Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Méně ministerstev ODS

29.9.2005 13:13

Občanská demokratická strana se pilně připravuje na vítězství v parlamentních volbách příští rok. Je třeba ocenit, že přichází i s řadou konkrétních návrhů reforem a nebojí se je vystavit diskusi (tato pochvala se ne zcela týká „vlajkové lodi“ volebního programu ODS, tj. rovné dani, kde je mlžení více než dost). Až překvapivě konkrétní je například návrh reformy „ústředních orgánů státní správy“, tj. ministerstev.

Asi všichni souhlasí s tím, že ministerstev a jejich zaměstnanců máme víc než potřebujeme a že nikdo vlastně moc dobře neví, co všichni ti lidé dělají. Horší je to už se snahami o omezování státní byrokracie. Poslední vážným, i když vysmívaným pro svou jednoduchost, byl pokus vlády Václava Klause z poloviny 90. let, kdy všechny ministerstva měly propustit 5 % zaměstnanců. (Skutečnou radikální restrukturalizaci pak provedla v roce 1998, kdy ji šéfoval Pavel Kysilka, Česká národní banka, která propustila 15 % zaměstnanců. Ale centrální banky jsou vždycky trochu zvláštní součástí státní správy…)

Ve svém návrhu z jara 2005 navrhuje ODS okamžité zrušení ministerstva kultury, ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva dopravy a ministerstva informatiky. Postupně by mělo zaniknout i ministerstvo zdravotnictví. ODS navrhuje i reformu kompetencí „přeživších“ ministerstev, např. MPSV by se mělo přestat plést do kolektivního vyjednávání, mzdové regulace a nemocenského pojištění.

Jde vesměs o bohulibé plány, které by měly získat podporu daňových poplatníků, pokud tedy zrovna nepracují na některém z ministerstev navržených ke zrušení. Zůstávají však dvě klíčové otázky, které rozhodnou o úspěšnosti případné reformy: 1) Rozhodující není počet ministerstev, ale velikost celé státní byrokracie. Pokud zrušíme MMR a všechny jeho úředníky převedeme na jiné ministerstvo, nebude to žádná úspora. 2) Cynika musí napadnout, co budou dělat všichni ti ambiciózní stínoví ministři, předsedové komisí a hejtmani, kterých má ODS více než dost…?

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
  • Jen idiot...
    29.9.2005 16:52

    Jen idiot muze napsat ze prevedenim kompetenci na jine ministerstvo se nezmeni pocet zamstnancu vlady. Zaroven s rusenim ministerstev by bylo potreba ZCELA zrusit treba Urady Prace. K cemu je mate? Aby hledaly nezamestnanym praci????? Kde zijete? Praci si ma hledat kazdy sam a narok na podporu vyrizovat pres automatizovany telefonni system. Vite kolik by se usetrilo?? Ostatne tenhle navrh uz v Cechach na mistech kde vznikaji reformy je. A je jich tam podstatne vic, nez jen ruseni nekterych naprosto zbytecnych ministerstev. ODS ma skvele plany a kdyby z nich uskutecnila poloivinu, je to k prospechu vsech. CSSD nam neukazala naprosto nic nez zplundrovany pracovni trh, a tak vysoke zdaneni podniku a podnikajicich, ze z nich cucaji i krev.
    Thyronx
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů