Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Reforma veřejných rozpočtů: Někde to jde… (opak.)

15.06.2005 13:35

Česká vláda dosáhla v loňském roce, poněkud překvapivě, schodku veřejných rozpočtů nižšího než hranice 3 % HDP. Tohoto výsledku jsme dosáhli díky příznivé souhře tří okolností. Za prvé, ekonomika rostla vloni o něco rychleji, než předpokládal návrh rozpočtu. Za druhé, zvýšení daní v roce 2004 zvýšilo příjmy státního rozpočtu více, než vláda očekávala. Zároveň ministerstva nestihla utratit cca 30 miliard korun, které musela převést do roku 2005.

Je zajímavé, že ani takto příznivý výsledek, a především snadnost, s jakou byl dosažen, neoslabil obavy české vlády a části ekonomické obce z fiskální restrikce. Stále je slyšet názory, že snižovat schodek je nebezpečné, protože to omezí ekonomický růst. A naše vláda také uvítala revizi, či spíše demontáž, Paktu stability a růstu Evropské unie.

Stále jasněji se ale ukazuje, že fiskální restrikce, tj. snižování schodku, vůbec nemusí mít nepříznivé důsledky na růst, ale naopak může vést k povzbuzení ekonomiky, a to jak oživením nabídky, tak poptávky. Pro keynesiánské ekonomy je takový efekt nepochopitelný, ale v realitě se již mnohokrát vyskytl.

Učebnicovým příkladem „expanzivní fiskální restrikce“ byla situace Lotyšska na začátku století. Následkem ruské krize se lotyšská ekonomika v roce 1999 propadla o 4 % a schodek veřejných rozpočtů dosáhl 5,6 HDP. Reakce lotyšské vlády by všechny české keynesiánce vyděsila k smrti. Rozpočet na rok 2000 1) zmrazil mzdy ve státním sektoru, 2) zrušil veškeré příplatky a bonusy, 3) zakázal jakékoliv najímaní nových pracovníků ve veřejném sektoru, 4) omezil zemědělské dotace a dotace pro energetiku a dopravu, 5) snížil vládní nákupy, 6) omezil či zrušil mimorozpočtové fondy vlády a také pozastavil restituční kompenzace, 7) snížil sociální výdaje o 3 %.

Lotyšská vláda doufala, že tato opatření sníží schodek na 3 % HDP a stabilizuje hrozivý schodek na běžném účtu platební bilance (11 % v roce 1999). Výsledek byl však mnohem lepší: Veřejné rozpočty skončily v roce 2000 se schodkem 2,5 % HDP (v roce 2001 byl schodek 2 % HDP). Ekonomika nijak neutrpěla a v roce 2000 vzrostla o 4 %, především díky akceleraci soukromé spotřeby! Lotyši zkrátka nepropadli panice a uvěřili vládě, že reformu myslí vážně. Díky tomu se zlepšila očekávání budoucnosti a lidé začali nakupovat více než v předchozích letech.

Lotyšská konsolidace však měla další, z českého pohledu zajímavou vlastnost. Lotyšská vláda daně nezvyšovala, ale snižovala! Celkové příjmy vlády mezi roky 1999 a 2001 klesly z 37,3 % HDP na 33 % HDP! Výdaje však klesaly ještě rychleji: z 43 % na 35 % HDP, tj. o osm procentních bodů za dva roky!

Pokud se Vám zdá, že lotyšská reforma byla naprosto bezproblémová, je to mýlka. Řada politiků reformu odmítala a její prosazení nebylo vůbec snadné. Premiér Vagnorius za konsolidaci zaplatil svojí resignací. Ale resignace za úspěšnou fiskální reformu je rozhodně lepší než resignace za nejasnosti ve financování vlastního bydlení…

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
15:36Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data