Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Mark Mobius - "Emerging markets" si povedou i nadále velmi dobře...

14.6.2005 8:57
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

Jeden z největších zastánců investic do segmentu souhrnně nazývaném „emerging markets“ – Mark Mobius (68) ze společnosti Templeton Asset Management Plc – očekává, že uvedené trhy překonají výnosy z tzv. „developed markets“ již popáté v řadě. Hlavním důvodem je podle něho fakt, že valuace (jakkoliv vysoké) zde obchodovaných instrumentů stále ještě plně neodráží perspektivu rychlejšího hospodářského a korporátního růstu. Něco na tomto názoru jistě bude:

* Index Morgan Stanley Capital International Emerging Markets dosáhl rekordních hodnot dne 28. února letošního roku, od té doby však ztratil cca 5,5 %. Důvodem tohoto oslabení byla obava, že rostoucí sazby ve Spojených státech učiní investice na „emerging markets“ srovnatelně méně atraktivní.

* Akcie na „emerging markets“ nyní obchodují na průměrném 9,8násobku očekávaného zisku pro rok 2005. To je o něco více než polovina 14,2násobku, na němž se obchodují akcie zbytku světa (zdroj: UBS AG)

* Podle Mezinárodního měnového fondu v letošním roce ekonomiky rozvíjejících se trhů narostou v průměru o 6,3 % a zdaleka tak předstihnou trhy Evropy, Spojených států a Japonska (oček. +2,3 %).

* Index MSCI Emerging markets od svého dna ze dne 18. dubna 2005 posílil o 5,7 %, index MSCI World Index v tom samém období přidal pouze 2,8 %.

* Za poslední čtyři roky ekonomiky rozvíjejících se trhů expandovaly zhruba dvakrát tak rychle jako ekonomiky trhů vyspělých (zdroj: MMF). Index MSCI Emerging Markets za toto období přidal 62 %, MSCI World naopak poklesl o 4,3 %.

No, uvidíme. Podle M. Mobiuse zaznamenají největší dynamiku ekonomického růstu země jako Čína a Indie. Míra expanze jejich ekonomik by podle společnosti Templeton Asset Management Plc měla v roce 2005 dosáhnout 8,5 %, resp. 6,7 %. Pro ilustraci připojujeme seznam deseti největších investic Marka Mobiuse. Pro české patrioty však máme špatnou zprávu, žádná z „TOP 10“ nepochází z České republiky.

1. SK Corp. (Jiží Korea)
2. Hyundai Development Co. (Jižní Korea)
3. Banco Beandesco SA (Brazílie)
4. PetroChina Co. (Čína)
5. Uniao de Bancos Brasileiros SA (Brazílie)
6. Akbank TAS (Turecko)
7. China Petroleum & Chemical Corp. (Čína)
8. PKN Orlen (Polsko)
9. MOL Rt. (Maďarsko)
10. Gedeon Richter Rt. (Maďarsko).

Zdroj dat: Bloomberg LP


Váš názor
 • Jeho smůla
  14.6.2005 10:45

  To,že žádná akcie nepochází z ČR je snad jeho smůla a špatná zpráva pro něj,ne?Musí přece litovat,že do svých TOP 10 nezařadil ČEZ!!!
  Pavel
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data