však promítnou do růstu inflačních očekávání. Měnová politika reaguje v rámci prognózy na sekundární dopady růstu cen energií. V důsledku sekundárních dopadů se inflace udrží na vyšší úrovni než v červencové prognóze a v horizontu měnové politiky se bude pohybovat mírně nad bodovým inflačním cílem.

Poptávkové prostředí zůstává mírně protiinflační. Záporná mezera výstupu je uzavřenější, než předpokládala červencová prognóza, což je odrazem rychlého růstu HDP v prvním pololetí letošního roku. Ekonomický růst podpořilo zejména zlepšení čistého vývozu, ačkoliv dynamika vývozu i dovozu významně zpomalila. Prognóza očekává v nejbližším období otevírání výstupové mezery z důvodu souběhu dopadu nárůstu cen energií, přísnějšího reálného kurzu, restriktivnějšího působení fiskální politiky a přetrvávající nízké zahraniční poptávky. Uzavření výstupové mezery se posouvá za rok 2007. Prognóza po letošním vysokém růstu HDP očekává mírně nižší tempo růstu v roce 2007.

S říjnovou prognózou je konzistentní postupný růst úrokových sazeb.
Po prezentaci situační zprávy přistoupila bankovní rada k diskuzi nad novou prognózou a jejími riziky. Nejprve se věnovala problematice sekundárních dopadů růstu cen energií.Konstatovala, že vyšší ceny energií mají dvojí dopad. Na jedné straně přispívají k růstu inflace a na druhé straně snižují disponibilní příjmy. Nejistota kolem intenzity sekundárních dopadů růstu cen ropy do jiných cenových okruhů byla vnímána jako výrazná. Zazněly názory, že vzhledem k nejistotě ohledně intenzity cenových průsaků, které se projeví až v budoucnosti, je lepší sazby zvýšit v souladu s prognózou již nyní a vyhnout se tak riziku potřeby rychlejšího růstu sazeb na vyšší hladinu v budoucnosti. Dále bylo konstatováno, že i alternativní scénáře vycházející z nižší intenzity průsaku cenového růstu implikují růst sazeb. Bankovní rada se z nižší intenzity průsaku cenového růstu implikují růst sazeb. Bankovní rada se shodovala, že v důsledku nárůstu inflace dochází k poklesu reálných úrokových sazeb. Někteří členové bankovní rady to považovali v kontextu rychlého hospodářského růstu za argument pro zvýšení nominálních úrokových sazeb. Zazněl také názor, že zvýšení sazeb je adekvátní pouze tehdy, pokud nákladový šok vyvolá trvalejší posun inflace k inflačnímu cíli.

Bankovní rada se dále věnovala otázce formování inflačních očekávání. Zazněl názor, že úspěšná stabilizace nákladových šoků je dána schopností centrálních bank ukotvit inflační očekávání. Bylo poznamenáno, že s ohledem na kredibilitu měnové politiky by nárůst inflačních očekávání nemusel být výrazný. Bylo poukázáno i na zkušenost s historicky nízkým vlivem nákladových šoků a změn daní na cenový vývoj. Zazněl názor, že růst cen se nebude neúměrně promítat do mzdového vyjednávání. Někteří členové bankovní rady naopak považovali s ohledem na ziskovost podniků a rychlý růst ekonomiky tlak na vyšší tempo růstu mezd za možný.

Bankovní rada následně diskutovala poptávkové tlaky v české ekonomice. Shodovala se na tom, že je v současnosti nepozoruje. Zazněl názor, že předpokládaná struktura hospodářského růstu negeneruje poptávkovou inflaci. Někteří členové bankovní rady konstatovali, že významnější zrychlení poptávky v zemích EU, které by vedlo k poptávkovým tlakům ze zahraničí, nelze zřejmě očekávat. Bylo poukázáno na to, že dosavadní nárůst cen některých surovin se dosud neodrazil ve spotřebitelských cenách, a tudíž zde existuje potenciální tlak na růst cen.

Poptávkový impulz ze strany fiskální politiky bankovní rada v letošním roce s ohledem na dosavadní vývoj neočekává a ohledně vývoje v příštím roce panuje velká nejistota. Někteří členové bankovní rady označili za pravděpodobné pokračování fiskální restrikce. Jiní vyjádřili obavu z možného expanzivnějšího vývoje. Tento argument byl mimo jiné podpořen tím, že fiskální politika v roce 2005 nebyla restriktivní záměrně.

Bankovní rada pokračovala diskuzí o globálních souvislostech domácího inflačního vývoje. Bylo řečeno, že vyšší cena ropy je důsledkem růstu poptávky zejména asijských ekonomik po energiích a nemusí být přechodného charakteru. V této souvislosti zaznělo, že dnešní ekonomiky jsou na ropný šok podstatně lépe připraveny, než byly v 70. letech. Dále bylo poukázáno na to, že symetrickým jevem k současnému, inflaci zrychlujícímu převisu poptávky po ropě je nabídka levného zboží z asijských zemí, která tlačí na pokles cen a významně přispěla k celosvětově nízkoinflačnímu prostředí s nízkými nominálními úrokovými sazbami. Zaznělo také, že pokud je dlouhodobý trend inflace vyšší a nízké domácí sazby jsou dočasnou reakcí na minulou nominální apreciaci koruny a zápornou výstupovou mezeru, potom je zvyšování sazeb adekvátní reakcí měnové politiky.

Po projednání situační zprávy rozhodla bankovní rada ČNB většinou hlasů zvýšit limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace o 0,25 procentního bodu na úroveň 2 % s účinností od 31. října 2005. Zároveň rozhodla ve stejném rozsahu zvýšit diskontní a lombardní sazbu na 1 %, respektive 3 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali čtyři členové bankovní rady, tři členové hlasovali pro ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data