Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

4.10.2005 12:59
Autor: 

Slovensko
Výnosová krivka sa v pribehu týždňa pohla smerom hore. Vytlačila ju tam slabšia koruna a rastúce výnosy na benchmarkových trhoch (EUR, USD). NBS oficiálne sadzby nezmenila. Pred rozhodovaním však bol trh nervózny. Časť obchodníkov začala špekulovať, či sa NBS nebude pohrávať s myšlienkou zvýšenia sadzieb na podporu koruny. Krivka vzrástla aj napriek stále dobrej situácii štátneho rozpočtu. Vďaka nej ministerstvo financií zrušilo aukcie ŠPP naplánovaných na október. Celkove ide už o piaty mesiac po sebe, kedy sa štát rozhodol neemitovať poukážky. Celoročný schodok je naplánovaný na -61,5 mld. SKK. Za prvých osem mesiacov bol rozpočet v deficite -5.0 mld. SKK.

Polsko
Polské dluhopisy minulý týden ztrácely díky politické situaci a rozhodnutí Výboru pro měnovou politiku ponechat sazby beze změny. Trh v pondělí otevíral na 4,25 %, 4,51 % a 4,58 % pro dvou, pěti a desetileté dluhopisy. Výnosová křivka se pak posunula vzhůru v průměru o 5 bps díky výsledku parlamentních voleb, které končily sice poněkud odlišně od původních představ, investoři však přesto projevili důvěru očekávané vládní koalici a dluhopisy do konce obchodování smazaly většinu ztrát. Rozhodnutí o ponechání sazeb pak posunulo výnosy výše až o 10 bps, trh si toto rozhodnutí navíc vyložil jako odsunutí dalšího snížení sazeb do delšího časového horizontu. Neúspěšná jednání o vytvoření vládní koalice mezi PO a PiS vedla znovu ke korekci především na delším konci křivky. Naproti tomu prohlášení členů Výboru A. Slawinskiho a H. Wasilewske-Trekner neměla na pohyb výnosů vliv, protože se nelišila od vlastního komentáře Výboru. Delší konec výnosové křivky pak zůstal až do konce týdne pod tlakem politických událostí. V jejich důsledku se výnosy pěti a desetiletých dluhopisů zvýšily o dalších 3-4 bps. Trh pak uzavíral týden na 4,34 %, 4,67 % a 4,75 % pro dvou, pěti a desetileté dluhopisy.

Předpokládáme, že politická nejistota kolem budoucnosti vládní koalice mezi PO a PiS zůstane v centru pozornosti i tento týden. Přesto však prostor pro další růst výnosů zůstává limitován, protože na trhu přetrvává očekávání dalšího snížení sazeb ještě do konce tohoto roku, a tedy i pokles cen kratších splatností bude omezen. Jistým nebezpečím ovšem zůstává vcelku nešťastné načasování prezidentských voleb do období formování nového kabinetu. To by pak mělo zabránit většímu poklesu cen na dlouhém konci křivky.

Maďarsko
Býčí nálada na trhu dluhopisů nepolevila ani minulý týden. Naopak, poté co vláda musela radikálně zrevidovat své fiskální pro roky 2005 a 2006 (viz graf na první straně) výprodej dluhopisů ještě zesílil. Zklamání trhu z trhu, že politická scéna fakticky rezignovala na dříve proklamovaný cíl přijetí eura v roce 2010 se na trhu projevilo tak, že se celá výnosová křivka posunula o 50 bazických bodů vzhůru. Dluhopisům přitom nepomohl ani příznivý výsledek aukce dluhopisů, ani komentáře členů bankovní rady (Jaraie a Adamcze), kteří vyzdvihly příznivý inflační výhled a nevyloučily, že cyklus snižování základní sazby by mohl pokračovat.

Činit krátkodobý výhled pro domácí trh dluhopisů je nyní velmi obtížné zvláště v okamžiku, neboť obchodování probíhá velmi hektické atmosféře. Pravděpodobnost, že by mohlo dojít ke stabilizaci a případné pozitivní korekci je navíc snižována medvědí náladou na trzích dluhopisů ve vyspělých zemí. Očekáváme tedy, že výnosová křivka zůstane i tento týden velmi volatilní, přičemž určité uklidnění by snad mohlo přinést zveřejnění inflačních dat příští úterý, které by mělo potvrdit nízké inflační tlaky v ekonomice.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data