Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Korporace jak je známe - dávám jim tak 10, maximálně 20 let

7.9.2005 13:00

Vznikly na konci 19. století na základě modelu pruské armády - jeden velí a určuje směr, méně důležité věci se delegují směrem dolů až po pěšáka, který nemá myslet, ale dělat. S těmito tradičními organizacemi, které jsou v podstatě neměnné od svého vzniku, se pojí následující principy a jevy:

- nejefektivnějším způsobem, jak něco produkovat, je agregace maxima činností pod jeden management. Tím se snižují tzv. transakční náklady, zejména náklady na komunikaci.

- jednotliví lidé potřebují organizaci/korporaci více, než ona je, zejména díky tomu, že korporace vlastní prostředky (stroje, software, zavedenou značku, pověst...), bez kterých si zaměstnanec nemůže vydělávat.

- většina zaměstnanců pracujících pro společnost tak dělá na plný úvazek a jejich plat je jediným, či absolutně nejdůležitějším, příjmem.

- existuje vysoká specifičnost produktů a technologií v jednotlivých odvětvích - jejich přenos mezi odvětvími je minimální.

Výše uvedené se, alespoň podle některých (kteří v podstatě následují myšlenky P. Druckera) již relativně brzy změní. Základem změny je postupný nárůst významu znalostí a tzv. knowledge worker. Nárůst významu specializovaných znalostí (s nutností jejich neustálého obnovování a prohlubování/rozšiřování), které tvoří stále významnější kapitál při samotném produkčním procesu, implikuje:

- zvyšující se mobilitu zaměstnanců mezi společnostmi (alespoň v rámci odvětví);

- jejich zvyšující se význam pro danou korporaci, který implikuje nový pohled na to, jak se s takovými zaměstnanci jedná a jak se organizují;

- přechod z práce pro jednu společnost na práci pro více společností (ze zaměstnance na konzultanta).

Uvedené, spolu se zmenšujícími se transakčními náklady (tj. zejména oněmi náklady na komunikaci díky internetu, e-mailu, rozšiřujícím se telekominikačním službám) povede ke změnám samotného základu toho, jak současné společnosti fungují. V extrémním případě bude společnost tvořit jen značka a top management s podpůrným týmem. Top management bude určovat strategický směr (tj. zejména určovat budování značky), podpůrný tým se bude starat o naplnění strategie tím, že bude provádět outsourcing, subkontraktovat, apod. Vzniká prostor pro syndikáty, kooperace, confederace ... Jinak řečeno, variabilita toho, jak budou společnosti v budoucnu fungovat a na jakém operačním modelu budou založeny, jednoznačně vzroste.

Možná se výše uvedené zdá až moc futuristické, ale za zvážení to jistě stojí na všech stranách korporátních stakeholderů. A opět to naznačuje nutnost flexibility na straně korporací - hlavním faktoru, který dlouhodobě určuje jejich schopnost přežít.


Váš názor
 • sooustruzniku, co to zase meles?
  7.9.2005 20:50

  timhle se dostaneme zpatky k manufakturam, kde kazdej remeslnik delal celej kocar sam. Ale tedka vazne, ono to co pises, zni sice hezky, ale predpoklada to, ze vetsina zamestnancu jsou chytri, vzdelani, a maji chut do prace. Pokud ale sledujes dnesni trendy ve "fseobecne obdivovanych zemich - hlavne nejsilnejsi nejmohutnejsi suprpovrstejci zemi na svete, A.K good ol'e Jůesej" tak si uvedom, ze tam vetsina bilych jsou lini tlusti pitomci, kteri maji jediny zajem se nazrat, nachlastat, a pak si zapnout televizi a s pikslou ameropiva se divat, co jim chytri zidovsti bavici naserviruji. a s temito lidmi ty chces chces stavet podpurne tymy konsultantu?
  franta
  • vsadim se
   11.9.2005 2:16

   vsadim se,ze jsi nikdy v USA nebyl
   dodo
 • Možná
  7.9.2005 16:02

  Už dnes existuje několik firem, které podle tohoto vzorce částečně fungují. Ale pro tyto firmy musí také někdo vyrábět. A čím více výroby outsourcuji, tím více musím posílit kontrolní činnost. A vzhledem k tomu, že už nyní dochází k určitému vystřízlivění z outsourcingu, nemyslím, že je to univerzální model.
  Ivos
 • Osobně bych to tak neviděl
  7.9.2005 14:25

  Nemyslím si, že to dojde až tak daleko, jak popisuje článek. Když jsem chodil začátkem 90. let na školu, tak nás také učili o nadcházejících změnách. Tehdy byla v módě decentralizace, samostatně se rozhodující týmy, "podnikání" v rámci firmy atp. Ve skutečnosti se za těch 15. let centralizace posílila. O IBM se tehdy mluvilo jako o dinosaurovi, který zahyne kvůli své velikosti a nyní je silnější než kdy předtím. Co takhle firmy jako GE či Philips? Nemyslím si třeba, že outsourcing je samospasitelný. Z vlastní zkušenosti vidím, že je někdy výhodný a někdy tím nejméně efektivním způsobem čehosi dosáhnout. Každá velká firma má subdodavatele, ale představa, že bude ve firmě sedět ředitel, pokladník a inženýr mi nepřipadá reálná.
  Pavel
Aktuální komentáře
19.3.2018
13:27Babiš: Při dělení ČEZ musí státu zůstat strategické věci typu obchodu či distribuce
12:59Evropa v červeném, Praha na nule. Akcie Micro Focus -55 % po odstoupení generálního ředitele
12:42Facebook čelí kritice kvůli zneužití informací o uživatelích
11:56Žně na akciích bank možná teprve začínají
11:41Kralupskou rafinerii Unipetrolu čeká nejrozsáhlejší odstávka v její historii
11:25Libru táhne vzhůru vidina dohody s EU, dolar podává smíšené výkony  
11:22ČEB - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:18ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:42Apple prý v tajné továrně vyvíjí vlastní displej
9:51Klidné pražské obchodování čeří zprávy z ČEZ, DAX do záporu stahuje Henkel  
9:32Alibaba investuje dvě miliardy dolarů do internetového prodejce v jihovýchodní Asii. Chce prudce expandovat
9:31Kvartální úpravy indexu PX: Vyloučení Fortuny a úpravy u Unipetrolu  
9:12Rozbřesk: Ruská ekonomika verze Putin 4.0, trh s ropou žije geopolitikou
8:59Evropské burzy asi otevřou poklesem, investoři budou před Fedem opatrní  
8:37Ruským prezidentem bude dál Putin. Po sečtení 99 % lístků má 76,65 %
8:29Rusnok: Růst mezd příští rok zpomalí, ekonomika by měla přehřívání vcelku v pohodě zvládnout
6:36Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice
18.3.2018
15:42The Economist: Otrávené vztahy Británie a Ruska
10:02Víkendář: Svět se zbláznil, namísto snižování emisí se věnujeme energeticky náročné těžbě kryptoměn
17.3.2018
19:11Uprchlíky tam, špagety sem. Efektivita má místo i v černém byznysu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data