Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Totální ignorance aneb pomáhej nám Bůh

Totální ignorance aneb pomáhej nám Bůh

19.07.2005 15:53
Autor: David Marek

Nadpis je možná trochu expresivní, ale názory premiéra Jiřího Paroubka na budoucnost penzijního systému (pro klienty Patria Plus více ZDE) se jiným termínem než ignorance označit nedají. Dal si tu práci přečíst materiály vládního expertního týmu Vladimíra Bezděka? Mýlí se snad Mezinárodní měnový fond, Světová banka, Evropská komise, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, ekonomové ratingových agentur a hrstka domácích ekonomů obeznámených s demograficko-ekonomickými počty?

Penzijní systém bude i beze změn hospodařit s kladnou bilancí dalších zhruba 15 let. To je pravda. Penze se ovšem reformují proto, aby se důstojného stáří dočkaly silné ročníky z poloviny 70. let minulého století. Principiální jsou dvě otázky. První je, zda má vláda „manipulovat“ populačním vývojem. Mít jedno, dvě či žádné děti je osobní volba a není spojena jen s ekonomickými otázkami. Druhá otázka zní, zda riskovat a ponechat penzijní systém prakticky stoprocentně citlivý na demografické změny. Doplnění o druhý pilíř, povinné úspory na penzi, a posílení třetího pilíře, dobrovolné penzijní připojištění, toto riziko zmírňují. Situace je taková, že vhodně reformovaný systém a lepší než dnes očekávaný demografický vývoj žádné problémy nezpůsobí, zatímco naplnění oficiální demografické prognózy a absence reformy penzí představuje katastrofický scénář.

Odhodláme-li se k reformě penzijního systému až za dvacet let, bude množina dostupných řešení mnohem menší než dnes. Zbudou v ní jen ta méně příjemná s většími transformačními náklady nebo drastičtějšími parametrickými úpravami prvního pilíře. Hodlá toto riziko vzít premiér na svá bedra? Možná zamýšlí zakázat veškerou antikoncepci, podobně jako některá náboženství.


Váš názor
 • Principiální jsou dvě otázky
  25.07.2005 14:16

  Zda má vláda "manipulovat" populačním vývojem a zda má reformovat penzijní systém. Odpověď zní: "dělat obojí". Avšak podle většiny zde diskutujících, ten kdo se nezaměří pouze na druhou otázku (reforma) tak je "magor".
  Luděk Hrabčík
 • To je zas "totálních" blábolů
  22.07.2005 10:24

  Pan Marek sice už netvrdí, že od zítřejšího dne, řekněme od 16:00 :-) již nebude na důchody (najednou je to ještě 15 let překvapivě v plusu :-) přesto na to nejdůležitější opět zapomněl (a ostatní komentující mudrci překvapivě také :-). Při současném demografickém vývoji je konec naší společnosti na dosah (a to při všech důchodových "systémech"). Při porodnosti 1,17 (druhá nejmenší na světě ...) a rozvodovosti ve výši 50% (zemský ráj to napohled ...) se "silné" ročníky z poloviny 70. let opravdu nemusí o nic starat (on se totiž o ně na stará kolena tak jako tak nikdo nepostará a můžete mít naškudleno kolik chcete). Poločas rozpadu (zmenšení počtu obyvatel na polovinu) naší populace při porodnosti 1,17 je 32 let. Každý si může snadno spočítat, co ho ve svém životě ještě čeká (při tak drastickém úbytku ubyvatel by měli zbývající mladí lidé prodat vše co mají a hledat záchranu ve větších městech, kde infrastruktura ještě nějaký čas zůstane, čímž se ještě zvýší chátrání venkova a zrychlí rušení škol, školek, zdravotnických zařízení a dopravní obslužnosti ...). Naši analytici pak slavně prohlásí (samozřejmě až poté, jako vždy :-), že ceny nemovitostí na venkově a menších městech ztrácí na hodnotě ... Sám penzijní připojištění mám (a fond ABN Amro mi byl sympatičtější než ČP), ale smysl má především podpora mladých rodin. V sedmdesátých letech se také antikoncepce nezakazovala (jak navrhuje jeden "chytrák" níže, že :-), přesto se rodilo podstatně více dětí než dnes (proč asi ...). Penzijní spoření beru jen jako doplněk průběžného systému. Povinností dětí bylo vždy se postarat o své rodiče (a povinností generace v produktivním věku je ve fungující společnosti umožnit důstojné dožití generace svých rodičů). Podívejte se, co se povedlo kazisvětu Klausovi "udělat" pro mladé rodiny po revoluci (a tomu odpovídá bohužel také od té doby katastrofální porodnost ...) by mělo být dostatečným varováním pro všechny ukvapené "reformátory" (kromě novinářů a "analytiků", protože ti mají tvorbu "lákavých" blábolů v popisu práce ...).
  PaulC
  • ... a další magor
   22.07.2005 15:41

   Na rozdíl od Tebe a Mr. Paroubka, má autor a ostatní diskutující racionální argumenty. Uklidňovači typu Paroubek jen maskují svou lenivost, nebo v horším případě imbecilitu. Tvoje myšlenkové pochody, tj. spojování Klausovy politiky a varování před vývojem penzí, jsou fakt záhadou. Možná byste si s Paroubkem oba mohli přečíst Bezděkovu závěrečnou zprávu (pozorně, včetně doporučení na konci). Jestli chceš zpochybňovat i jí, není Ti pomoci.
   PeterB
   • Nápodobně ...
    22.07.2005 16:29

    Až jednou ... pane kolego pochopíte, že pokud v naší populaci převáží důchodci, že nám již není pomoci, pak si možná, ale opravdu, opravdu upřímně přiznáte, jaké jste plácal kdysi dávno hlouposti :-) PS: Kdysi jste možná zaregistroval politickou partaj "Strana důchodců za životní jistoty". Dobře si ji poznamenejte, abyste věděl, kdo Vám bude v budoucnu zvyšovat daně ... S imbecilitou a lenivostí jste se opravdu trefil (ale u sebe :-) - blábolů typu, že všude jinde je to s nízkou porodností stejné a že nic dělat nejde a že jediné co s tím jde "dělat" je "důchodová reforma" přesně odpovídá úrovni Vašeho "myšlení".
    PaulC
    • ...
     22.07.2005 17:00

     ... a stejně si toho Bezděka nepřečtete a nepřečtete. Na diskusi s takovými jako vy, ale nemá cenu ztrácet energii. Pane C, více číst a přemýšlet, méně mluvit.
     PeterB
     • K Bezděkovi ...
      25.07.2005 13:01

      Zajímavé čtení - typicky akademické. Člověk se naučí pár nových zkratek (PAYG, FF, DC, DB nebo dokonce jejich kombinací :-), aby se na konci dlouhatáánské zprávy hned před humornými komentáři politických partají dočetl to, co zjistí zdravým selským rozumem: "Závěrečná zpráva jasně dokumentuje, že na tyto otázky neexistuje univerzální, „objektivní“ odpověď. Nadto je duležité si uvedomit, že tyto otázky tvorí provázaný celek a nelze je od sebe uměle oddělovat. Odpověď na jednu z nich muže významne předznamenat odpovědi na ostatní otázky." Graf srovnání zemí dle podílu osob starších 65 let vede jedna z nejzadluženějších zemí v Evropě - Itálie, což přesně zapadá do toho, že 5 830 000 Kč, která nás tato zprávička stála, bylo lepší dát na podporu mladých rodin ...
      PaulC
 • Bože,to je vůl.
  21.07.2005 14:37

  a není tam sám.
  dave
 • Populační boom?
  20.07.2005 13:28

  Zákaz antikoncepce by sice mohl způsobit vyšší porodnost. Ale aby se ty děti dožily produktivního věku a náležitě se na něj připravily, musela by vláda dokázat zreformovat také zdravotnictví a školství, omezit nebo zrušit všechny podpory a dávky, které lidi včetně mladých chrání před nutností pracovat a produkovat tak příjmy důchodového účtu. Bytová politika je další problém. Já to vidím tak, že si pan Paroubek i při své (možná mazaně předstírané) ekonomické nevzdělanosti dávno dobře spočítal, že jeho bedra budou ze hry mnohem dříve, než přijde tsunami důchodců ze sedmdesátých let.
  Jirka
 • Paroubek už má našetřeno...
  19.07.2005 17:41

  ... za svého působení na magistrátu. Zeptejte se v ABN AMRO a v Deutsche Bank, jak se dělaly obchody s Paroubkem. A tomu drzému politickému vyčůránkovi ani není blbý chodit v jejich reklamních tričkách. Paroubek už se o sebe postaral, reforem netřeba. Vy ostatní plaťte nehorázné daně a z toho ubohého zbytečku si šetřte...
  ročník 70
  • tričko
   20.07.2005 10:04

   To mě připomíná, že jsem v jednom záznamu viděl Grosse s tričkem Patria :-)
   mgns
 • Další políček ODS !!!
  19.07.2005 16:32

  ...a ať už to je či není pravda, je to od Paroubka skvělý politický tah: kdo by chtěl jít později do důchodu, že?
  čtenář
  • To spis dalsi policek obcanum
   19.07.2005 16:43

   To spis dalsi policek obcanum. Na dobu kdy bude vlada uprednostnovat prospech svych obcanu pres svym vlastnim si asi jeste nejakou dobu pockame. Zarnejsi priklad nez Paroubek me nenapada.
   Black.
 • Ale to je prece uplne jasne, vazeni !
  19.07.2005 16:21

  Vy Paroubkovi vubec nerozumite, protoze se neumite na vec podivat z nadhledu. Moderni socdemak klade duraz na soukromou aktivitu obcanu. Vzkaz zni: Pokud si na stari nenasetris sam, ses v pr... A pak, ze Paroubek inklinuje ke komousum :)
  c.k.polni marsalek
 • V tomto tunelářském státě ho spíš zvyšují!!!
  19.07.2005 16:17

  Doplnění o druhý pilíř, povinné úspory na penzi, a posílení třetího pilíře, dobrovolné penzijní připojištění, toto riziko zmírňují.
  čtenář
  • povinne sporeni
   20.07.2005 16:29

   No je otázka, jestli povinné "úspory" v 2. pilíři nejsou jen jiná forma daní. V ČR ještě nebyla seriozní diskuze o transakčních nákladech jednotlivých variant reformy penzí. Trochu se bojím, že když všichni začnou spořit ve 2. a 3. pilíři, tak to s jejich výnosností bude vypadat podobně jako nyní s výnosností depozitních produktů bank. Prostě nic moc.
   Michal
 • Fotky
  19.07.2005 16:11

  Pan premiér se na Boha rozhodně spoléhat nemusí, v dnešní MF jsou fotky z jeho víkendového sedánku s Milošem Zemanem, kde se vesele promenuje v tričku s logem ABN Amro. Kdo umí, ten umí..
  Sofres...
  • ABN AMRO
   19.07.2005 18:23

   chodi v jejich tricku, ale kupodivu netlaci jejich produkt soukromeho penzijniho sporeni... to mne prekvapilo, spis jsem cekal, ze jim tu bude delat i marketing pres penzijni fondy. Ale treba je tohle jenom predehra a spravna rozhodnuti teprve prijdou.
   toshi
   • Technická
    21.07.2005 7:57

    Jen technická připomínka, ABN AMRO svůj penzijní fond prodala České pojišťovně :-)(
    Miloš
   • Nápisy
    20.07.2005 13:13

    Třeba ani neví, co ten nápis znamená.:-) Trička s nápisem UNIVERSITY běžně nosí blbci, co nedokončili ani učňák. Podle všeho tohle bude analogický případ.
    Jirka
 • To se mi snad zda
  19.07.2005 16:09

  radeji bez komentare
  Black.
Aktuální komentáře
26.01.2021
17:58Compass Minerals a valuační atraktivita akcií menších firem
17:30Amerika dnes kulhá za Evropou, výsledky podporou  
17:22American Express má o 15 procent nižší zisk, lidé méně utrácejí
17:13Summary: Kdysi ošklivé káčátko v GE se udrželo na hladině. V Evropě navnadila čísla UBS
16:12Vytěsnění akcií PFNonwovens: Jaké možnosti mají stávající akcionáři?  
15:49NET4GAS, s.r.o. - Zveřejňuje informaci o CZ0003529786
15:31Nejrychleji za čistou energií v evropském závodě vyběhl Total
15:17VDA počítá s růstem automobilového trhu v Německu o 8 procent
14:19MMF zlepšil odhad globálního růstu pro tento rok na 5,5 %
12:37Valuace dot-com éry vyvolávají strach z bubliny u ESG fondů
11:20Akcie se zvedají, koruně pomohl výhled sazeb  
11:03Guvernér ČNB Rusnok: ČNB letos může zvýšit sazby jednou, dvakrát, či vůbec
10:52Fels: Evropa v další recesi, USA porostou o 7 %, Čína utahuje
9:04Rozbřesk: Tuzemský průmysl zachraňuje ekonomiku před propadem
8:49PFNonwovens zveřejnila návrh rozhodnutí valné hromady o nuceném přechodu akcií na hlavního akcionáře
8:49Evropské burzy čeká zřejmě opatrný začátek. Dolar roste  
8:48PFNonwovens a.s. : Návrh rozhodnutí o schválení nuceného přechodu účastnických cenných papírů, 26.1.2020 zahájení procesu hlasování
8:30Americkou ministryní financí byla potvrzena Janet Yellenová
8:18Švýcarská banka UBS více než zdvojnásobila čtvrtletní zisk
25.01.2021
22:03Nevýrazný start do nového týdne, Gamestop se může zapsat do učebnic o spekulacích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (12/20 Q4, Bef-mkt)
Advanced Micro Devices Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Boston Properties Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
General Electric Co (12/20 Q4)
Johnson & Johnson (12/20 Q4, Bef-mkt)
Lockheed Martin Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
Microsoft Corp (12/20 Q2, Aft-mkt)
NextEra Energy Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Novartis AG (12/20 Q4, Bef-mkt)
Polaris Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Prologis Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Raytheon Technologies Corp (12/20 Q4, Bef-mkt)
Rockwell Automation Inc (12/20 Q1, Bef-mkt)
Starbucks Corp (12/20 Q1, Aft-mkt)
Texas Instruments Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
UBS Group AG (12/20 Q4, Bef-mkt)
13:00American Express Co (12/20 Q4)
13:00Verizon Communications Inc (12/20 Q4)
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board