Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český Telecom - lepší, než se čekalo!

Český Telecom - lepší, než se čekalo!

27.10.2005 15:12
Autor: 

Komentář doplněn
Hospodářské výsledky Českého Telecomu za prvních devět měsíců roku překonaly očekávání trhu: Čistý zisk vzrostl o 6,5 % na 4,8 miliardy korun, trh čekal 4,26 mld. Kč. Také zisk na provozní úrovni překonal odhady, které byly na hladině 6,75 mld., výsledkem 7,4 miliardy Kč. Jde o meziroční zlepšení o 6,7 %. Výnosy za prvních devět měsíců vzrostly na 45,2 mld. a mírně tak překonaly tržní očekávání.

Následují vybrané body tiskové zprávy ČTc:

Přehled finančních výsledků skupiny ČESKÝ TELECOM

Výnosy 45,2 mld. Kč (- 2,9 %)
Provozní náklady (vyjma odpisů a amortizace) 24,2 mld. Kč (+ 0,6 %)
EBITDA 21,0 mld. Kč (- 6,6 %)
EBITDA marže 47 %
EBIT 7,4 mld. Kč (+ 6,7 %)
Čistý zisk 4,8 mld. Kč (+ 6,5 %)
Čistá zadluženost 11 %
Investice 3,2 mld. Kč
Poměr investic k výnosům 7,1 %
Volné hotovostní toky 13,7 mld. Kč (- 5,7 %)
Počet zaměstnanců skupiny ČESKÝ TELECOM 10 246 (- 12,5 %)

Konsolidované finanční výsledky

Výnosy, náklady a EBITDA
Celkové konsolidované výnosy skupiny ČESKÝ TELECOM dosáhly za první tři čtvrtletí roku 2005 výše 45,2 mld. Kč, což představuje meziroční pokles o 3 % a 1,5% meziroční pokles na čtvrtletní bázi, zejména díky výkonnosti mobilního segmentu v absolutní hodnotě a zlepšení v segmentu pevných linek v relativním srovnání s prvním pololetím roku 2005. Celkové konsolidované provozní náklady (vyjma odpisů a amortizace) činily 24,2 mld. Kč, což představuje meziroční pokles ve třetím čtvrtletí o 5,4 % (ve druhém čtvrtletí meziroční nárůst o 3,6 %) zejména díky segmentu pevných linek. Konsolidovaná hodnota EBITDA dosáhla výše 21 mld. Kč, když ve třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,8 %. Ve třetím čtvrtletí nebyly v nákladech zaúčtovány žádné významné jednorázové položky. Výsledkem je konsolidovaná hodnota EBITDA marže ve výši 47 % za první tři čtvrtletí roku 2005, což je o 2 procentní body více než v prvním pololetí.

Odpisy a amortizace
Konsolidované odpisy a amortizace dosáhly za první tři čtvrtletí roku 2005 výše 13,4 mld. Kč, meziročně o 14 % méně. Tento významný pokles je výsledkem nižších investic a změn v amortizaci goodwillu a vybraných nehmotných aktiv, které byly oznámeny již dříve v tomto roce. 180 mil. Kč představuje jednorázový odpis, který se týká změny v odhadu životnosti určitého zařízení v segmentu pevných linek.

EBIT, EBT a Čistý zisk
Díky poklesu konsolidované hodnoty odpisů a amortizace vzrostl konsolidovaný provozní výsledek před úroky a zdaněním (EBIT) a konsolidovaný zisk před zdaněním (EBT) za první tři čtvrtletí roku 2005 meziročně o 7 % na 7,4 mld. Kč a 6,9 mld. Kč. EBIT ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 42 %, zatímco ve druhém čtvrtletí meziročně poklesl o 16 %. Konsolidovaný čistý zisk dosáhl výše 4,8 mld. Kč, meziročně o 6 % více.

Zadluženost
Celková výše konsolidovaných úvěrů skupiny ČESKÝ TELECOM k 30. září 2005 dosáhla 11,7 mld. Kč, což je o 59 % méně než ke konci stejného období předcházejícího roku. To představuje hrubou zadluženost ve výši 12 % a čistou zadluženost 11 %. Meziroční pokles konsolidované zadluženosti o 16,8 mld. Kč byl umožněn významnou tvorbou volných hotovostních toků v ČESKÉM TELECOMU i Eurotelu a výplatou části nerozděleného zisku Eurotelu do ČESKÉHO TELECOMU ve druhém a třetím čtvrtletí v celkové výši 5,7 mld. Kč. Toto snížení představuje zejména splácení syndikovaného úvěru získaného na nákup zbývajícího 49% podílu v Eurotelu v listopadu 2003 a obecné potřeby skupiny. Ve třetím čtvrtletí ČESKÝ TELECOM rovněž splatil 4 mld. Kč dluhopisů vydaných v červenci 2002.

Investice
Skupina ČESKÝ TELECOM nadále pokračuje ve své konzervativní politice vynakládání investičních prostředků. Celkové konsolidované investice v prvních devíti měsících roku 2005 dosáhly úrovně 3,2 mld. Kč, meziročně o 7 % méně. Z celkového objemu investic bylo 1,5 mld. Kč vynaloženo v segmentu pevných linek a 1,7 mld. Kč v Eurotelu. Poměr investic ke konsolidovaným výnosům ve výši 7,1 % odráží načasování investic a je pod úrovní ročního cíle indikovaného dříve.

Volné hotovostní toky
Celkový objem volných hotovostních toků generovaných skupinou ČESKÝ TELECOM dosáhl výše 13,7 mld. Kč, meziročně o 6 % méně, což je výsledek poklesu EBITDA.

Povinná nabídka převzetí
Po schválení Komisí pro cenné papíry učinila společnost Telefónica, většinový akcionář ČESKÉHO TELECOMU, dne 29. července 2005 menšinovým akcionářům nabídku převzetí za cenu 456 Kč za akcii. Tato nabídka byla platná od 30. července do 19. září 2005. V rámci nabídky vykoupila Telefónica 18,3 % akcií a zvýšila svůj podíl v ČESKÉM TELECOMU na současných 69,4 %.

Střednědobý výhled
Skupina ČESKÝ TELECOM bude i nadále aktivně reagovat na změny a trendy současného telekomunikačního trhu v České republice, zejména v oblastech širokopásmového připojení na internet, datových služeb a služeb s přidanou hodnotou. Hlavním cílem našich aktivit je co nejlépe uspokojit potřeby zákazníků a umožnit jim co nejefektivnější využití našich služeb za konkurenceschopné ceny. Nadále se bude skupina zaměřovat na udržení výnosů z hlasových a tradičních datových služeb.

Díky nové majetkové struktuře může skupina ČESKÝ TELECOM získat řadu hmatatelných významných benefitů vyplývajících z její užší součinnosti s Telefónikou. Ke klíčovým oblastem, kde může skupina ČESKÝ TELECOM využít zkušenost a ve kterých může spolupracovat s novým většinovým akcionářem, patří komerční a základní technický vývoj vedoucí k představení a propagaci nových služeb (např. UMTS, IPTV, IP služby s přidanou hodnotou, obsah, integrovaná zákaznická řešení). Dále se jedná o zlepšení provozní efektivity, které bude umožněno procesními a organizačními změny na základě zkušeností Telefóniky, synergie v oblasti nákupů vedoucí k úspoře zdrojů a další úspory v provozních a investičních nákladech. Některé projekty již probíhají, například projekt IPTV (založený na produktu, který Telefónica nabízí pod názvem Imagineo), nákup technologií pro služby vysokorychlostního internetu a UMTS a řada služeb s přidanou hodnotou založených na vysokorychlostním Internetu. Skupina ČESKÝ TELECOM je jediným integrovaným telekomunikačním operátorem v České republice pokrývající segment pevných linek i mobilní segment, což představuje další výhodu pro její zákazníky.

Hlavním strategickým cílem vedení skupiny zůstává udržení vedoucí pozice na českém telekomunikačním trhu. Hlavními aspekty finančního řízení skupiny ČESKÝ TELECOM zůstává důraz na dosažení nadprůměrné marže EBITDA, efektivní investice a silné volné hotovostní toky.


Váš názor
 • Na analytiky nespolehat
  27.10.2005 18:52

  No,tak jsem rad,ze jsem si na CTel udelal svuj nazor bez ohledu na straseni jak patne to s Telecomem je a nakoupil jsem.Telecom letos kvuli povinnemu odkupu moc neporostl (v porovnani s ostatnimi) a pokud bude i nejaka dividenda,tak to vubec neni spatne.Jeste ze mame analytiky - kdyz clovek udela pravy opak,uspech ma zarucen
  Rick
  • Doporučení
   2.11.2005 15:53

   Já už se delší dobu v Česku řídím jenom zdravým selským rozumem. Kdybych poslouchal rady různých klučíků s čerstvým diplomem, tak jsem asi na mizině. Buď jsou tak hloupí nebo to dělají naschvál. Spíš se kloním, k první variantě. Navíc u Telekomu mám delší dobu dojem, že zde platí "přání otcem myšlenky" Ta firma je zde tak nenáviděná, že ji všichni musí kritizovat, aby byli "IN". Přitom už ji pár měsíců řídí špičkoví manažeři z firmy, která už nějakou tu úspěšnou akvizici má za sebou. Proto bych všem "analytikům" poradil, aby se zkusili zamyslet nad tím, jestli by borci z Telefoniky dávali takové peníze za firmu, která je podle mnoha lidí u nás reliktem minulosti, které klesá počet pevných linek atd. Ještě se všichni budete divit, co bude z Telekomu za firmu!
   M.B.
 • co vase odhady?
  27.10.2005 15:47

  Kdo predikoval horsi vysledky na Patrii se opravdu neda spolehnout...
  trend
  • Váš názor byl zrušen
   27.10.2005 15:51

   Váš názor byl zrušen kvůli neodůvodněnému napadání společnosti Patria. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky. Pokud máte dojem, že jsme Vás tímto poškodili, napište nám na info@patria.cz
   investor
   • ......
    27.10.2005 16:00

    to není nic nového ... většina českých brokerů podle mě záměrně podstřeluje odhady ... aby se pak mohlo psát ... jak to předčilo všechna očekávání....
    alarik
 • Odhady!
  27.10.2005 15:35

  A proto se podíváme na 475... děkujeme za doporučení, nakoupili jsme!!!
  • ano ano
   27.10.2005 15:46

   Doufam, ze ta cilovka 475 vam zajistila aspon par desitek lotu. Skoda jen, ze toto chovani neni moc fer ke klientum. Ale co, vzdyt jde jen o penize...;)
   gio
  • Bude nová cílovka
   27.10.2005 15:39

   554 během 8 dnů
   Klídek
Aktuální komentáře
22.5.2018
10:30Velký den pro pražskou burzu. Otevřenější regulátor ve Francii  
9:51Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800  
9:31Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba