Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

20.9.2005 14:36
Autor: 

Slovensko
Výnosová krivka štátnych dlhopisov sa uplynulý týždeň veľmi nepohla. Naopak výnosy na swapovom trhu sa pohli mierne hore. Bondový trh je charakteristický menšou likviditou ako swapový. V najbližšom období je preto možné čakať rovnaký pohyb bondovej krivky. Výnosy išli hore v dôsledku viacerých faktorov. Jednak to boli politické turbulencie, ktoré spôsobili požadovanie väčšej rizikovej prirážky. Rovnako oslabujúci kurz EUR/SKK prispel k rastu výnosov. A nakoniec, k posunu krivky hore prospel svojím komentárom aj guvernér NBS Šramko. Ten uviedol, že centrálna banka je pripravená použiť včetky nástroje na zastavenie oslabovania meny. Slabá koruna totiž môže zvýšiť ceny importovaných tovarov a skomplikovať naplnenie inflačného cieľa. Trh si pravdepodobne tento komentár vyložil, že jedným z možných zásahov na podporu SKK by bolo zvýšenie úrokových sadzieb. Aj v tomto týždni by sadzby mali reagovať na pohyb spotového kurzu EUR/SKK.

Pondelková aukcia štátnych dlhopisov ŠD203 s kupónom 4,8 % a splatnosťou v roku 2009 dopadla pre ministerstvo úspešne. Štátna agentúra ARDAL predala bondy v objeme 3,1 mld Sk. Priemerný výnos pokračoval v poklese. V predchádzajúcej aukcii (koncom júna) bol výnos 2,72 % a poklesol o 10 bps na terajších 2,62 %. Celkový dopyt bol až na úrovni 11,6 mld. Sk. Záujem nerezidentov o aukciu bol slabý.

Polsko
Během příštího týdne očekáváme, že pozitivní nálada na dluhopisovém trhu potrvá i nadále. Poptávka poroste po zveřejnění růstu maloobchodních tržeb, který bude podle našich odhadů mírnější než očekávají trhy. Další posilování zlotého navíc zvyšuje šance na snížení úrokových sazeb již v průběhu září. V pátek v předvečer voleb je možná mírná korekce. Avšak vzhledem k více než jasnému výsledku volebního klání by neměla být nijak významná.

Maďarsko
Dluhopisy ve středním a dlouhém segmentu výnosové křivky utrpěly minulý týden nemalé ztráty, které byly v zásadě odvozeny dvěmi skutečnostmi. Za prvé, centrální banka využila v úterý příznivých cen a začala se zbavovat dluhopisů (splatných v roce 2014), které nakoupila při měnové mini-krizi na konci roku 2003. Ačkoliv banka prodávala jen malé objemy dopad na ceny byl poměrně značný. Ceny dluhopisů se navíc ocitly pod tlakem na konci týdne, když vyšlo najevo, že vláda nebude moci na projekty rozvoje dálniční sítě (ta je budovány s v rámci tzv. modelu PPP) vyčlenit mimo účty veřejných financí. To v praxi bude znamenat výrazné účetní navýšení deficitu, a tedy reálné nesplnění jednoho z maastrichtských fiskálních kritérií před rokem 2010 (což je oficiální cíl pro vstup forintu do EMU). V důsledku těchto nepříznivých zpráv se tak např. výnos desetiletého dluhopisu od úterý zvýšil o 16 bazických bodů.

Tento týden vidíme zejména rizika pro dluhopisy na dlouhém konci výnosové křivky. Jednak je to dáno tím, že v úterý zasedá FOMC, jednak KSH ve čtvrtek zveřejní revizi dat veřejných financí podle ESA95 za rok 2004. Obě události představují hrozbu, neboť mohou potvrdit současné negativní nálady na trhu. V prvním případě tím, že FED navzdory hurikánu Katrina naznačí přetrvávající ochotu zvyšovat americké oficiální úrokové sazby. V druhém případě je očekávána revize deficitu směrem vzhůru, která může zvýšit skepsi trhu nad vývojem maďarských veřejných financí. Nepočítáme tudíž s tím, že by dluhopisy na dlouhém konci výnosové křivky mohly v nejbližších dnech ztráty z minulého týdne rychle vymazat.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data