Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v červenci – tradiční letní zhoupnutí

Nezaměstnanost v červenci – tradiční letní zhoupnutí

8.8.2005 9:35
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Míra nezaměstnanosti se ke konci minulého měsíce zvýšila na 8,8 % z červnových 8,6 %. Počet evidovaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání stoupl o 14.549 na 476.456 osob. Celkový počet uchazečů o zaměstnaní se po třech měsících vrátil na půl milionu osob. Sezónně očištěná data ovšem vyznívají mnohem příznivěji a ukazují na další pokles nezaměstnanosti v české ekonomice.

Mezera výstupu, tj. rozdíl mezi skutečným výkonem ekonomiky a potenciálem ekonomiky odpovídajícím zásobě kapitálu, pracovních sil a produktivitě výrobních faktorů, se uzavřela na konci letošního roku. Alespoň na to ukazují naše výpočty produkční funkce, stejně jako obdobná kalkulace ministerstva financí. Z toho vyplývá, že nyní prakticky neexistuje cyklická nezaměstnanost a veškerá nezaměstnanost je tak sezónního a strukturálního charakteru. Červenec je přitom měsícem, kdy je míra nezaměstnanosti prakticky totožná se svou sezónně očištěnou sestrou. 8,83 procenta, to je tedy skutečný stav nezaměstnanosti v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Sezónní výkyv míry nezaměstnanosti v červenci souvisí s kombinací první vlny čerstvých absolventů škol na úřadech práce a menší ochoty nezaměstnaných nastupovat do zaměstnání za krásného letního počasí. Navíc i personální oddělení firem a personální agentury mívají dovolenou. V případě absolventů škol je zřetelný nástup populačně slabších ročníků. Letos v červenci evidovaly úřady práce 30.892 absolventů, loni jich bylo o polovinu více a před třemi roky více než dvakrát více. Pohled do struktury nezaměstnanosti odhaluje, že se dále prohloubila nerovnováha mezi muži a ženami. Podíl žen na celkovém počtu nezaměstnaných stoupl na 54,0 procent. Do jisté míry jde o důsledek průmyslové politiky vlády.

Zlepšení situace na trhu práce poněkud paradoxně neodlehčilo státnímu rozpočtu. Ačkoli se počet osob s nárokem na dávky v nezaměstnanosti meziročně snížil o téměř 40.000, výdaje na pasivní politiku zaměstnanosti jsou letos vyšší než loni. I to poukazuje na charakter rozpočtových reforem vlády.

Na konci roku by se podle našeho odhadu měla míra nezaměstnanosti pohybovat kolem hodnoty 8,8 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba