Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trocha penzijní aritmetiky pro příští rok … miliardová procenta

Trocha penzijní aritmetiky pro příští rok … miliardová procenta

24.8.2005 15:11
Autor: David Marek

Reforma důchodového systému se nekoná. Alespoň do voleb. Takový je, a nikoli nečekaný, výsledek včerejšího jednání představitelů politických stran. Představy o budoucím systému jsou natolik vzdálené, že ke shodě pravděpodobně dojít nemůže. Řešit se budou jen průniky představ politických stran, tj. prodlužování věkové hranice pro získání starobní penze a případně vytvoření rezervního fondu na spuštění reformy někdy v budoucnosti. Na tomto poli tedy nejsou žádné nové zásadní informace, které by stály za pozornost.

Zároveň se ovšem objevily informace o zamýšlené valorizaci penzí v příštím roce. Podle databáze České zprávy sociálního zabezpečení činil průměrný starobní důchod v polovině letošního roku 7.720 Kč. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach navrhuje pro příští rok zvýšení o 380 Kč, tj. 4,9 %, na 8.100 Kč. Na základě našeho modelu penzijního systému s dosazením střední varianty demografické projekce ČSÚ a našich prognóz míry nezaměstnanosti, míry participace na trhu práce, inflace a růstu průměrné mzdy by se měly výdaje na důchody v příštím roce zvýšit o 12,8 mld. Kč, přebytek „důchodového účtu“ vzroste na 21 mld. Kč (0,7 % HDP a náhradový poměr klesne na 39,7 % z letos očekávaných 40,5 %.

Pokud by nemělo dojít k poklesu náhradového poměru pod 40 %, musela by se průměrná starobní penze zvýšit o 440 Kč, tj. 5,7 %, na 8160 Kč. Výdaje na penze by vzrostly o 14,7 mld. Kč a přebytek systému by činil 20 mld. Kč (0,6 % HDP).

Teoreticky je ve hře také varianta minimální zákonné valorizace, tj. zvýšení o inflaci a třetinu reálného růstu průměrné mzdy. V tomto případě by průměrný starobní důchod vzrostl o 303 Kč, tj. 3,9 %, na 8.023 Kč. Výdaje na penze by se v tomto případě zvýšily o 10,3 mld. Kč a saldo průběžného financování penzí by stouplo na 24 mld. Kč (0,8 % HDP).

Přebytky penzijního systému by mohly svádět k dojmu, že akademická cvičení v podobě hledání optimálního penzijního systému jsou naprosto zbytečná. V horším případě dokonce k úvahám o výraznější valorizaci důchodů. Stalo se. Obojí. Krátkozrakost přinesla myšlenku, že dokud je současný systém v přebytku, není potřeba nic dělat. Nic naplat důrazné varování před takovými úvahami v Závěrečné zprávě výkonného týmu pro přípravu podkladů pro rozhodnutí o důchodové reformě v ČR. Dotyční jí patrně vůbec nečetli … Přebytky po dalších 15 až 20 let jsou navíc podmíněny minimální možnou valorizací (inflace + třetina růstu reálných mezd). Rozdíl mezi valorizací navrhovanou ministrem práce a sociálních věcí a minimální přípustnou valorizací představuje v příštím roce 2,5 mld. Kč. Zároveň se ovšem nastavuje výše laťka pro další roky. Procento sem, procento tam a miliardy se nám množí a čas „bezstarostných“ přebytků krátí…


Váš názor
 • Co vše schová statistika
  24.8.2005 15:29

  Na jedné straně průměrná starobní renta 7720 tedy méně než 50% průměrné mzdy, na druhé straně zde chybí rozložení tedy kolik procent důchodců je pod touto hodnotou a jaké je věkové rozvrstvení k výši důchodu. (A to pomiňme vysoké důchody předlistopadových pohlavárů.) Na jedné straně volání po změně systému (který ale přináší přebytky) na straně druhé stárnutí popluce (které je ale v příkrém rozporu se stárnutím populace která již důchodového věku dosáhla). Všechny parlamentní strany se shodly na budování rezervního fondu který ale znamená snížení možností současného státu valorizovat současné důchody. Na straně druhé se opět shodli na zvyšování důchodového věku v době kdy řešíme 10-ti procentní a strukturální nezaměstnanost. No jako bych měl pocit že diskutovali slepí s hluchými.
  • 25.8.2005 10:29

   Rád bych věděl kolik ti předlistopadoví pohlaváři berou důchod. Na př. Milouš Jakeš nebo jemu podobně zařazení.Pokud to Havelko víte, odpovězte. Děkuji
   zvědavý
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data