Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Kvůli Gripenům dojde k revizi zahraničního obchodu

ČSÚ: Kvůli Gripenům dojde k revizi zahraničního obchodu

25.8.2005 9:13
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČSÚ
Způsob statistického zachycení dlouhodobého pronájmu stíhaček Jas-Gripen a nákupu souvisejících služeb byl 22. a 23. srpna 2005 jedním z témat jednání mise evropských institucí (Eurostat, Evropská centrální banka, ECOFIN) k problematice výpočtu vládního deficitu a dluhu v Českém statistickém úřadu. Stanovisko Mezinárodního měnového fondu k formě zachycení této transakce v soustavě národních účtů a v obchodní a platební bilanci si vyžádala i Česká národní banka. Zástupci mise potvrdili následující řešení tohoto mimořádného a specifického případu:

O hodnotu letadel (10,3 mld. Kč) bude jednorázově zvýšen vládní deficit a dluh, který bude postupně snižován v návaznosti na pravidelné splátky. První splátku již vláda ČR uhradila v březnu 2005.

V takovém případě je nutné hodnotu letadel zaznamenat do statistiky o dovozu zboží a následně i do soustavy národních účtů a do obchodní a platební bilance, a to v okamžiku jejich dodání do ČR.

Na finančním účtu platební bilance a v národním účetnictví se tato transakce promítne jako závazek vůči zahraničí, který se bude splácením snižovat.

V soustavě národních účtů bude, s ohledem na to, že jde o destruktivní bojovou techniku, hodnota letadel zachycena jako mezispotřeba a nikoli jako tvorba fixního kapitálu. O stejnou částku bude zvýšena netržní produkce vládních institucí a výdaje vládních institucí na konečnou spotřebu.

Služby spojené s pronájmem letadel (výcvik posádek, opravy, atd.) budou v platební bilanci a v národních účtech zaznamenávány průběžně formou běžných výdajů za služby.

Z celkové hodnoty kontraktu bude vyčleněna částka odpovídající hypotetickým úrokům, které by normálně byly součástí leasingové smlouvy. Tato částka se bude v národních účtech i v platební bilanci účtovat jako úroky.

Celková hodnota kontraktu je 19 650 mil. Kč. Platba se předpokládá v předem dohodnutých splátkách v letech 2005 až 2015. Ze smlouvy vyplývá, že platby budou realizovány vždy v březnu daného roku.

Dovoz letadel ve výši 10 330 mil. Kč bude časově rozložen proporcionálně, a to v závislosti na počtu a měsíci příletu letadel. V dubnu bylo dodáno 6 ze 14 strojů, což podle propočtu odpovídá 4 427 mil. Kč. Dalších 5 903 mil. Kč (10 330 minus 4427) bude zahrnuto do měsíců, ve kterých zbývajících osm letadel přiletí do ČR. Hodnotu letadel dovezených v dubnu 2005 (4,4 mld. Kč.) ČSÚ zahrne 2. září do zpřesněných údajů statistiky zahraničního obchodu za I.pololetí 2005.

Výdaje za služby v celkové výši 6 680 mil. Kč budou rozvrženy do celého období pronájmu a budou zaznamenány vždy v okamžiku platby (dle kontraktu v březnu). V roce 2005 jde o částku 537 mil. Kč.

Hypotetické úroky v propočtené celkové výši 2 640 mil. Kč budou též rozvrženy do celé doby pronájmu (vykazovány budou opět vždy v březnu). Pro rok 2005 se jedná o 349 mil. Kč.

Případné dotazy odpoví zástupci ČSÚ a ČNB dnes, 25. srpna v 11 hodin ve vestibulu ČSÚ na krátkém brífinku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data