Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní rozpočet, emisní kalendář a české dluhopisy

Státní rozpočet, emisní kalendář a české dluhopisy

1.9.2005 16:14
Autor: David Marek

Letošní schodek státního rozpočtu bude zřejmě výrazně nižší ve srovnání se schváleným rozpočtem. Z toho vyplývají i nižší výpůjční požadavky vlády. Podle strategie financování a řízení statního dluhu v letošním roce měly hrubé výpůjční požadavky letos činit 136 miliard korun, z čehož 22 miliard padne na refinancování letos splatných dluhopisů, 30 miliard na úhradu části ztráty ČKA a zbytek na saldo státního rozpočtu. Schodek rozpočtu byl ovšem plánován ve výši 84 miliard. Po dvou třetinách roku je ovšem rozpočet v přebytku 10 miliard korun. V posledních dvou letech se v poslední třetině roku stačilo saldo propadnou zhruba o 40 miliard. Je tedy možné, že letošní rozpočet nakonec vykáže schodek v rozmezí kdesi kolem 40 miliard, tj. o více než 40 miliard méně ve srovnání s původním záměrem.

Při dnes zveřejněném emisním kalendáři státních dluhopisů a státních pokladničních poukázek pro poslední kvartál letošního roku a rozsahu využívání přímých půjček (úvěr od Evropské investiční banky) se zdá být další emise eurobondů v letošním roce nepravděpodobná. Celková emise dluhopisů na domácím trhu by se měla dosáhnout 120 miliard korun, emise eurobondů 30 miliard, disemise pokladničních poukázek o něco málo více než 30 mld. Přímé půjčky by se měly podle původního záměru zvýšit zhruba o 12 miliard. Státní dluh by tak stoupl na 23,6 % HDP z loňských 21,6 % HDP. Zároveň by měla být bez problému naplněna všechna kritéria řízení státního dluhu.

Kromě nižší nabídky ovšem letos můžeme pozorovat i pokles poptávky v aukcích státních dluhopisů. Loni v byly v aukcích realizovaných od ledna do srpna poptávány dluhopisy za 281 miliard a poptávka převýšila nabídku o 155 miliard. Ve stejném období letošního roku byly v aukcích poptávány dluhopisy za 115 miliard, což je o 46 miliard více, než bylo nabízeno (v červencové aukci SD 2,55/2010 dokonce poptávka zaostala za nabízeným objemem o 2,8 miliardy).

Nicméně i tento převis poptávky společně s obratem v měnové politice a poklesem výnosů na trzích s dluhopisy v eurozóně vytváří prostor pro příznivé výnosy státních dluhopisů (z pohledu státní pokladny) a náklady na dluhovou službu. Výnosová křivka českých státních dluhopisů se od počátku roku posunula téměř o jeden procentní bod směrem dolů prakticky po celé své délce.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data