Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Transparency International: Korupce v Česku je třetí nejhorší v EU

Transparency International: Korupce v Česku je třetí nejhorší v EU

18.10.2005 12:42
Autor: 

Následuje tisková zpráva TI
Transparency International dnes zveřejnila Index vnímání korupce CPI 2005. Na žebříčku, který letos zahrnuje 159 zemí, se Česká republika dělí o 47.-50. příčku s Řeckem, Namibií a Slovenskem. Všechny tyto země dosáhly hodnocení 4,3 (na stupnici 10 – 0, kde hodnocení 10 označuje zemi téměř bez korupce a hodnocení 0 zemi s vysokou mírou korupce). Mezi zeměmi evropské pětadvacítky patří hodnocení ČR k nejhorším.

„Hodnocení České republiky v indexu CPI bohužel ani letos nedává žádný důvod k radosti, spíše naopak,“ říká ředitelka TI Česká republika (TIC) Adriana Krnáčová. „Zatímco hodnocení České republiky dlouhodobě stagnuje, u jiných zemí, které se společně s námi staly novými členy EU, můžeme v posledních letech sledovat trend neustálého zlepšování.“ V regionálním žebříčku (zahrnujícím 25 zemí EU, Island, Norsko a Švýcarsko) se Česká republika s hodnocením 4,3 dělí o 24.-26. místo s Řeckem a Slovenskem a výrazně zaostává například za Estonskem (6,4), Slovinskem (6,1) nebo Maďarskem (5,0). „Nyní se už nelze vymlouvat na dědictví minulosti. Situace v České republice v oblasti korupce je špatná a vyhlídky na její zlepšení nejsou povzbudivé,“ dodává Krnáčová.

TIC dlouhodobě upozorňuje na nutnost přijmout zásadní systémová opatření zamezující korupci v politice, veřejné správě, justici i podnikatelské sféře. Mezi oblasti, kterým je třeba věnovat největší pozornost, patří podle názoru TIC především: veřejné zakázky, střet zájmů, zefektivnění kontroly čerpání veřejných zdrojů, zvýšení transparentnosti postupů státní správy, odstranění bující byrokracie, důsledné a profesionální vyšetřování a postihy porušování předpisů a zákonů.

Index vnímání korupce (Corruption Perception Index; CPI) vydává každoročně mezinárodní nezisková organizace Transparency International. Index vyjadřuje míru korupce, jaká podle názoru podnikatelů, analytiků a akademických pracovníků panuje mezi politiky a veřejnými představiteli v příslušné zemi. CPI je složený index, který pro hodnocení roku 2005 čerpá z 16 různých průzkumů mínění provedených deseti nezávislými institucemi v období 2003-2005. Letošní index zahrnuje 159 zemí, přičemž pro zahrnutí země do žebříčku CPI je nezbytné, aby ji hodnotily alespoň 3 nezávislé zdroje.

Kompletní žebříček zemí naleznete ZDE


Váš názor
 • korupce
  19.10.2005 7:46

  TI - je to firma, které můžeme věřit? Za jakou zemi nás vlastně považuje - západní nebo východní? Na západě probíhá tzv. korupce např. "sponzorskými dary", které lze odečíst z daní vč. spousta jiných finančních cestiček. Tak proč média pořád buší do vlastního národa? Nebo mají "pisálkové a mluvkové" strach kritizovat západní systém? Nejsem komunista ani socialista, ale každý si má zamést před svým prahem. Hlavu vzhůru, NÁRODE!
  zk
 • Reakce
  19.10.2005 7:41

  Za toto umístění můžeme poděkovat pražským lumpům!
  Franta
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data