Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavební výroba v srpnu: po dálnici k nižší nezaměstnanosti

Stavební výroba v srpnu: po dálnici k nižší nezaměstnanosti

10.10.2005 13:30
Autor: David Marek

Stavební výroba se v srpnu zvýšila o 2,1 % ve srovnání s předchozím měsícem (podle sezónně očištěných dat). Meziročně se objem stavebních prací zvýšil o 6,7 %. Motorem českého stavebnictví jsou v současnosti především zakázky na výstavbu dopravní infrastruktury.

Řadu měsíců byla statistika stavební výroby zatížena loňskou změnou sazby DPH u stavebních prací (vyjma bytové výstavby). V srpnu byl vliv tohoto faktoru již velmi nízký a dá se tedy říci, že statistické údaje o stavební výrobě opět odráží skutečný stav ve stavebním sektoru. Letošní srpen měl ovšem o jeden pracovní den více než stejný měsíc minulého roku. Po očištění o kalendářní variace se stavební výroba meziročně zvýšila zhruba o 5,5 %, což představuje solidní výsledek. Pohled na detailní čísla prozrazuje, že těžiště růstu stavební výroby spočívá především v inženýrském stavitelství, kde došlo k meziročnímu nárůstu výroby o 14,1 %, zatímco pozemní stavitelství zaznamenalo zvýšení o 1,4 %. Stavební sektor letos těží především z veřejných zakázek na výstavbu dopravní infrastruktury.

Zaměstnanost ve stavebnictví se za posledních dvanáct měsíců zvýšila o 5,1 % (16. tis. osob) a výrazně se podílí na poklesu celkové nezaměstnanosti v české ekonomice. Produktivita práce meziročně stoupla o 1,1 %. Nicméně mzdy se v průměru zvýšily o 6,8 % (reálně o 5,0 %) a jednotkové mzdové náklady tedy vzrostly o 5,7 %.

Za celý letošní rok očekáváme zvýšení stavební výroby o 3,0 %. V prvních osmi měsících roku se objem stavební výroby meziročně zvýšil o 1,0 %.


Váš názor
  • dopravni infrastruktura
    10.10.2005 17:37

    To zni tak vznesene na ty tankodromy po kterych jezdime.Kdy jste naposledy pane marek vytahnul paty z maticky Prahy??Ja pri svych cestach vidim jen jak se obcas nekde zaplacne dira asfaltem a obcas se nekde podepre most aby nespadnul. Infrastruktura.Cha cha cha
    dodo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data