Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Elektřina bude v příštím roce dražší o 14,3 %

ČEZ: Elektřina bude v příštím roce dražší o 14,3 %

23.8.2005 8:44
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZ
Společnost ČEZ dnes uzavřela velkoobchodní aukci na dodávky elektřiny pro rok 2006. Ta byla vyhlášena po nedávné aukci virtuální elektrárny nařízené ÚOHS a znovu potvrdila hlad po elektřině v České republice. Celkový prodej elektřiny včetně již uzavřených smluv na virtuální elektrárnu, vzrostl o 1,6 TWh tj. 4,1% proti předchozímu roku. Na základě silné poptávky a vhodné struktury poptávaných produktů mohl ČEZ snížit všem zájemcům prodejní velkoobchodní ceny elektřiny na příští rok, oproti prvotně zveřejněným indikativním cenám. Celkový meziroční nárůst ceny poptaného objemu v dané struktuře vychází 14,3%. Cena je v souladu s tím, jakou cenovou hladinu určil trh již při předešlé aukci virtuální elektrárny.

Objednávané množství elektřiny svědčí o vysoké konkurenceschopnosti nabídky energetické společnosti ČEZ. Na základě objednaného množství a struktury ČEZ mohl lépe zoptimalizovat nasazení svých výrobních kapacit a zlevnil konečné ceny některých produktů v rozsahu 0,1% až 2,1% oproti původně publikovaným. Cena základního ročního pásma, tzv. žluté elektřiny, byla mírně snížena na 1041 Kč/MWh.

„Nárůst poptávky po naší elektřině za strany obchodníků je vyšší než růst domácí poptávky, přitom ostatní nezávislí výrobci svoji elektřinu již také většinou prodali. Z toho plyne, že část obchodníků počítá s vývozem za atraktivní ceny v zahraničí. Domácí zákazníci však nemusí mít obavy, že by na trhu zůstala jen drahá elektřina,“ uvedl obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. Meziroční nárůst velkoobchodních cen je znatelně nižší než na zahraničních burzách, čímž se dále zvýší konkurenceschopnost českých podniků.

Aukce elektřiny se letos zúčastnili poprvé 4 další obchodníci působící na českém trhu. Celkem tak elektřinu v aukci poptalo 9 subjektů mimo Skupinu ČEZ. Nárůst počtu uchazečů spolu s vysokou poptávkou v aukci duhové energie i virtuální elektrárny svědčí o zvyšující se konkurenci na trhu prodeje elektřiny koncovým zákazníkům a očekávání zajímavých exportních příležitostí.

Velkoobchodní cena elektřiny tvoří cca třetinu výsledné ceny pro domácnosti. Dalšími položkami jsou například poplatky za přenos a distribuci, systémové služby, podpora obnovitelných zdrojů a DPH. Jejich růst je ovlivněn především inflací a rozvojem distribuční sítě. Do položek regulovaných Energetickým regulačním úřadem se pro příští rok poprvé významně promítnou i náklady na tzv. unbundling, tedy oddělení dodávky a distribuce elektřiny, tak, jak ho požadují směrnice Evropské unie. Regulované služby ocení ERU na přelomu října a listopadu letošního roku. Nárůst velkoobchodních cen elektřiny je nicméně v souladu s předpoklady ERÚ, které použil při odhadu růstu koncových cen pro domácnosti. Nárůst těchto cen by neměl překročit 10 procent.

Podíl ČEZ na domácím trhu se pohybuje nad 65 procenty spotřeby ČR. Zbylou část dodávají nezávislí výrobci.

ČEZ v aukci kromě objednávek obchodníků též bral v úvahu potřebný objem elektřiny pro dodávky koncovým zákazníkům společnosti ČEZ Prodej, která od příštího roku převezme ve Skupině ČEZ výhradní zodpovědnost za prodej koncovým zákazníkům.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC