Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v červnu: méně známá sezónnost – v létě se do práce nenastupuje

Nezaměstnanost v červnu: méně známá sezónnost – v létě se do práce nenastupuje

12.7.2005 9:15
Autor: David Marek

komentář doplněn
Míra nezaměstnanosti spočítaná podle nové metodiky zůstala v na úrovni 8,6 %. Minimálně se změnily také údaje o celkovém počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání a počtu dosažitelných uchazečů. Klesající trend nezaměstnanosti tak zastavil až začátek léta.

V souvislosti s trhem práce se nejčastěji mluví o sezónních faktorech jako je nábor na práce ve stavebnictví či příliv čerstvých absolventů škol a učilišť na trh práce. Červen je měsícem, kdy ani jeden z těchto faktorů nepůsobí nijak slině, a přesto lze vysledovat určitou pravidelnost: Klesá počet osob, které nastupují do zaměstnání. Nábor zaměstnanců zpravidla kulminuje v dubnu a září. Duben je spojen se sezónním charakterem stavebních prací, září potom s absolventy škol. Relativní útlum v červnu, ale zejména červenci a srpnu, ovšem může souviset také s tím, že se v létě do práce nastupovat příliš nechce, zvláště vezmeme-li do úvahy, že v prvních měsících v novém zaměstnání patrně těžko dostaneme dovolenou. Na straně druhé, dovolenou prořídlé stavy personálních oddělení nábor zaměstnanců také neurychlí. Letos v červnu nastoupilo do zaměstnání 33.882 osob, což je přibližně o 10.000 méně než v květnu. Volných pracovních míst přitom bylo zhruba stejně.

Za zmínku stojí také skutečnost, že se dále prohloubil jev, o němž jsme psali v komentáři ke květnové nezaměstnanosti. Podíl žen na celkovém počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání se dále zvýšil a nyní dosahuje 53,2 %. Nabízí se souvislost s poněkud paradoxním vývojem struktury české ekonomiky, kde stoupá podíl průmyslu na úkor podílu služeb na tvorbě HDP, což je neobvyklý posun u vyspělých ekonomik a což neprospívá zaměstnávání žen, jež se spíše uplatňují v sektoru služeb.

Na konci letošního roku by se podle našeho odhadu měla míra nezaměstnanosti pohybovat na úrovni 9,0 %.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data