Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Senát schválil stanovisko MF, ČNB a KCP k Zelené knize Evropské komise pro finanční služby

Senát schválil stanovisko MF, ČNB a KCP k Zelené knize Evropské komise pro finanční služby

5.8.2005 9:29
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy MF ČR
Senát schválil stanovisko Ministerstva financí, České národní banky a Komise pro cenné papíry k Zelené knize Evropské komise pro finanční služby a doporučil, aby stát kladl větší důraz na postavení drobných klientů

Evropská komise vydala v červnu jako podklad celoevropské diskuse Zelenou knihu o politice v oblasti finančních služeb na léta 2005-2010 (k dispozici na www.mfcr.cz). Konečný názor Evropské komise na další rozvoj finančních trhů a na činnost EK v této oblasti bude zveřejněn ke konci letošního roku v tzv. Bílé knize Evropské komise. "Tento materiál bude základem pro veškerou činnost Evropské komise v oblasti finančních trhů a definuje, jakým tématům se bude EK věnovat," vysvětluje Tomáš Prouza, náměstek ministra financí.

"Zatímco v minulosti se Evropská komise věnovala zejména korporátní části finančního trhu, nyní se chce mnohem intenzivněji zaměřit na retailové finanční služby. Připravuje se také užší spolupráce s úřady věnujícími se prosazování konkurenčního trhu a velký důraz chce Komise klást na kodifikaci a možné zjednodušení stávajících pravidel pro poskytování informací o finančních produktech," shrnuje návrhy EK Tomáš Prouza. Dalšími dvěma tématy, které Komise v předloženém materiálu zdůrazňuje, jsou zprostředkování finančních služeb a přeshraniční bankovní služby od vedení bankovních účtů v zahraničí, přes jejich převoditelnost až po rušení.

Za Českou republiku zpracovaly k Zelené knize společné stanovisko Ministerstvo financí, Česká národní banka a Komise pro cenné papíry. Všechny tři instituce vítají plán EK a doporučují několik doplnění:

* pečlivou analýzu direktiv s důrazem na jasnost zamezující různý výklad a omezení národních diskrecí, které členským státům umožňují přijímat rozdílná pravidla a tak omezovat jednotný celoevropský trh

* v maximální možné míře srovnání požadavků na regulované instituce v různých segmentech finančního trhu při licencování, interní kontrole, risk managementu, reportování a podobně tak, aby se snížily náklady na regulaci

* lepší koordinaci Evropské komise a Evropské centrální banky tak, aby se jejich aktivity zbytečně nepřekrývaly

* posílení důrazu na finanční vzdělávání a vytvoření prostoru pro sdílení zkušeností jednotlivých zemí

* větší důraz na ochranu klientů v nových členských státech s nižší znalostí finančních produktů

* jasnější přístup a pravidla pro působení auditorů ve finančních institucích

Senát České republiky společnou pozici všech tří institucí dozírajících na fungování finančního trhu schválil. "Zároveň vládě doporučil, aby usilovala o co nejrychlejší odstranění překážek v retailové oblasti finančního trhu a zaměřila se tak na vztah drobných klientů a finančních institucí," říká Tomáš Prouza. Senát také vládu vyzval, aby dokončila implementaci zbývajících směrnic v oblasti finančních služeb a důsledně provedla integraci dozoru nad finančními trhy v ČR, aby vznikl efektivní jednotný regulátor. "Směrnice, které mají být v nejbližší době implementovány, jsou již projednávány jednotlivými částmi Parlamentu a velký krok ke vzniku jednotného regulátora by měl být učiněn letos na podzim," dodává Tomáš Prouza.

(zdroj: MF ČR)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data