Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České dluhopisy minulý týden na lepší rating nereagovaly

České dluhopisy minulý týden na lepší rating nereagovaly

30.8.2005 12:18
Autor: 

Korunové vládní dluhopisy za uplynulých čtrnáct dní mírně klesly, střed a dlouhý konec výnosové křivky proto nepatrně vzrostl o zhruba 4 bps. Začátek výnosové křivky se prakticky nepohnul. Výrazný vzestup dluhopisů, který započal začátkem srpna se v polovině srpna vyčerpal. Trh nejprve několik dní přešlapoval namístě, aby později spolu s eurovým trhem zamířil dolů. Hlavním podnětem po mírný růst výnosů v posledních dnech byla obava investorů z výsledku aukce desetiletého dluhopisu (3,8/2015). Proto také české dluhopisy v posledních dnech nenásledovaly pozitivní vývoj eurového trhu, a tudíž došlo k mírnému rozevření spreadu mezi korunovými a eurovými výnosy. Ve zmíněné aukci se nakonec sešla dostatečně vysoká nabídka (10,2 mld. Kč), takže se ministerstvu financí podařilo prodat prakticky celý nabízený objem 7 mld. Kč. Potvrdilo se tak, že investoři mají nyní největší zájem o dlouhý konec výnosové křivky. Připomeňme, že předchozí aukce pětiletého dluhopisu skončila relativně neúspěšně.

To také naznačuje, že o příští aukci 15letého nového dluhopisu by měl být poměrně vysoký zájem. Patnáctiletým dluhopisům navíc nebudou konkurovat emise hypotéčních zástavních listů, které nyní snižují poptávku po střednědobých vládních dluhopisech. Celkově na trhu panovala ospalá prázdninová atmosféra s nízkými objemy obchodů.

Trh prakticky ignoroval zasedání centrální banky, které však také nepřineslo prakticky nic zajímavého. Podle očekávání banka sazby nezměnila, navíc následný komentář nepřinesl proti poslednímu zasedání nic nového. Rizika pro inflaci vidí ČNB symetrická s tím, že by se inflace v horizontu 12-18 měsíců měla pohybovat v blízkosti inflačního cíle. To odpovídá předchozím komentářům členů bankovní rady, kteří umísťovali zvýšení sazeb nejblíže do druhého pololetí 2006.

Trh nijak nereagoval na zvýšení ratingu od agentury Fitch, která zvýšila ohodnocení závazků ČR v zahraniční měně z A- na A. Fitch tak nyní hodnotí závazky ČR nejvýše, Moody’s má pro ČR známku A1 a S&P‘s A-. Fitch zlepšila hodnocení závazků i v domácí měně z A na A+. Agentura zdůvodnila změnu vysokým růstem ekonomiky a pokračující konvergencí se starými zeměmi EU. Klíčovou událostí tohoto týdne bude čtvrteční zveřejnění emisního kalendáře na příští čtvrtletí. Investoři budou pravděpodobně do té doby vyčkávat, a proto by v první polovině týdne měla pokračovat ospalá nálada. Vzhledem k nečekanému přebytku státního rozpočtu za prvních sedm měsíců lze očekávat velmi hubený objem dluhopisů okolo 25 mld. Kč. Stát patrně nabídne hlavně desetileté a patnáctileté dluhopisy. Kalendář by proto měl být pro trh spíše pozitivním impulzem. Většina investorů bude pravděpodobně vyčkávat až na následující týden, kdy budou zveřejněna klíčová data o inflaci a HDP. Očekáváme proto stabilitu cen dluhopisů.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data