Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ je připraven navýšit svůj podíl v Severočeských dolech o státních 55 %

ČEZ je připraven navýšit svůj podíl v Severočeských dolech o státních 55 %

13.7.2005 14:19
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZ
ČEZ je připraven předložit vládě nabídku na koupi 55procentního podílu v Severočeských dolech a navýšit tak svůj 37procentní podíl v této společnosti. ČEZ vítá rozhodnutí vlády, protože možnost získat majoritu v Severočeských dolech, kde již nyní ČEZ vlastní přes 37 procent, je pro budoucnost ČEZ významné.

„Jde o možnost získat jistotu pro budoucí provoz nových nebo kompletně obnovovaných elektráren, do kterých ČEZ investuje v následujících letech přes 100 miliard korun. Faktické vlastnictví nám dává větší jistotu pro spolehlivý provoz elektráren v budoucnu,“ řekl Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

ČEZ a Severočeské doly jsou na sobě vzájemně velmi závislé - 80 % produkce SD míří k ČEZ a tyto pokrývají potřeby ČEZ ze 60 procent, a tak spojení obou firem je jediným logickým řešením. Naprosto stejně je organizována i konkurence.

Hnědé uhlí, na rozdíl od černého, nelze vyvážet a volně s ním obchodovat (využívá se jen u nás a v bývalém východním Německu, vzhledem k nízké výhřevnosti na objem se nevyplatí jej vozit na větší vzdálenosti), na druhé straně elektrárny jsou uzpůsobeny přesně na spalování uhlí určité kvality a nelze je jednoduše změnit. Tržní prostředí zde není žádné, ať jsou vlastnické poměry jakékoliv.


Váš názor
  • ČEZí uhelky dožívají, ideální chvíle pro zvýšení konkurence
    13.7.2005 14:51

    Pokud by doly koupil jiný silný energetický subjekt, než ČEZ, pravděpodobně by se snažil u soudu dosáhnout zrušení nedávno "prodloužené výhodné" smlouvy s ČEZem a pokud by se mu to podařilo, pak by sám vystavěl uhelné elektrárny. Což by trhu s elektřinou významně prospělo a prospělo by to také průmyslu, který je na rozumné ceně elektrické energie existenčně závislý. Pokud ČEZ na základě rozhodnutí státních úředníků, jež se sami z peněz ČEZu "motivují", získá doly za nízkou cenu, bude to jen další z řady dotací (státní garance za Temelín, distribučky, povolenky zdarma) na jejímž konci je kvazimonopol diktující si ceny. ČEZ několik let prodával distributorům elektřinu levněji, než za kolik ji exportoval a kupujícím zakázal ve smlouvách přeprodej energie zpět. Za to dostal jen symbolickou pokutu. K čemu je vlastně ÚOHS, k čemu jsou ministři, kteří rozhazují státní majetek, aby měla polostátní firma dost prostředků na jejich motivační programy?
    Nedojicz
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba