Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod: mírný přebytek v červenci a (nejen) letadlové revize

Zahraniční obchod: mírný přebytek v červenci a (nejen) letadlové revize

2.9.2005 9:27
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Zahraniční obchod vykázal v červenci přebytek 1,2 mld. Kč. Vývoz se meziročně zvýšil o 2,5 %, dovoz klesl o 3,5 %. Zároveň byla revidována data za rok 2004 a první polovinu letošního roku. Revize reflektuje již oznámené započítání letadel, nicméně zahrnuje také další úpravy a celkové zvýšení přebytku je poměrně vysoké. Zato červencová data odpovídají očekávání, a nejsou tedy zdrojem překvapení pro korunu ani dluhopisy. Červenec obvykle přináší zhoršení salda zahraničního obchodu z útlumu exportu v průběhu prázdnin. Ve srovnání s loňským rokem se ovšem exportní výkonnost ekonomiky zlepšila. K přebytkům obchodní bilance ovšem pomáhá také pokles dovozu strojů a dopravních prostředků. Za celý letošní rok očekáváme přebytek ve výši 46 mld. Kč.

Nejdříve k revizím. Dosud ČSÚ uváděl, že loni obchodní bilance dosáhla schodku 23 mld. Kč, dnešní revizí jej ovšem posunul na 26,4 mld. Kč. Zdánlivě malá revize ovšem po přepočtu dat o zahraničním obchodu do stálých cen, resp. cen předchozího roku, a započítání do národních účtů, může přinést i překvapení v revizi HDP za loňský rok.

Revize údajů za první pololetí letošního roku zahrnují opravu lednové statistiky o dosud špatně vykazovaný dovoz a vývoz letadel. Tato změna zlepšila obchodní bilanci o 6,0 mld. Kč. Druhou významnou změnou je změna metodiky při započtení leasingu stíhaček Gripen, který zatížil obchodní bilanci v dubnu dosud nezapočtenými 4,4 mld. Kč. Součet všech revizí vylepšil přebytek obchodní bilance v prvním pololetí letošního roku o 4,1 mld. Kč. Otevřenou otázkou zůstává dopad všech těchto revizí na HDP, neboť spolu s těmito změnami lze očekávat i pohyb v ostatních položkách.

Současnost představuje větší jistotu než minulost. Alespoň v případě zahraničního obchodu. Červencový přebytek 1,2 mld. Kč se jen mírně odchyluje od prognóz tohoto ukazatele. Ve srovnání s loňským červencem se saldo zahraničního obchodu zlepšilo o 8,4 mld. Kč. A to i přes vysoké dovozní ceny ropy a zemního plynu. Schodek v obchodu s minerálními palivy se ve srovnání s loňským rokem prohloubil o 2,6 mld. Kč. Za zlepšením celkové bilance je obchod se stroji s dopravními prostředky. Zde na jedné straně došlo ke zvýšení vývozu o 4,0 %, ale také k poklesu dovozu o 9,6 %. Letošní příznivý vývoj obchodní bilance je tak souhrou změn strukturálních změn (zvýšení exportních kapacit) a zpomalení růstu domácí poptávky. Ve vývoji vývozu je patrná kolísavá kondice německé ekonomiky. Naopak dalšímu z významných obchodních partnerů, Slovensku, se i nadále daří držet poměrně svižný hospodářský růst, což je patrné i na českém vývozu na Slovensko.

Za celý letošní rok očekáváme přebytek obchodní bilance 46 mld. Kč.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    ČasUdálost
    14:00HU - Jednání MNB, základní sazba