Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost po dvou letech klesá pod půl milionu osob

Nezaměstnanost po dvou letech klesá pod půl milionu osob

08.06.2005 9:44
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Míra nezaměstnanosti se ke konci května snížila na 8,61 % z dubnových 8,92 %. Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání se snížil o 16.624 na 463.196 osob. Pod hranicí půl milionu se celkový počet nezaměstnaných vešel naposledy přesně před dvěma roky. K poklesu nezaměstnanosti přispěly nejen sezónní faktory, ale i rychlejší hospodářský růst. Příznivý vývoj na trhu práce dokládá počet volných pracovních míst, který je nejvyšší od listopadu 2001.

Sezónně očištěná data ukazují na pokles míry nezaměstnanosti o další desetinu procentního bodu. Možná zřetelněji dokumentuje vliv rychlejšího hospodářského růstu na trh práce skutečnost, že loni touto dobou byla míra nezaměstnanosti podle původní metodiky o půl procentního bodu vyšší, resp. o 0,2 procentního bodu podle nové metodiky. Jinou verzí téhož je zvýšení počtu volných pracovních míst na 57.172, což představuje meziroční zvýšení o 12.512 pracovních pozic. Vzhledem k prakticky uzavřené mezeře výstupu (rozdílu mezi potenciálním a aktuálním výkonem ekonomiky) jsou možnosti dalšího poklesu nezaměstnanosti ovšem značně omezené. K tomu by bylo nutné zapracovat na strukturální nezaměstnanosti, k níž přispívají „past chudoby“ způsobená nastavením daní a sociálních dávek, regionálně nerovnoměrný ekonomický vývoj a nízká mobilita pracovních sil, příliš těsná kazajka pracovněprávní legislativy a nesoulad mezi poptávkou a nabídkou na trhu práce z hlediska profesí.

Zajímavé je zjištění, že zlepšení situace na trhu práce se týká především mužské populace, ženy z něj těží podstatně méně. Za poslední rok celkový počet uchazečů o zaměstnání registrovaných na úřadech práce klesl o 25.866 osob, řady nezaměstnaných žen se ovšem zúžily jen o 7.186 žen. Snížení nezaměstnanosti se týká ze tří čtvrtin mužů a jen ze čtvrtiny žen. Podíl žen na celkové nezaměstnanosti se tak zvýšil na 53 % z 51 % loni v květnu.

Výdaje na pasivní politiku zaměstnanosti se nicméně i přes pokles nezaměstnanosti nesnížily. Vliv příznivého ekonomického vývoje a přísnějšího zákona o zaměstnanosti byl převážen zvýšením vyplácených dávek v nezaměstnanosti.

V červnu by se měla míra nezaměstnanosti změnit jen minimálně. Trh práce výrazněji ovlivní přiliv čerstvých absolventů škol a učilišť v průběhu letních měsíců. Na konci letošního roku očekáváme míru nezaměstnanosti 9,0-9,1 %.


Váš názor
  • počet nezaměstnaných
    08.06.2005 12:23

    nechci bejt hnidopich:) ale jestliže se počet uchazečů snížil meziměsíčně o 16624 na 463196, znamená to, že počet dosažitelných uchazečů byl již minulý měsíc pod půl miliónem. Počet registrovaných uchazečů nikoli, a ten je tu evidentně míněn. Já jen, že to trochu mate:)
    Vašek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data