Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prázdniny na trhu práce: míra nezaměstnanosti mírně stoupla

Prázdniny na trhu práce: míra nezaměstnanosti mírně stoupla

8.9.2005 9:48
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Celkový počet uchazečů o zaměstnání se v průběhu srpna zvýšil o 4.929 osob a míra nezaměstnanosti se zvýšila na 8,9 % z červencových 8,8 %. Ve srovnání s loňským srpnem bylo letos o 30.758 nezaměstnaných méně. Zároveň se dále zvýšil počet volných pracovních míst.

Na úřady práce dorazila druhá vlna čerstvých absolventů škol a učilišť. Na konci července jich úřady práce registrovaly 30.892, o měsíc později již 37.493. Pokračování přílivu registrovaných nezaměstnaných z řad absolventů můžeme očekávat i v září. Před rokem bylo v evidenci úřadů práce registrováno 51.457 absolventů. Ke snížení jejich počtu přispívá nejen demografická proměna české společnosti, ale také změna zákona o zaměstnanosti, která poněkud nesmyslně požaduje po absolventech značnou dávku pracovní aktivity při studiu, chtějí-li mít po ukončení školy možnost zaregistrovat se na úřadu práce.

Již několik měsíců upozorňujeme na další fenomén: nezaměstnanost žen. Podíl žen evidovaných na úřadech práce na celkovém počtu uchazečů o zaměstnání se opět zvýšil a dosahuje již hodnoty 54,4 %. Hůře na tom byly ženy podle tohoto měřítka naposledy v listopadu 1998, kdy se česká ekonomika druhým rokem potýkala s recesí. Na vině je do jisté míry průmyslová politika vlády, která se orientuje především na podporu průmyslu, kde je v řadě odvětví z povahy práce zaměstnanost žen logicky nižší. Česká republika je tak snad jedinou vyspělou zemí, kde roste podíl průmyslu na tvorbě HDP na úkor sektoru služeb.

Celkové hodnocení srpnových statistik z trhu práce nejlépe vystihuje stagnace sezónně očištěné míry nezaměstnanosti. Pozornost si zaslouží další zvýšení počtu volných pracovních míst, který nyní dosahuje téměř 60.000. Na jedno volné pracovní místo v srpnu připadalo 8,5 uchazečů o zaměstnání. Před rokem jich bylo 11,0.

V září očekáváme pokles míry nezaměstnanosti zpět na 8,8 %. Pro konec roku činí náš odhad 8,7 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m