Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Souhrnný indikátor důvěry v české ekonomice v červenci vzrostl o 1 bod

29.07.2005 9:28
Autor: 

následuje tisková zpráva ČSÚ
Saldo souhrnného indikátoru důvěry se v červenci 2005 oproti předchozímu měsíci zvýšilo o 1 bod, saldo podnikatelského indikátoru důvěry vzrostlo o 2 body (od prosince 2004 první meziměsíční růst salda indikátoru důvěry podnikatelů). Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se snížilo o 3 body. Ve srovnání s červencem 2004 bylo saldo souhrnného indikátoru důvěry o 1 bod nižší, saldo indikátoru důvěry podnikatelů o 3 body nižší a u spotřebitelů bylo saldo o 7 bodů vyšší.

V průmyslu (928 respondentů) hodnotilo v červenci 41,2 % respondentů svou ekonomickou situaci jako dobrou, 55,7 % jako uspokojivou a 3,1 % jako špatnou, což je po sezónním očištění lepší výsledek než v červnu. Hodnocení celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku v současnosti se oproti hodnocení v červnu zlepšilo (růst salda o 2 body). Hodnocení současné zahraniční poptávky se nezměnilo. Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů snížil (pokles salda o 9 bodů). Pro příští tři měsíce očekává 29,4 % respondentů růst výrobní činnosti, 63,5 % očekává neměnnost a 7,1 % pokles, což po sezónním očištění znamená pokles salda o 1 bod oproti červnu. Respondenti dále pro příští tři měsíce očekávají zvýšení poptávky (růst salda o 2 body) a snížení zaměstnanosti (pokles salda o 5 bodů). Pro příštích šest měsíců respondenti uvažují se zlepšením své ekonomické situace (růst salda o 8 bodů). Všechny údaje jsou uvedeny po sezónním očištění.
Celkově se saldo indikátoru důvěry v průmyslu oproti minulému měsíci zvýšilo o 4 body. V meziročním srovnání je však o 1 bod nižší než v červenci 2004.

Ve stavebních podnicích (564 respondentů) hodnotilo v červenci svou ekonomickou situaci 44,2 % respondentů jako dobrou, 51,4 % jako uspokojivou a 4,4 % jako špatnou, což je lepší hodnocení než v červnu (růst salda o 1 bod). Hodnocení současné celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku se zlepšilo (růst salda o 3 body). Pro příští tři měsíce očekávají respondenti růst zaměstnanosti (saldo se zvýšilo o 5 bodů). Všechny údaje jsou uvedeny po sezónním očištění. Pro příštích šest měsíců očekávají respondenti převážně udržení stávající ekonomické situace; 73,5 % respondentů očekává neměnnost (v červnu 66,6 %), zlepšení očekává 23,8 % (v červnu 31,5 %) respondentů a 2,7 % pokles (v červnu 1,9 %). Celkově se saldo indikátoru důvěry ve stavebnictví meziměsíčně zvýšilo o 3 body a je o 1 bod nižší než v červenci 2004.

Z respondentů odvětví obchodu (318 respondentů) hodnotilo v červenci ekonomickou situaci svého podniku 45,4 % jako dobrou, 51,6 % jako odpovídající sezóně a 3,0 % jako špatnou, což v meziměsíčním srovnání znamená po sezónním očištění růst salda o 1 bod. Celkově se stav zásob v obchodě snížil (pokles salda o 2 body). Neměnnost ve vývoji cen očekává 88,3 % respondentů, 5,4 % očekává růst a 6,3 % pokles. Pro příštích šest měsíců očekává zlepšení ekonomické situace 37,2 % (v červnu 37,8 %) respondentů, 60,7 % respondentů očekává neměnnost (v červnu 61,5 %) a 2,1 % pokles (v červnu 0,7 %). Celkově se saldo indikátoru důvěry v meziměsíčním srovnání snížilo o 1 bod, v meziročním srovnání je nižší o 7 bodů.

Ve vybraných odvětvích služeb (786 respondentů) hodnotilo svoji současnou ekonomickou situaci v červenci 52,7 % respondentů jako dobrou, 45,7 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně a 1,6 % jako špatnou, což je lepší hodnocení než v červnu. Růst poptávky (knihy zakázek) očekává 33,5 % respondentů, neměnný vývoj 61,8 % respondentů a 4,7 % pokles, což je také lepší očekávání než v červnu. Neměnnost ve vývoji cen očekává 93,0 % respondentů, růst 5,3 % respondentů a 1,7 % pokles. Pokles počtu zaměstnanců očekává 26,5 % respondentů, neměnnost 62,1 % a růst 11,4 % respondentů. Celkově saldo indikátoru důvěry ve vybraných odvětvích služeb vzrostlo o 2 body a v meziročním srovnání je o 9 bodů nižší než v červenci 2004.

Ze šetření mezi spotřebiteli (1000 respondentů) v červenci vyplývá mírný pokles salda ukazatele očekávané celkové ekonomické situace (saldo kleslo o 1 bod) a neměnnost salda jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících. Oproti minulému měsíci se podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, snížil (pokles salda o 1 bod). Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se snížil také (pokles salda o 8 bodů). Celkový indikátor spotřebitelské důvěry se oproti minulému měsíci snížil o 3 body, ale v meziročním srovnání je o 7 bodů vyšší.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data