Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Agrofert bude po PKN požadovat nejméně 10 mld. Kč, pokud polská společnost nedodrží smlouvu

Agrofert bude po PKN požadovat nejméně 10 mld. Kč, pokud polská společnost nedodrží smlouvu

14.9.2005 10:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Agrofert bude požadovat po PKN nejméně 10 mld. Kč, pokud polská společnost nedodrží smlouvy o prodeji části svých aktiv (pěti dceřiných firem z holdingu Unipetrol). Píše o tom deník Právo. Včera Agrofert zveřejnil detaily smluv včetně cen, za které měla PKN podíly v dcerách Unipetrolu prodat (více ZDE).

"Do PKN Orlen jsme již poslali dopis, ve kterém jsme naše škody předběžně odhadli na nejméně 350 milionů eur (asi 10,25 miliardy korun)" řekl Právu Babiš, vlastník Agrofertu. Babiš však přestává věřit, že Poláci Agrofertu firmy prodají. "Podle toho, jak k tomu PKN Orlen přistupuje, to nevypadá dobře. My bychom se však dohodnout chtěli," sdělil Právu Babiš.

PKN Orlen pokládá dříve podepsanou smlouvu za nevýhodnou a možná dá přednost smluvní pokutě před jejím plněním. Pokuta činí 75 % z celkové hodnoty kontraktu ve výši 103 mil. eur, tj. 77 mil. eur. PKN si podle Agrofertu na pokutu již vytvořila finanční rezervu.

Agrofert pokutu uplatnil koncem srpna, ale PKN Orlen ji odmítá uznat. Jestliže k dohodě nedojde, chce Babiš pokutu spolu s ušlým ziskem vymáhat pomocí mezinárodní arbitráže, která by mohla být zahájena do konce letošního roku.

(zdroj: Právo, ČTK)

Veškeré informace o sporu Agrofertu s PKN o plnění smluv naleznete ZDE.


Váš názor
 • "beznaděj" Agrofertu
  14.9.2005 10:57

  Firma Agrofert rozehrála vysokou hru. Na straně jedné se snaží zveřejněním částí smluv přesvědčit "veřejnost", že se jednalo o běžnou smlouvu, byť ve světle dnešní situace s velmi výhodnými cenami pro Agrofert. Současně ovšem se snaží nezveřejněním dalších ustanovení smluv zatajit, že PKN má na základě smlouvy právo od smlouvy odstoupit ! Upozorňuji, že pokud jedna smluvní strana odstoupí od smlouvy na základě smluvně dohodnutých podmínek (včetně zaplacení případné smluvní pokuty za takovýto postup) nelze v žádném případě považovat takovýto postup za porušení smlouvy a uplatňovat jakýkoli ušlý zisk. Jedná se pouze o naplnění smluv, byť způsobem, který pro Agrofert není ten nejvýhodnější. Stále je zde ovšem více jak 2 mld. Kč, které by měl Babiš ve formě smluvní pokuty dostat jako odměnu za to, že se zná dobře s českými politiky a tyto známosti umí využít ve svůj prospěch. 2 miliardy, které by měl dostat za to, že se zcela vědomě pokusil okrást desetitisíce drobných investorů (českých občanů), kteří mají akcie Unipetrolu. Za asistence a s vědomím českých politiků.
  mates
  • Babiš
   14.9.2005 12:11

   Proč pan Babiš nezveřejní vše ! a to včetně odhalené korespondence !
   aaa
  • hlouposti
   14.9.2005 12:10

   Milý Matesy, píšeš hlouposti. Smlouvy neznáš, nevíš nic. Mimochodem minoritní akcionáři přece vůbec nemusí být u takového druhu obchodu poškozeni. Copak Ti říká třeba slib odškodnění či ovládací smlouva? Namáhej hlavinku, prosím.
   Jan Rokycana
   • ovládací smlouva
    14.9.2005 14:02

    Asi předpokládáte, že jsem natvrdlý (proto to tvrdé "y" v oslovení) :-)) Termíny jako "ovládací smlouva" samozřejmě znám - tento institut se ovšem vztahuje na možné jednání PKN vůči představenstvu UNI resp. následně na menšinové akcionáře UNI. Nezvtahuje se na vtah PKN - Agrofert. V mém příspěvku jsem psal o tom, že podmínky smlouvy byly jednostranně a extrémně výhodné pro Agrofert (akademikové namítnou, že mohly být výhodné i pro PKN, ale to je při známých sumách úvaha velmi úsměvná). Dokázal bych si představit, kdyby Agrofert měl na některé dceřinky předkupní právo v případě, že by PKN tyto firmy chtělo prodat. Ovšem za tržních podmínek v době prodeje, nikoli za uměle snížené ceny fixně snížené v době několik let před realizací smlouvy. I slepý vidí, že nemáte pravdu, pane Rokycane ...:-)))
    mates
    • drobná oprava
     14.9.2005 14:05

     .... ceny fixně STANOVENÉ v době několik let před realizací smlouvy.
     mates
   • ?
    14.9.2005 12:30

    Pane Rokycane, když už jste se rozhodl pro z mého pohledu nesmyslně útočnou a arogantní reakci na celkem solidní příspěvek, tak byste si mohl dát alespoň pozor na gramatické chyby. Matesi se píše měkké i.... S panem Matesem se ztotožňuji, na rozdíl od Vašeho příspěvku má hlavu a patu.
    Abeille
   • to Jan z Rokycan
    14.9.2005 12:19

    a jakpak to , že pan Babiš umí nyní počítat ušlý zisk v řádu 350 mil. eur ?? Najednou Ti samí manageři , kteří si i si upekli ocenění podílů za 3,7 mld. , protože to vše v Unipetrolu vypadalo špatně najednou vidí skvělé zítřky ? Oni je totiž viděli ( skvělé zítřky) již v roce 2003, 2004 ..., ale udělali špinavou dohodu se zkorumpovanou vládou a kriminálně podvedli akcionáře Unipetrolu.
    akcionář
   • §
    14.9.2005 12:13

    nic , protizáknné postupy , které praktikuje pouze Babiš a spol.!
    aaa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů