Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Frait: ČR možná nestihne zavést euro v roce 2010

Frait: ČR možná nestihne zavést euro v roce 2010

22.6.2005 17:09
Autor: 

Komentář doplněn
Česká republika možná nedokáže zavést společnou evropskou měnu v plánovaném termínu, tedy do roku 2010, řekl to dnes člen bankovní rady ČNB Jan Frait pro Bloomberg. Důvodem, proč by ČR nemusela daný termín stihnout, je příliš pomalá deregulace ekonomiky.

Sociálnědemokratická vláda by podle Fraita měla usnadnit přijímání i propouštění zaměstnanců, snížit výdaje a zmenšit úřednický aparát. Vláda by také měla být připravena reagovat na šoky jako globální recese v situaci, kdy už zde nebude nezávislá měnová politika. "Kdyby současné tempo reforem pokračovalo, byl by rok 2010 jako termín pro zavedení eura určitě ohrožen," říká Frait. "Bylo by enormně rizikové zavést euro s českou ekonomikou, jakou máme dnes," dodal. Postup ve strukturálních a fiskálních reformách v posledních dvou letech byl podle něho "zanedbatelný". Pokud potřebné reformy nebudou plně započaty do roku 2007, odložení eura je plně konsistentní se strategií, kterou potvrdila vláda i ČNB v roce 2003.

Jako případ ekonomik, které utrpěly z důvodu špatné přípravy na společnou měnu, uvedl Jan Frait Itálii a Portugalsko. Itálie se propadla do recese v prvním čtvrtletí tohoto roku už podruhé za poslední dva roky. Portugalsko bylo za druhou polovinu 2004 v třetí recesi za poslední tři roky. ČR podle Fraita může splnit všech pět ekonomických kritérií pro zavedení eura; provedením reforem, jako je zvýšení efektivity zdravotní péče, by žádné z těchto kritérií nebylo ohroženo.

(zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • Názor
  23.6.2005 8:14

  První krok reformy: vyhodíme soudruha Fraita a ušetříme milióny ročně! Další krok: vyhodíme soudruha Tůmy, soudruha Niedermayera, soudruha Holmana a další soudruhy a ušetříme desítky miliónů ročně. Pak zrušíme centrální banku a další příživníky, kteří se na ni nabalují a ušetříme miliardy korun. Pak bez problémů můžeme zavést EURO, neboť jsme všech pět ekonomických kritérií splnili.
  Franta
  • + náhrada škod
   23.6.2005 9:26

   A tu jejich chaloupku pozlacenou v době úsporných balíčků (pro ostatní ...) předpokládám že prodáme minimálně za cenu nákladů na rekonstrukci ... Navíc bych jako vícevýnos ze zrušení ČNB viděl náhrady škod "našich" centrálních bankéřů, kteří do roku 1997 prováděli bankovní "dohled". Pokud by měli alespoň trošku cti v těle tak by měli minimálně vrátit chybně vyplacenou odměnu za neprovedenou práci, což se ovšem netýká mistra Tošovského, který už je v Benátkách (samozřejmě ne nad Jizerou :-).
   PaulC
   • Pláčete na cizím hrobě.
    23.6.2005 11:25

    Vše, co sice správně kritizujete se událo za předchozích bankovních rad. Co se týče rekonstrukce budovy ČNB, tak to byly sice nehorázné prostředky, ovšem budova nám zůstene, na rozdíl od 10 miliard za vytunelování CME europoslancem Železným, které jsou úplně v p......
    Luděk Hrabčík
    • K budově ...
     23.6.2005 13:09

     Zcela jste mne naplnil radostí, že nám tato budova zůstane :-) Nepředpokládám, že máte na mysli v jejích interiérech zřídit nějaký další státní úřad - něco jako kontrola kontrolního oddělení pro dohled nad používáním Eura se stávajícím ansámblem ... Zkuste mi uvést příklad rozumného využití této draze (nechci ani vědět, kdo na rekonstrukci "pracoval" a s kým se znal ...) zrekonstruované budovy, aby se alespoň část nákladů na "opravy" vrátila. Tyto "investice" je potřeba srovnat se situací v jedné pražské nemocnici, kde se maminka i s dítětem propadla do šachty zrezavělým krytem v podlaze a jen náhodou se nikomu nic nestalo, protože nemocnice nemá peníze na nutné opravy ...
     PaulC
 • NAOPAK!
  22.6.2005 20:14

  Já si naopak myslím, že čím dřív na vlastní měnovou politiku rezignujeme a přijmem euro, tím líp pro nás. Měl by se hned nastavit pevný kurs, (např. 30:1) podobně jak kdysi Rakušani řekli, že 7 šilinků je 1 německá marka a hotovo. O "kšefty" přijdou jen různí naši "chytráci", pro normální lidi a podnikatele (nespekulanty) bude lepší, když budou jasně vědět, na čem byli, jsou a budou. Jestli si někdo myslí, že euro nebo EU přestane existovat, tak je ...
  Pavel M.
 • Vivat Frait
  22.6.2005 18:04

  Konečně člověk , který pochopil,že je dobré být jednou nohou unvitř a druhou venku EMU, stejně jako to provádí Velká Británie! Hluboce se klaním a navíc si myslím,že úvahy o vstupu do něčeho ,co za 5let nemusí existovat jsou stejně liché. A Frait to ví !!! Buďme svoji!
  Lumír MIstr
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
  11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
  14:30USA - CPI, m/m
  20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba