Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavební výroba v květnu: účetně +26,0 %, ve skutečnosti +4,8 %

Stavební výroba v květnu: účetně +26,0 %, ve skutečnosti +4,8 %

11.7.2005 9:54
Autor: David Marek

Stavebnictví vykázalo v květnu meziroční zvýšení výroby o 26 % po propadu o 29,5 % v dubnu. Oba údaje jsou ovšem výrazně ovlivněny loňskými výkyvy v důsledku přeřazení stavebních prací ze snížené do základní sazby DPH (s výjimkou bytové výstavby). Podle propočtu ČSÚ by se stavební výroba v květnu meziročně zvýšila o 4,8 % nebýt vlivu daňových změn. Tento údaj zhruba odpovídá letošnímu trendu, jež naznačuje zhruba poloviční tempo růstu stavebnictví ve srovnání s loňským rokem. S tímto vývojem koresponduje zpomalení tempa růstu hrubé tvorby fixního kapitálu v rámci národních účtů.

Ačkoli stále velmi rychle roste objem poskytnutých hypotečních úvěrů, bytové výstavbě se na lepší časy neblýská. Počet nově povolených bytů v lednu až květnu letošního roku je stejný jako loni. Logickým vysvětlením je klesající vliv financování bydlení z vlastních zdrojů domácností a rostoucí vliv dluhového financování, což činí tento segment ekonomiky citlivější na vývoj úrokových sazeb.

Impulsem pro stavební výrobu by v druhé polovině letošního roku mělo být uvolnění příjmů z privatizace a převod jejich části do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Zaměstnanost ve stavebnictví meziročně stoupla o 4,5 %. Stavební podniky zaměstnávaly téměř 165 tis. osob, což je o 7 tis. více než loni v květnu. Průměrná mzda se v tomto odvětví zvýšila o 6,5 % (reálně o 5,1 %) na 18.420 Kč. Ukazatele produktivity práce a jednotkových mzdových nákladů nemá smysl propočítávat vzhledem k vlivu změn DPH na produkční statistiky. Za celý letošní rok očekáváme zvýšení stavební výroby o 5,4 % po loňském růstu o 9,37 %.


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data