Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance: Schodek běžného účtu klesá na 3,9 % HDP

Platební bilance: Schodek běžného účtu klesá na 3,9 % HDP

6.9.2005 11:19
Autor: David Marek

Běžný účet platební bilance se ve 2. čtvrtletí letošního roku přehoupl do deficitu 30,8 mld. Kč z přebytku 18,5 mld. Kč v 1. čtvrtletí. V porovnání s HDP se ovšem schodek běžného účtu na roční bázi snížil na 3,9 % (podle našeho odhadu HDP) z 4,1 % HDP v 1. čtvrtletí. Finanční účet ovlivnily především příjmy z privatizace.

ČNB odhaduje, že podíl schodku běžného účtu na HDP (na roční bázi) klesl na 3,7 %. Jenže data o platební bilanci nezahrnují poslední revizi loňské obchodní bilance, kdy byl schodek zvýšen o 3,4 mld. Kč. V našich databázích počítáme s revidovaným zahraničním obchodem.

Ve 2. čtvrtletí pokračoval příznivý vývoj zahraničního obchodu, když vývoz předčil dovoz o 15,2 mld. Kč. Bilance služeb se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku mírně zhoršila. Její přebytek klesl na 5,7 mld. Kč. Dominantní roli ve vývoji běžného účtu ovšem hraje bilance výnosů. Česká ekonomika se letos opět o krůček posunula v prostoru vymezeném teorií životního cyklu investic. Podle měsíčních dat byly loni v 1. pololetí do zahraničí repatriovány zisky v objemu 20,3 mld. Kč, letos to již bylo 31,5 mld. Kč. Při rozdělování zisku vytvořeného zahraničními investory v ČR loni připadlo na dividendy 32 procent, na reinvestice 68 procent. Letos se podíl dividend zvýšil na 36 procent. Klíčovou otázkou je, zda jsme si za tuto cenu (dividendy vyplácené do zahraničí) koupili výrobní zařízení, které nám vynáší více, laicky řečeno. Odpovědí je vývoj obchodní bilance. Loňská půlroční bilance vykazovala záporné saldo 7,1 mld. Kč, letos naopak přebytek 42 mld. Kč. Svých historických extrémů tak nyní dosahuje jak obchodní bilance tak bilance výnosů. Důležitý je součet přínosů a nákladů spojených s přílivem přímých zahraničních investic. Schodek běžného účtu po šesti měsících dosahuje 12,3 mld. Kč, před rokem činil 50,3 mld. Kč. Potom se nelze divit, že je kurz koruny odsouzen k postupnému zhodnocování.

Finanční účet platební bilance ve 2. čtvrtletí obohatila privatizace Českého Telecomu. V květnu byly inkasovány prostředky z prodeje státního podílu ve společnosti Unipetrol, v červnu byl prodán Český Telecom. Díky tomu příliv přímých zahraničních investic dosáhl ve 2. čtvrtletí 136,5 mld. Kč. Vyšší byl jen jednou. To když se inkasovaly příjmy z prodeje Transgasu před třemi lety. Bilanci portfoliových investic ovlivnily především obchody se státními dluhopisy a jedna nová privátní emise dluhopisů v zahraničí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data