Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v září: drobná sezónní korekce a pravdivý obraz českého trhu práce

Nezaměstnanost v září: drobná sezónní korekce a pravdivý obraz českého trhu práce

10.10.2005 9:34
Autor: David Marek

komentář doplněn
Počet uchazečů o zaměstnání se v září snížil téměř o dva tisíce osob. Míra nezaměstnanost se díky tomu vrátila na hodnotu 8,8 %. Trh práce v září výrazně ožívá. Počty nově hlášených uchazečů o zaměstnání se výrazně zvyšují, stejně jako počty osob nastupujících do zaměstnání. Cyklická i sezónní nezaměstnanost byla v září prakticky nulová.

O prázdninách nebývá velká motivace k hledání a nástupu do zaměstnání. Vyhlídka na dny ve výrobní hale či kanceláři v průběhu léta není příliš lákavá. O to větší bývá nával na úřadech práce v září. Zároveň se ale k plnému výkonu vrací personální agentury a personální oddělení firem a úřadů. Důsledkem je výrazné zvýšení počtu osob přijatých do zaměstnání. Výsledkem všech sezónních pohybů na trh práce bývá v září mírný pokles míry nezaměstnanosti. Tentokrát tento ukazatel klesl na 8,8 % z 8,9 % v srpnu.

Nezaměstnanost je ekonomickým ukazatelem, který je lidmi vnímán snad nejcitlivěji. Na rozdíl od hrubého domácího produktu či platební bilance je míra nezaměstnanosti méně abstraktním pojmem a nezaměstnanost se přímo dotýká či dotýkala velké části populace. Proto bývá trh častým námětem politických debat. Méně často se ale můžeme setkat se seriózním hodnocením situace na trhu práce. Nyní se nabízí velmi vhodná doba k takovému pohledu. Cyklická a sezónní nezaměstnanost, které jako barevné filtry mírně pozměňují skutečný obraz, by právě teď měly být zhruba nulové. Aktuální nezaměstnanost tedy představuje skutečnou nezaměstnanost v české ekonomice. Nezaměstnanost nyní snižuje velmi rychlé tempo hospodářského růstu. Strukturální nezaměstnanost abstrahující od vlivu hospodářského cyklu se ale prakticky nemění. A to již šest let. Účinný lék na nezaměstnanost zatím české ekonomice žádná vláda nepředepsala.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data