Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šance diskutabilní novely zákona o kolektivním vyjednávaní

Šance diskutabilní novely zákona o kolektivním vyjednávaní

1.6.2005 13:23
Autor: 

Zajímavým legislativním procesem prochází vládní návrh novely zákona č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání, v platném znění, který byl v červnu minulého roku předložen Poslanecké sněmovně.

Cílem předmětné novely je určitým způsobem znovu „oživit“ ustanovení § 7 zákona o kolektivním vyjednávání, a tedy nově upravit možnost rozšiřování závaznosti kolektivních smluv vyššího stupně na další zaměstnavatele. Dle původního znění § 7 zákona mohlo Ministerstvo práce a sociálních věcí stanovit právním předpisem, že kolektivní smlouva vyššího stupně je závazná i pro zaměstnavatele s obdobnou činností a obdobnými ekonomickými a sociálními podmínkami, kteří nejsou členy organizace zaměstnavatelů, která tuto kolektivní smlouvu uzavřela. Toto ustanovení bylo s účinností k 31. březnu 2004 zrušeno Ústavním soudem jako neústavní, přičemž byly stanoveny konkrétní podmínky zajištění souladu zákona s Ústavou ČR.

Dle navrhovaného znění novely zákona mohou strany kolektivní smlouvy vyššího stupně společně navrhnout, aby kolektivní smlouva vyššího stupně byla závazná i pro další zaměstnavatele s převažující činností v daném ekonomickém odvětví, zaměstnávající alespoň 20 zaměstnanců. Tento postup se vztahuje na kolektivní smlouvy vyššího stupně uzavřené organizací zaměstnavatelů, kteří v daném odvětví zaměstnávají největší počet zaměstnanců, nebo příslušným vyšším odborovým orgánem, který v daném odvětví jedná za největší počet zaměstnanců, přičemž takové kolektivní smlouvy budou pro příslušné zaměstnavatele závazné na základě pouhého vyhlášení ve Sbírce zákonů ČR.

Dle textu důvodové zprávy k novele zákona slouží tento institut především k zabránění neodůvodněné konkurenční výhodě zaměstnavatelů bránících se kolektivnímu vyjednávání nebo neposkytujících svým zaměstnancům „výhody, které jsou u obdobných zaměstnavatelů obvyklé a přiměřené, čímž si vytvářejí výhodnější cenu práce a lepší postavení na trhu na úkor svých zaměstnanců“.

S výše uvedeným názorem se však neztotožnil Senát, který v březnu tohoto roku návrh novely zákona zamítl a vrátil Poslanecké sněmovně k dalšímu projednání. Dle názoru Senátu rozšiřuje zákon platnost kolektivních smluv i na společnosti, které se kolektivního vyjednávání vůbec nezúčastnily, což v podstatě znamená rozhodování určitých soukromoprávních subjektů o jiných bez jejich souhlasu. Poslanecká sněmovna ovšem při opětovném hlasování setrvala na původním návrhu novely a přehlasovaný návrh novely zákona předložila v květnu k podpisu prezidentovi, který se však ztotožnil s názorem Senátu a návrh zákona Poslanecké sněmovně vrátil zpět. Zda nakonec tato kontroverzní novela bude přijata závisí na tom, zda se Poslanecké sněmovně podaří vrácený návrh znovu prosadit, a to za předpokladu, že na něm setrvá nadpoloviční většinou hlasů všech poslanců.

Tatiana Mrvová

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data