Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v květnu: dividendy a privatizace

Platební bilance v květnu: dividendy a privatizace

12.07.2005 10:44
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Běžný účet platební bilance v květnu podle očekávání zatížila výplata dividend. Opačným způsobem běžný účet ovlivnil přebytek v zahraničním obchodu. Na finančním účtu se projevila především privatizace Unipetrolu.

Běžný účet skončil v květnu se schodkem 6,0 mld. Kč. Saldo obchodní bilance sice činilo +6,0 mld. Kč, bilance výnosů dosáhla dvojnásobného salda ale s opačným znaménkem. Stejně jako v dubnu, i nyní sehrála klíčovou úlohu repatriace zisků. Letos v květnu byla výplata dividend zhruba o třetinu vyšší než loni ve stejném měsíci. Příčinou je zvýšení ziskovosti firem pod zahraniční kontrolou v loňském roce a posun do další fáze v životním cyklu investic. Objem repatriovaných zisků za posledních 12 měsíců již přesahuje objem reinvestovaných zisků ve stejném období.

Finanční účet vykázal přebytek 10,3 mld. Kč, a to především díky příjmu z prodeje státního podílu v Unipetrolu, který je účtován v rámci přílivu přímých zahraničních investic. Odhlédneme-li ovšem od privatizace, je letošní příliv zahraničních investic do základního kapitálu nižší než loni. V rámci portfoliových investic se projevil návrat zahraničních investorů na pražskou burzu, resp. jejich zájem o české akcie. Naopak vyprodávaly se české státní dluhopisy a bilance portfoliových investic tak skončila se záporným saldem 4,4 mld. Kč. Bilancí ostatních investic nejvíce zahýbalo zvýšení krátkodobých vkladů bank v zahraničí.

Za celý letošní rok očekáváme schodek běžného účtu 87 mld. Kč, tj. 3,0 % HDP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data