Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v dubnu: …když přebytky netěší

Zahraniční obchod v dubnu: …když přebytky netěší

03.06.2005 9:24
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Zahraniční obchod vykázal v dubnu přebytek 5,1 mld. Kč. Dubnový přebytek obchodní bilance je překvapením. Výrazně byla revidována také data za první tři měsíce letošního roku. Původně uváděný přebytek za 1. čtvrtletí ve výši 14,7 mld. Kč byl zvýšen na 19,7 mld. Kč. Přesto výsledky zahraničního obchodu přináší více vrásek než spokojenosti.

Ve srovnání s loňským dubnem je saldo obchodní bilance příznivější o 16,0 mld. Kč. Z toho jedna miliarda připadá na vrub zlepšení směnných relací (cen v zahraničním obchodu), zbytek představuje reálné zlepšení.

Meziroční tempo růstu vývozu se v dubnu snížilo na 2,8 % z 16,6 % v 1. čtvrtletí. Dovoz meziročně klesl o 7,5 %, zatímco v 1. čtvrtletí stoupl o 11,8 %. Dynamika zahraničního obchodu byla v dubnu výrazně ovlivněna loňskými vysokými údaji, nicméně v případě dovozu je patrný pokles investiční aktivity v české ekonomice. Dovoz strojů a dopravních prostředků meziročně klesl o 14,1 %.

Obchodní bilanci výrazně zatížila drahá ropa a zemní plyn. Schodek v této oblasti zahraničního obchodu se ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil a dosáhl téměř 9,0 mld Kč. Kromě vysoké ceny vedlo k prohloubení záporného salda také výrazné reálné zvýšení dovozu minerálních paliv.

Na základě revize předchozích dat o zahraničním obchodu je nutné výrazně revidovat odhad HDP v 1. čtvrtletí. Náš aktuální odhad meziročního růstu HDP se posunul na 4,5 %. Aktuální vývoj zahraničního obchodu se ovšem promítne nejen do čistého exportu, který je složkou HDP, zároveň ovšem výkon ekonomiky poznamená zpomalení hrubé tvorby fixního kapitálu. Za celý letošní rok očekáváme přebytek zahraničního obchodu ve výši 15 až 20 mld. Kč.


Váš názor
 • jaka je vlastne skladba vyvozu?
  06.06.2005 10:07

  Znovu upozornuji na to,ze mnoho vyvozu je pro CR vlastne k nicemu.Firmy ktere dostaly investicni pobidky vyvazeji za nadhodnocene ceny zbozi z ktereho CR nejde ani DPH a dokonce v mnoha pripadech ani dane.Na prvni pohled prebytek vypada velmi dobre ale opak je pravdou.Kupni sila obyvatel klesa,mnoho ceskych firem jen preziva a vubec nema penize na nove technologie.Ale jako cesi si prece musime nalhavat jak jsme skveli.
  dodo
 • To podstatné...
  03.06.2005 18:38

  Ropa nahoru, fixní kapitál dolů... A co sexuální služby?
  chemik
 • Proč přebytky netěší?
  03.06.2005 13:26

  Mě to připadá celkově potěšující...
  maxík
  • Taky nechápu
   03.06.2005 17:59

   Proč by měl být problém v přebytku, způsobeném snížením dovozu resp. investic do importovaných produktů? Je snad špatně, když firma nezničí každý měsíc stroje, které minulý měsíc nakoupila? Jednou se to prostě sejde tak, že investuje více firem najednou. Vznikne schodek obchodní bilance a ekonomové straší. V dalším období má většina firem nakoupeno na roky dopředu, vznikne přebytek obch. bilance a ekonomové opět vidí problém. Obdobně nahrává přebytku OB, když se zdejší firmy zaměří na tuzemské dodavatele, místo zahraničních. Čí je to problém? Problém bych viděl v poklesu aktivity zdejších firem, ne v tom, že méně utrácejí venku.
   Jirka
  • Přesně tak
   03.06.2005 15:33

   Na to, jak je drahá ropa a zemní plyn je to dle mého názoru vynikající výsledek. Když už Marek a Schneider nemají jak stávající vládu pomluvit, tak vymýšlí bláboly typu: "náhodně" splněná Maastrichtská kritéria, když přebytky "netěší" atd. a to je trošku smutné ...
   PaulC
   • a naopak
    03.06.2005 16:31

    Podle mně jsou na tomhle webu někdy až moc provládní ... ale je pravda, že na Vás nemají ;-)
    PeterD
    • Jde o fakta
     06.06.2005 11:56

     Jak známo, kritizovat dovede každý. Korektně ale ohodnotit zveřejněná data málokdo ... Asi Vás zklamu, členem žádné vládní partaje nejsem, jen se snažím vidět věci reálně, bez ideologických balastů. U nás je bohužel příliš mnoho primitivů, kterým chybí hrdost na to, čeho naši lidé dosáhli a prostuduchým žvaněním o tom, že kdyby byli u vlády oni, tak by to bylo dvakrát (nebo kolikrát více už ani nevím, tehdy jsem si to asi nepoznamenal :-) se snaží dělat nepostradatelnými ... Slepá závist nad zahraničními výrobky (zejména ze západní Evropy) je daná ještě z doby před rokem 1989 jejich nedostatkem na našem trhu a činností např. Tuzexů. Hrdost našim lidem nad jejich vlastními schopnostmi a dovednostmi se postupně vrací a hokej nebo fotbal jsou toho dobrými příklady. Nepředpokládám, že by pan Marek nazval komentář k vítězství našich fotbalistů nad Andorrou nějak jako "Když přebytky netěší" a dál pokračoval ve stylu, že krásný Polákův gól byl už zbytečný ... Ostatně dle dnes zveřejněných údajů je běžný účet platební bilance po 11 letech v přebytku. Co Vy na to kritiku ? PS: Zkuste si někdy srovnat objektivnost honotících komentářů v britském a našem tisku a podobně srovnejte chování politiků ... Anglie má tradici ve slušnosti, hrdostí nad vlastními výrobky a jednání politiků, kteří jsou toho času v opozici je povětšinou konstruktivní a ne jako u nás bohužel tradiční odpověď na cokoliv: ne, ne, tak to opravdu není ...
     PaulC
 • Reakce
  03.06.2005 10:01

  Nejdůležitější stav je běžného účtu.
  Lojza
Aktuální komentáře
22.01.2021
11:41Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  
10:29Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut
10:25Masivní fiskální podpora a inflace jako šedá labuť
9:42Vláda spolu s nouzovým stavem prodloužila i epidemická opatření
9:07Rozbřesk: Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP
9:05Ifo: Čína má největší přebytek běžného účtu, překonala Německo
8:50Evropské burzy před daty z eurozóny zřejmě ráno zahájí níže  
8:26Hodnota bitcoinu klesla pod 30.000 dolarů
8:08PFNonwovens a.s. oznamuje kalendář zveřejňování výsledků na rok 2021
21.01.2021
18:12Joe Biden se ujal vlády. A svět si oddychl, píše tisk
17:55Zisky bank, sazby a jejich komoditní indikátor
17:29Evropské trhy si možná od ECB něco slibovaly, americké podporují domácí témata  
17:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení změn v orgánech emitenta
16:14Volkswagen loni nesplnil emisní cíle EU, hrozí mu pokuta
16:13„Tlačit na monetární provaz“ – kde to vlastně začalo
13:57ECB po minulém stimulu podle očekávání sazby nemění
13:45Česká zbrojovka, a.s - Oznámení o svolání řádné valné hromady Společnosti
13:12Rusnok: Základní sazba letos nad jedno procento zřejmě nestoupne

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
8:00UK - Maloobchodní tržby bez PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00Schlumberger NV (12/20 Q4)