Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Elektřina bude v příštím roce dražší o 14,3 %

ČEZ: Elektřina bude v příštím roce dražší o 14,3 %

23.8.2005 8:44
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZ
Společnost ČEZ dnes uzavřela velkoobchodní aukci na dodávky elektřiny pro rok 2006. Ta byla vyhlášena po nedávné aukci virtuální elektrárny nařízené ÚOHS a znovu potvrdila hlad po elektřině v České republice. Celkový prodej elektřiny včetně již uzavřených smluv na virtuální elektrárnu, vzrostl o 1,6 TWh tj. 4,1% proti předchozímu roku. Na základě silné poptávky a vhodné struktury poptávaných produktů mohl ČEZ snížit všem zájemcům prodejní velkoobchodní ceny elektřiny na příští rok, oproti prvotně zveřejněným indikativním cenám. Celkový meziroční nárůst ceny poptaného objemu v dané struktuře vychází 14,3%. Cena je v souladu s tím, jakou cenovou hladinu určil trh již při předešlé aukci virtuální elektrárny.

Objednávané množství elektřiny svědčí o vysoké konkurenceschopnosti nabídky energetické společnosti ČEZ. Na základě objednaného množství a struktury ČEZ mohl lépe zoptimalizovat nasazení svých výrobních kapacit a zlevnil konečné ceny některých produktů v rozsahu 0,1% až 2,1% oproti původně publikovaným. Cena základního ročního pásma, tzv. žluté elektřiny, byla mírně snížena na 1041 Kč/MWh.

„Nárůst poptávky po naší elektřině za strany obchodníků je vyšší než růst domácí poptávky, přitom ostatní nezávislí výrobci svoji elektřinu již také většinou prodali. Z toho plyne, že část obchodníků počítá s vývozem za atraktivní ceny v zahraničí. Domácí zákazníci však nemusí mít obavy, že by na trhu zůstala jen drahá elektřina,“ uvedl obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. Meziroční nárůst velkoobchodních cen je znatelně nižší než na zahraničních burzách, čímž se dále zvýší konkurenceschopnost českých podniků.

Aukce elektřiny se letos zúčastnili poprvé 4 další obchodníci působící na českém trhu. Celkem tak elektřinu v aukci poptalo 9 subjektů mimo Skupinu ČEZ. Nárůst počtu uchazečů spolu s vysokou poptávkou v aukci duhové energie i virtuální elektrárny svědčí o zvyšující se konkurenci na trhu prodeje elektřiny koncovým zákazníkům a očekávání zajímavých exportních příležitostí.

Velkoobchodní cena elektřiny tvoří cca třetinu výsledné ceny pro domácnosti. Dalšími položkami jsou například poplatky za přenos a distribuci, systémové služby, podpora obnovitelných zdrojů a DPH. Jejich růst je ovlivněn především inflací a rozvojem distribuční sítě. Do položek regulovaných Energetickým regulačním úřadem se pro příští rok poprvé významně promítnou i náklady na tzv. unbundling, tedy oddělení dodávky a distribuce elektřiny, tak, jak ho požadují směrnice Evropské unie. Regulované služby ocení ERU na přelomu října a listopadu letošního roku. Nárůst velkoobchodních cen elektřiny je nicméně v souladu s předpoklady ERÚ, které použil při odhadu růstu koncových cen pro domácnosti. Nárůst těchto cen by neměl překročit 10 procent.

Podíl ČEZ na domácím trhu se pohybuje nad 65 procenty spotřeby ČR. Zbylou část dodávají nezávislí výrobci.

ČEZ v aukci kromě objednávek obchodníků též bral v úvahu potřebný objem elektřiny pro dodávky koncovým zákazníkům společnosti ČEZ Prodej, která od příštího roku převezme ve Skupině ČEZ výhradní zodpovědnost za prodej koncovým zákazníkům.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)