Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová úprava finančního zajištění v Obchodním zákoníku

Nová úprava finančního zajištění v Obchodním zákoníku

20.10.2005 12:46
Autor: 

Dne 29. září 2005 vyšel ve Sbírce zákonů pod číslem 377/2005 Sb. Zákon o doplňkovém dozoru nad bankami, spořitelními a úvěrními družstvy, institucemi elektronických peněz, pojišťovnami a obchodníky s cennými papíry ve finančních konglomerátech a o změně některých dalších zákonů (zákon o finančních konglomerátech).

Základním cílem tohoto poměrně komplikovaného a rozsáhlého právního předpisu je úprava výkonu doplňkového dozoru nad regulovanými osobami (např. banky, obchodníci s cennými papíry apod.) působícími ve finančních konglomerátech (komplikovaná definice finančních konglomerátů je obsažena v ust. § 4 zákona) a dále úprava vztahů mezi orgány pověřenými výkonem dozoru nad jednotlivými sektory finančního trhu a povinností osob působících ve finančním konglomerátu.

Zákon o finančních konglomerátech dále novelizuje i celou řadu souvisejících právních předpisů, a to včetně obchodního zákoníku. Pomineme-li novelizaci této právní normy související se změnou právní úpravy tzv. squeeze-outů (tj. zjednodušeně řečeno „vytlačení“ minoritních akcionářů z akciové společnosti na základě rozhodnutí majoritního akcionáře), je těžištěm novely obchodního zákoníku zavedení nové úpravy finančního zajištění v obchodním zákoníku.

Zákonodárce se výše uvedenou novelou obchodního zákoníku snažil implementovat směrnici Evropského parlamentu a Rady 2002/47/ES ze dne 6. června 2002 o dohodách o finančním zajištění. Tato směrnice spolu dalšími komunitárním právními předpisy, zejména Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 98/26/ES ze dne 19. května 1998 o neodvolatelnosti zúčtování v platebních systémech a v systémech vypořádání obchodů s cennými papíry stanoví základní právní rámec pro platební systémy a systémy vypořádání obchodů s cennými papíry. Tato poměrně komplexní problematika související s obchodováním s investičními nástroji v sobě zahrnuje mimo jiné kromě úpravy některých výjimek z obecných principů úpadkového práva rovněž i zvláštní právní mechanismy týkající se finančního zajištění operací s investičními nástroji.

V souladu s výše uvedenou novelou obchodního zákoníku se finančním zajištěním rozumí zajištění pohledávky finančního charakteru sjednané mezi tzv. poskytovatelem a příjemcem finančního zajištění. Podle novely obchodního zákoníku poskytovatelem nebo příjemcem finančního zajištění mohou však být pouze subjekty, jejichž seznam je uveden v novelizovaném znění obchodního zákoníku.

Z toho tedy vyplývá, že věcná působnost nové právní úpravy v obchodním zákoníku v oblasti finančního zajištění je značně omezena a vztahuje se pouze na poskytovatele a příjemce finančního zajištění tedy např. na banky, clearingové instituce nebo osoby s obdobnou náplní činnosti při obchodování s deriváty podléhající státnímu dozoru atd.

Novelizovaná úprava obchodního zákoníku dále taxativně vypočítává způsoby, kterými je možno finanční zajištění realizovat. Jedná se o zástavní právo k finančnímu nástroji, zástavní právo k pohledávce z vkladu, zajišťovací převod finančního nástroje a zajišťovací převod peněžních prostředků. Právní úprava těchto zajišťovacích institutů společně s výše zmiňovanou odlišnou úpravou v oblasti konkursního práva by pak měla zajistit specifické zacházení s pohledávkami vyplývajícími z operací s investičními nástroji.

Závěrem nelze nezmínit jistou nekoncepčnost novelizované právní úpravy obchodního zákoníku s ohledem na rozšíření výčtu ustanovení, od nichž se dohodou stran nelze odchýlit resp. jejichž aplikace nemůže být smluvními stranami dohodou vyloučena (tzv. kogentní ustanovení). Vzhledem k charakteru právní úpravy finančního zajištění v obchodním zákoníku se sice nelze divit, že všechna ustanovení týkající se finančního zajištění byla zahrnuta do výše zmíněného výčtu tzv. kogentních ustanovení; zůstává však s otazníkem, zda zákonodárce skutečně zamýšlel zahrnout mezi tyto tzv. kogentní ustanovení i obecnou právní úpravu uznání závazku, která se speciální právní úpravou finančního zajištění ne vždy zcela souvisí.

Důsledkem této nové právní úpravy je tak například i skutečnost, že ode dne účinnosti této novely obchodního zákoníku (tj. ode dne 29. září 2005) není možno vyloučit účinky uznání závazku dlužníka vůči ručiteli, což může v praxi vyvolat nemalé problémy.

Aleš Eppinger

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.10.2016
12:06ČEZ - Oznámení o splacení emise dluhopisů CZ0003514622
11:59Pět růstových akcií hodných pozornosti: Kontrariánská Zoe a povinná biotechnologie
11:38Evropa mírně ztrácí, Nokia po výsledcích -8 %
11:28Třetí čtvrtletí 2016 bylo pro Deutsche Bank ziskové. Překvapivě
10:17Pražská burza v poslední obchodní den tohoto týdne maže část týdenních ztrát
9:14Technická analýza - EURUSD dnes pravděpodobně půjde opět pohybem stranou
9:13Rozbřesk – Neochota Iráku omezit produkci posílá ceny ropy k 50 USD/barel
8:46Praha open - Komerční banka může atakovat 900 Kč  
8:22Investorům se nelíbí výsledky firem, proto asijské akciové trhy oslabovaly už druhý den  
26.10.2016
22:30Fond Horizon USD Low – široce diverzifikovaný investiční instrument v USD
22:00US indexy zakončily smíšeně. Apple po výsledcích - 2,25 %
19:30Pět růstových akcií hodných pozornosti: Krása na prodej a globální gigant
17:52Summary: Bayer, Airbus, Heineken, Coca-Cola, Apple
17:40Technická analýza - Pohyb libry k dolaru se ustálil, technicky může libra dál růst
17:31Výnosy se vydaly vzhůru a pomáhaly stejným směrem eurodolaru  
17:14Praha close – Pražská burza ve středu ztrácela  
17:03Ropa si pohrává s 50 dolary. Rusko nechce snížit produkci
16:35Coca Cola s novým receptem: méně cukru v nápojích, vyšší tržby v účetnictví
16:30Mimoni v Evropě – tentokrát ti inflační
15:15Bayer zvýšil zisky, táhly hlavně léky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m