Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Centrální banky - změna je život

09.06.2005 12:04
Autor: 

Jedním z frekventovaných témat diskusí makroekonomických analytiků ve Střední Evropě je intenzita, s níž jejich centrální bankéři mění nastavení krátkodobých úrokových sazeb1). Je asi zbytečné připomínat, proč je změna tohoto nastavení důležitá: působí na měnový kurz, hýbe výnosovými křivkami a zprostředkovaně ovlivňuje výši budoucí inflace i tempo růstu hrubého domácího produktu.

Nejjednodušší mírou aktivizmu centrální banky na poli nastavení úrokových sazeb je prostý počet změn klíčové krátkodobé sazby za určité období. V tomto textu je sledovaným obdobím časový interval od začátku prosince 2000 do konce dubna 2005, tzn. 53 měsíců. Počet změn klíčové sazby pro porovnávané centrální banky/země zobrazuje Graf 1.

Z grafu je patrné, že nejčastěji přistupovala ke změnám klíčové úrokové sazby maďarská centrální banka, zatímco Evropská centrální banka na druhém konci spektra hýbala svojí hlavní sazbou čtyřikrát méně. Mezi čtyřmi středoevropskými tranzitivními ekonomikami byli nejzdrženlivější slovenští centrální bankéři: na klíčovou sazbu „sáhli“ pouze 12x.

Čtenář může právem namítnout, že měření úrokového aktivismu centrálních bank pouze na základě počtu změn klíčové úrokové sazby není spravedlivé, neboť pomíjí jak různé inflační profily porovnávaných zemí, tak různý rozměr úrokových pohybů či potřebu čelit prostřednictvím těchto pohybů kursovým tlakům. Intuitivně cítíme, že centrální banka potýkající se s vyšší variabilitou inflace bude cítit potřebu intenzivněji zasahovat do vývoje úrokových sazeb než banka pohybující se ve stabilním inflačním prostředí, aniž by přitom musela být „aktivističtější“. Směrodatné odchylky meziroční spotřebitelské inflace v porovnávaných ekonomikách spočtené na základě měsíčních údajů zobrazuje Graf 2.

Porovnání Grafu 2 s Grafem 1 navádí k několika závěrům. Slovensko, které ve sledovaném období vykazuje největší variabilitu inflace, zaznamenalo druhý nejnižší počet změn klíčové sazby centrální banky po Eurozóně, která ovšem vyniká mezi porovnávanými zeměmi naopak nejnižší inflací. Národní banka Slovenska se tedy v žádném případě nejeví jako příznivec úrokového „fine tuningu“. Maďarsko, vykazující nejvyšší počet úrokových korekcí centrální banky, je na první pohled nejpodezřelejší z úrokového aktivizmu, neboť variabilita inflace zde byla jen průměrná. (Nesmíme však zapomínat, že právě maďarská centrální banka v minulosti často hýbala sazbami nejen s ohledem na inflační vývoj v zemi, ale také s ohledem na aktuální vývoj kurzu forintu.) A konečně za třetí, zdá se že data potvrzují očekávání o větším sklonu Fedu posouvat klíčové sazby než je tomu u ECB 2).

Pokusme se nyní kvantitativně zkombinovat tři dostupné druhy informací a s pomocí jednoduché matematické operace definovat přiměřenost úrokových posunů centrálních bank vzhledem k inflačnímu profilu na jejich teritoriu:

Přiměřenost úrokových posunů je podle tohoto vzorce tím větší, čím variabilnější byla meziroční míra inflace ve sledovaném období, čím méně úrokových posunů centrální banka naordinovala a čím menší byla průměrná velikost těchto posunů. Výsledky propočtů shrnuje Graf 3.

Graf potvrzuje očekávané první místo Slovenska mezi zeměmi, kde centrální bankéři zacházejí s úrokovými sazbami obezřetné. Na Slovensko se těsně dotahuje Česko, mezi nímž a zbytkem porovnávaných zemí zeje znatelná mezera. Je zajímavé, že podle našeho kritéria nejen polská, ale také maďarská centrální banka byly při změnách sazeb zdrženlivější než ECB. Větší míru přiměřenosti úrokových posunů v Eurozóně oproti Spojeným státům jsme očekávali, překvapením v tomto směru byl proto spíše jen nepatrný vzájemný odstup obou regionů.

Pozn:
1) Vedle intenzity intervencí centrálních bank v oblasti ceny peněz je významná též predikovatelnost těchto intervencí. Čím překvapivější je zásah centrální banky do vývoje sazeb, tím efektivněji může být dosaženo určitých cílů. Rizikem překvapivých zásahů bývá rozkolísání finančních trhů a v případě, kdy hrozí, že se z výjimky stane pravidlo, též pokles prestiže centrální banky. Predikovatelnost kroků středoevropských centrálních bank není předmětem této analýzy.
2) Nikoliv již na základě Grafu 2, ale na základě jednoduchého propočtu můžeme dospět ke též zjištění, že v Polsku a v České republice je vývoj krátkodobé úrokové sazby příslušné centrální banky relativně nejsilněji kladně zkorelován s vývojem inflace. Pozornosti si zaslouží fakt, že Slovensko je jedinou zemí v porovnávaném vzorku, kde je uvedená korelace zanedbatelná.

Tato krátká analýza je součástí měsíčního makroekonomický přehledu, který obsahuje rovněž informace o Polsku, Slovensku a Maďarsku. Makroekonomický přehled je pro uživatele stránek www.patria.cz k dispozici ke stažení ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data