Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Volný pád průmyslové inflace: Ceny průmyslových výrobců v květnu klesly o 0,7 %

Volný pád průmyslové inflace: Ceny průmyslových výrobců v květnu klesly o 0,7 %

14.6.2005 9:23
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Index cen průmyslových výrobců se v květnu snížil o 0,7 % a meziroční inflace měřená tímto indexem klesla na 4,0 % z dubnových 5,6 %. Nejvýrazněji do vývoje inflace v tomto segmentu ekonomiky promluvily nižší ceny železa, rafinérské produkce a další pokles cen v potravinářství.

K poklesu cen průmyslových výrobců pomohla dočasně levnější ropa v květnu, což se projevilo jak v cenách produkce rafinérií (-4,2 %), tak ve cenách chemického průmyslu (-2,7 %). V první polovině května ceny ropy klesaly a barel severomořského Brentu se prodával za „pouhých“ 46 dolarů, tj. zhruba o čtyři dolary levněji než v polovině dubna.

Výrazně se projevil také pokračující pád cen v potravinářském průmyslu (-0,6 %). Nicméně ceny zemědělských výrobců již začaly stoupat, což předznamenává obrat ve vývoji cen v potravinářství. Příčinou lze najít především ve zvýšení cen zeleniny téměř o 60 %. Zvýšení cen zeleniny v květnu není vzhledem k sezónnímu cenovému cyklu nic neobvyklého, letošní intenzita zdražení zeleniny je ovšem nebývale silná.

Již druhý měsíc v řadě klesaly také ceny kovů a kovodělných výrobků (-1,3 %). Důvodem poklesu cen je snížení poptávky na domácím i západoevropském trhu v letošním roce, jež se týká zejména válcovaného materiálu, drátů a stavební oceli.

I po odhlédnutí od faktorů jako jsou ceny rafinérské produkce, ceny v potravinářství či ceny železa je patrné, že inflace v cenách průmyslové produkce klesá. Nadále trvá náš odhad dvaceti- až třicetiprocentní pravděpodobnosti dalšího snížení úrokových sazeb ČNB. Pokles inflace měřené indexem cen průmyslových výrobců by měl pokračovat i v druhé polovině roku. Na konci letošního roku by se podle našeho odhadu měla pohybovat kolem jednoho procenta.


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba