Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČEZ k dnešní aukci 400 MW elektřiny na rok 2006

09.08.2005 16:04
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZ
Vítězné ceny za jednotlivé bloky jsou o 14,6 % až 15,1 % vyšší v porovnání s letošní velkoobchodní cenou elektřiny. Výsledná průměrná cena elektřiny z aukce virtuální elektrárny na rok 2006 tak dosáhla + 14, 82 % oproti současné ceně. Nabídka virtuální elektrárny zvýšila objem alternativní nabídky na českém velkoobchodním trhu elektřiny o téměř 10 %, polovina české spotřeby tak může být pokryta ze zdrojů mimo ČEZ.

„Výsledná cena není překvapením, protože poptávku za obdobných cen jsme zaznamenali již dříve,“ komentoval výsledky aukce Alan Svoboda, místopředseda představenstva a obchodní ředitel ČEZ.

Poptávka více než pětkrát převýšila nabízenou kapacitu, když celkem 16 zájemců podalo 44 platných nabídek. Aukce se zúčastnili zástupci místních i zahraničních obchodníků a oprávněných zákazníků. Nejlepší nabídky na 400MW kapacitu virtuální elektrárny podaly minulý týden čtyři společnosti. Dva subjekty vyhrály každý po jednom bloku, další společnosti připadnou dva bloky, plnou polovinu z osmi nabízených 50MW bloků získá další konkurent společnosti ČEZ.

„Značný zájem o aukci potvrdil fakt, že v Evropě začíná hlad po elektřině. Projevuje se jednak očekávaný úbytek výrobních kapacit v celém regionu a také rychle rostoucí poptávka po elektřině,“ řekl k tomu Alan Svoboda, obchodní ředitel ČEZ, a pokračoval: „výsledky aukce virtuální elektrárny jsou navíc významným signálem pro aukci Duhové energie pro rok 2006.“ Velkoobchodní aukci Duhové energie na rok 2006 ze zbývající výrobní kapacity zahájí ČEZ v pátek 12. 8. 2005.

Náklady na samotnou elektřinu činí cca třetinu výsledné ceny pro domácnosti. Zbývající část tvoří daně a poplatky za distribuci, přenos, systémové služby, podporu obnovitelných zdrojů apod. Tyto poplatky stanoví ERU až v listopadu letošního roku, jejich výši ovlivňuje např. inflace, rostoucí příspěvky na obnovitelné zdroje a rostoucí distribuční aktiva díky rozvoji sítě. Příští rok se do poplatků navíc poprvé promítnou i náklady na tzv. unbundling, tedy oddělení dodávky a distribuce elektřiny, tak, jak ho požadují směrnice Evropské unie.

ČEZ vyhlásil aukci na základě rozhodnutí antimonopolního úřadu, které umožnilo ČEZ ponechat si majoritní podíl v Severočeské energetice, a podle kterého je ČEZ povinen umožnit v letech 2006 až 2007 přístup nezávislým subjektům k jeho výrobní kapacitě elektrické energie o celkové velikosti 400 MW, v letních měsících (červen, červenec a srpen) snížené na 240 MW. Virtuální elektrárna je nabízena v aukci po osmi blocích o velikosti 50 MW, resp. 30 MW v letních měsících.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data