Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

7.6.2005 11:21
Autor: 

Slovensko
Uplynulý týždeň na dlhopisovom trhu sa začal odmietnutím celého dopytu v aukcii štátnych dlhopisov. Výnosy však prakticky nereagovali a neovplyvnili ich ani dve neúspešné referendá o euroústave vo Francúzsku a Holandsku. Dlhší koniec výnosovej krivky (3 až 10 rokov) sa pohol smerom dole asi o 3 až 4 bps. Nasledoval tak eurovú krivku, ktorá zaznamenala rovnaký pohyb a dokonca vo väčšom rozsahu. Spred sa tak mierne rozšíril. Pozitívny vplyv na pokles výnosov malo aj zrušenie dvoch aukcií štátnych pokladničných poukážok naplánovaných na jún. Krátky koniec slovenskej výnosovej krivky (1-2 roky) sa prakticky nezmenil. Derivátový trh FRA kontraktov stále ráta s poklesom úrokových sadzieb do konca roka o 25 bps. Viera obchodníkov v redukciu sadzieb sa však počas apríla a mája postupne znižovala spolu s oslabením SKK.

Polsko
Překvapivě slabé údaje o růstu HDP a investicích za první čtvrtletí zvýšily očekávání trhu o dalším snížení úrokových sazeb. Toto očekávání posunulo výrazně výnosovou křivku dolů po celé své délce. Trh v pondělí otvíral na úrovní pátku předminulého týdne, tj na 5,24%, 5,36% a 5,30% pro dvou, pěti a desetileté dluhopisy. Ještě ten samý den ceny dluhopisů rostly podpořeny výrokem ministra financí Miroslawa Gronického, že inflace v květnu klesne na úroveň 2,2 – 2,3% a pod 1% v červnu. Největší pokles výnosů, až o 13 bps na delším konci a o 7 bps na kratším konci, nastal po zveřejnění horšího HDP a investic, což zvýšilo očekávání dalšího snížení úrokových sazeb. Ve středu se uskutečnila aukce dvouletých dluhopisů v objemu 3,0 mld.PLN. Poptávka investorů přitom dosáhla 9,8 mld.PLN, dosažený průměrný výnos byl 4,972%. Tento výsledek inicioval pokles výnosu dvouletých papírů na sekundárním trhu na zhruba 5,0%. Příznivá atmosféra podpořená zlepšenou náladou na světových trzích pak převládala až do konce týdne, kdy trh uzavíral na úrovních 4,90%, 4,99% a 4,99% pro dvou, pěti a desetileté dluhopisy.

Tento týden nebudou zveřejněny žádné důležité události, proto nepředpokládáme, že by se na polském dluhopisovém trhu zhoršila nálada. Trh bude proto citlivěji reagovat na výroky politiků, delší konec výnosové křivky by měl rovněž odrážet změny výnosů na světových trzích.

Maďarsko
Vládní dluhopisy se minulý týden vzchopily nebývalým způsobem. Výnosy poklesly o 25 až 35 bazických bodů prakticky podéle celé křivky, přičemž úrokové rozpětí mezi maďarskými a evropskými (desetiletými) výnosy se zúžilo o 22 bazických bodů. Vše má přitom na svědomí býčí nálada na trzích dluhopisů ve vyspělých trzích, když ceny dluhopisů pozitivně reagují na slabší výsledky americké ekonomiky, které implikují, že by se proces zvyšování úrokových sazeb mohl blížit v USA ke konci A to je pochopitelně výborná zpráva pro Maďarsko.

Jestliže trh si ještě před dvěma týdny nebyl jist zdali MNB bude mít prostor v tomto roce snížit znovu úrokovou sazbu, dnes FRA sazby naznačují, že trh do cen zakomponoval další dvě redukce o 25 bodů v roce 2005. Tento scénář se nemusí jevit přehnaně optimistický za předpokladu, že se dosavadní chuť investorů nakupovat riziková aktiva vydrží v tomto roce alespoň několik měsíců. Navíc se během posledních dvou zasedání ukázalo, že bankovní rada v současnosti již bere méně v úvahu měnový kurz, což ji uvolňuje ruce pro další redukce základní úrokové sazby, neboť ty mohou být vždy odůvodněny stále relativně příznivým inflačním výhledem.

Hlavní událostí tohoto týdne bude čtvrteční aukce pěti a desetiletého vládního dluhopisu. Připomeňme, že úrokové rozpětí se u výnosu desetiletého Bundu a maďarského dluhopisu minulý týden snížilo o téměř 30 bazických bodů a směřuje k hodnotám, které na trhu převládaly na přelomu března a dubna. I z tohoto důvodu považujeme současné ceny dluhopisů s dlouhou durací za málo atraktivní a účast v aukci nedoporučujeme.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data