Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Corporate governance a ombudsman

5.10.2005 12:43

Již několikrát jsme psali o (nakonec úspěšné) snaze českých manažerů vyhnout se zveřejňování svých platů. Nakonec se jim to podařilo, když těsně před platností nového zákona o zveřejňování odměn členů správních orgánů došlo, díky pochopení poslanců, senátorů i presidenta, k jeho novelizaci. Je ovšem otázka, zda nešlo jen o Pyrrhovo vítězství.

V rámci tažení proti „nemravným ziskům“ českých bank roste i tlak na „výchovu“ jejich manažerů, třeba i nuceným zveřejňováním jejich platů. Naposledy se pro to vyslovil český ombudsman, Otakar Motejl. Je zajímavé, že přitom srovnal informace o platech manažerů soukromých firem s informacemi o platech veřejných činitelů. To je ovšem „hluboké nepochopení“ a ukazuje, že jarní odpor manažerů je může přivést do nebezpečné situace, kdy na ně bude hleděno jako na veřejné činitele.

Tak by to samozřejmě nemělo být. Plat manažera je záležitostí soukromých subjektů – jak manažerů tak akcionářů firem. Mělo by být prostou slušností, že manažeři veřejně obchodovaných společností své platy této veřejnosti sdělí. Členové správních rad nejsou anonymními zaměstnanci firem, oni jsou najati akcionáři firem k tomu, aby zhodnocovali jejich majetek. Z toho důvodu musí být vztah mezi akcionáři firem a členy správních rad založen na absolutní transparentnosti a důvěře. Pokud akcionáři chtějí vědět, kolik bere ředitel a kolik předseda dozorčí rady, je to jejich nezpochybnitelné právo a neexistuje argument, proč by taková informace neměla být běžně přístupná. Vždyť jak se mají akcionáři rozhodovat o tom, kdo bude nejlépe zhodnocovat jejich majetek, když ani nesmí vědět, kolik za tu práci ten který člen představenstva bere. Jde však stále o soukromé subjekty.

Na druhou stranu, veřejný činitel odpovídá všem obyvatelům dané země a jeho či její plat jde z daní obyvatel, kteří tak mají plné právo požadovat na veřejných činitelích informace nejen o platu, ale i dalších „požitcích“. Nelze však na manažery soukromých společností, byť veřejně obchodovaných, vztahovat stejné nároky jako na politiky.

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data