Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Opožděné rozdávání vysvědčení – Fitch Ratings zlepšuje známku České republice

Opožděné rozdávání vysvědčení – Fitch Ratings zlepšuje známku České republice

26.8.2005 14:58
Autor: David Marek

Prázdniny se sice chýlí ke konci, česká ekonomika se ale trochu nečekaně dočkala nového vysvědčení. Agentura Fitch Ratings zvýšila hodnocení dlouhodobých závazků v domácí měně na ze stupně A na A+. Rating dlouhodobých devizových závazků si polepšil na stupeň A z dosavadního A-.

Zvýšení ratingu České republiky je vysvědčením za přerod českého hospodářství na moderní ekonomiku zaměřenou na export při udržení vnitřní rovnováhy v podobě nízké inflace a zlepšení vnější rovnováhy, jak o tom vypovídá klesající schodek běžného účtu. Přes celkové příznivé hodnocení stavu české ekonomiky, které se také promítlo do klesající nezaměstnanosti, je potřeba se zmínit o riziku v podobě nerovnoměrného vývoje jednotlivých sektorů ekonomiky. Česká republika je jednou z mála vyspělých ekonomik, kde dochází ke zvyšování podílu průmyslu na úkor podílu služeb při tvorbě HDP. Je velmi pravděpodobné, že si tento úspěch přisvojí současná vládní administrativa. Nicméně zmíněné strukturální změny ekonomiky souvisí zejména s přílivem přímých zahraničních investic z přelomu desetiletí. Do jisté míry si může část úspěchu nárokovat ministr financí, který se po dlouhé nečinnosti loni a předloni odvážil k alespoň dílčí reformě veřejných rozpočtů. Zapadnout by ovšem nemělo varování agentury Fitch Ratings před odložením dalších nezbytných fiskálních reforem. Tato výtka padá plně na bedra současné vlády.

Reakce finančních trhů na změnu ratingu je prozatím minimální. Kurz koruny k euru v bezprostřední reakci posílil o pět haléřů. Trh s dluhopisy a sazby úrokových swapů informaci ignorovaly. Soudy o levnějším financování státních dluhů jsou prozatím hypotetické. Rating země ovšem není jen ukazatel stability pro finanční investory, ale také pro rozhodování o umístění přímých zahraničních investic. V rámci konkurence mezi zeměmi střední a východní Evropy může lepší rating České republice pomoci. Fitch Ratings nám připravila před víkendem příjemné překvapení. Dnes získané vavříny jsou oprávněné … jen na nich neusnout.


Váš názor
  • Mym narodum...
    26.8.2005 15:31

    Ja premier Paroubek timto oznamuji, ze jsem dojednal zlepseni ratingu pro CR. Budu si tak moci pujcit vice levnejsich penez na predvolebni darky :-)
    Petr99
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university