Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní rozpočet v pololetí v přebytku … poprvé od roku 1998

Státní rozpočet v pololetí v přebytku … poprvé od roku 1998

01.07.2005 15:37
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Státní rozpočet v červnu výrazně vylepšil svou bilanci a z květnového schodku 27,0 mld. Kč se vyhoupnul do přebytku 3,8 mld. Kč. Nízký schodek je kombinací překvapivě vysokých příjmů státního rozpočtu, tak nižších než plánovaných výdajů. Příjmy se v 1. pololetí meziročně zvýšily o 16,3 % a převyšují pololetní alikvotu o 24 mld. Kč. Výdaje vzrostly pouze o 1,5 % a ve srovnání s pololetní alikvotou jsou o 22 mld. Kč nižší. Státnímu rozpočtu v červnu pomohla splatnost daně z příjmu právnických osob. Vzhledem k dobrým firemním výsledkům v loňském roce se inkaso této daně podstatně zvýšilo. Příznivě se vyvíjí také výběr spotřebních daní. Naopak za předpoklady zaostává výběr daně z přidané hodnoty, a to i po zohlednění vlivu loňských změn. Celkové daňové příjmy meziročně stouply o 18,8 %, na čemž se hlavní měrou podílí zrychlení hospodářského růstu. Zároveň se potvrzuje, že snížení přímých daní (sazba daně z příjmu právnických osob) nevede k poklesu daňových příjmů, ale naopak k jejich zvýšení. Ono na té Lafferově křivce asi něco bude. Zvýšení nepřímých daní přitom výkonnost ekonomiky neovlivnilo negativně. I přesto změnu struktury zdanění zůstává podíl přímých daní na celkovém inkasu daní v ČR jeden z nejvyšších v Evropě (vyšší je jen v Německu a Belgii), což českému hospodářství rozhodně neprospívá. Jedním z kolbišť již započaté předvolební kampaně se stalo zdanění mezd, pozornost si ovšem zaslouží daňový systém jako celek, kde lze nalézt prostor pro reformu, jež by i beze změny celkové daňové zátěže dokázala výrazně pomoci české ekonomice a v posledku i příjmům státního rozpočtu. Jednoduše lze podstatně výrazněji snížit daně přímé a zvýšit daně nepřímé. Pokud se přitom podaří celý systém zjednodušit na škodu to určitě nebude.

Zajímavé ovšem je, že se rychlejší hospodářský růst a klesající nezaměstnanost výrazněji nepromítly do výdajů na dávky v nezaměstnanosti. Počet osob pobírajících dávky v nezaměstnanosti klesl ve srovnání s loňským rokem o pětinu, výdaje na dávky v nezaměstnanosti zůstaly prakticky stejné. Pololetní výsledky vylepšuje fakt, že například do fondu státních záruk bylo dosud převedena jen šestina letos plánované částky. Jen na této položce se „ušetřilo“ více než 7 mld. Kč. Státním financím napomohl i vývoj na finančních trzích. Pokles výnosů státních dluhopisů zlevňuje financování státního dluhu. Výdaje na úroky ze státního dluhu se prakticky nezměnily, ačkoli státní dluh je citelně vyšší. Zapomenout by se nemělo ani na loni uspořené miliardy převedené do letošního rozpočtu. Bez nich by rozpočtová čísla nebyla tak růžová, jak vypadají. V první půli letošního roku z nich jednotliví ministři utratili 12 mld. Kč.

Státní rozpočet zřejmě letos skončí s nižším schodkem, než bylo schváleno. Vzhledem k tomu, že návrh rozpočtu byl postaven na předpokladu, že se loni HDP zvýšil o 3,8 % a letos stoupne o 3,6 %, zatímco realita se zdá být o poznání příznivější, není příznivý výsledek hospodaření až tak překvapivý. Nicméně státní rozpočet je jen jedním z koleček v soukolí veřejných rozpočtů a při výkonnosti ekonomiky na úrovni svého dlouhodobě udržitelného neinflačního potenciálu je primární saldo veřejných rozpočtů bez mimořádných příjmových a výdajových položek na úrovni dvou procent HDP stále nelichotivým skóre. Bez rozpočtových škrtů nezbytných k dodržení výdajových limitů, k nimž se vláda zavázala v rámci svých střednědobých fiskálních cílů, se veřejné finance stabilizovat nepodaří. Prozatím ministr financování při jejich prosazování ve vládě neuspěl …


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data