Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB utáhla šrouby: úrokové sazby zvýšeny!

ČNB utáhla šrouby: úrokové sazby zvýšeny!

27.10.2005 13:26
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Změně úrokových sazeb jsme připisovali velkou pravděpodobnost, proto nejsme překvapeni. Důvodem zřejmě byla kombinace dobré kondice české ekonomiky a obav z přenosu dočasně vyšší inflace díky cenám energií na inflačních očekávání. Očekáváme, že v příštím roce by se měla základní sazba zvýšil o dalších 50 bps.

Klíčové informace jsou samozřejmě nové prognózy inflace a hospodářského růstu. Hrubý domácí produkt by se měl podle aktuálního odhadu ČNB letos zvýšit o 4,6-5,1 procenta. Červencová prognóza počítala s růstem o 3,7-4,5 procenta. Odhad pro příští rok se posunul na 3,2-4,7 procenta z 3,3-5,1 procenta očekávaných v červenci. V souvislosti s posunem prognózy pro příští rok směrem dolů předpokládá ČNB mírné rozšíření mezery výstupu v první polovině roku a její uzavření po roce 2007.

Inflace v horizontu jednoho roku je v ČNB odhadována na 3,0-4,4 procenta, v březnu 2007 ji ČNB tipuje na 2,3-3,7 procenta. Trajektorie projektované inflace se posunula zřetelně výše. Vliv vysokých cen energií a plánovaného zvyšování regulovaných cen jsou hlavními motivy.

Při pokračování solidního hospodářského růstu a kumulaci inflačních tlaků (i když nákladových), se ČNB oprávněně obává rizika přenosu do inflačních očekávání a neadekvátního mzdového vývoje. Slova guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy o tom, že s novou prognózou je konzistentní další nárůst úrokových sazeb, již finanční trhy částečně anticipovaly. Přesto překvapená většina trhu svou reakcí posunula sazby FRA. Výnosové křivky swapů a dluhopisů se po celé délce posunuly zhruba o 10 bps výše. V souladu s naším makroekonomickým modelem by se měly v příštím roce úrokové sazby ČNB zvýšit o 50 bps. Lze ale předpokládat, že na trhu se bude spekulovat i s možností růstu sazeb až o 75 bps. Moudřejší budeme po zveřejnění dat o HDP za 3. čtvrtletí letošního roku, s nímž přijde ČSÚ v prosinci, a po lednové inflaci zahrnující pravidelnou dávku změny regulovaných cen.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data