Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šance diskutabilní novely zákona o kolektivním vyjednávaní

Šance diskutabilní novely zákona o kolektivním vyjednávaní

1.6.2005 13:23
Autor: 

Zajímavým legislativním procesem prochází vládní návrh novely zákona č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání, v platném znění, který byl v červnu minulého roku předložen Poslanecké sněmovně.

Cílem předmětné novely je určitým způsobem znovu „oživit“ ustanovení § 7 zákona o kolektivním vyjednávání, a tedy nově upravit možnost rozšiřování závaznosti kolektivních smluv vyššího stupně na další zaměstnavatele. Dle původního znění § 7 zákona mohlo Ministerstvo práce a sociálních věcí stanovit právním předpisem, že kolektivní smlouva vyššího stupně je závazná i pro zaměstnavatele s obdobnou činností a obdobnými ekonomickými a sociálními podmínkami, kteří nejsou členy organizace zaměstnavatelů, která tuto kolektivní smlouvu uzavřela. Toto ustanovení bylo s účinností k 31. březnu 2004 zrušeno Ústavním soudem jako neústavní, přičemž byly stanoveny konkrétní podmínky zajištění souladu zákona s Ústavou ČR.

Dle navrhovaného znění novely zákona mohou strany kolektivní smlouvy vyššího stupně společně navrhnout, aby kolektivní smlouva vyššího stupně byla závazná i pro další zaměstnavatele s převažující činností v daném ekonomickém odvětví, zaměstnávající alespoň 20 zaměstnanců. Tento postup se vztahuje na kolektivní smlouvy vyššího stupně uzavřené organizací zaměstnavatelů, kteří v daném odvětví zaměstnávají největší počet zaměstnanců, nebo příslušným vyšším odborovým orgánem, který v daném odvětví jedná za největší počet zaměstnanců, přičemž takové kolektivní smlouvy budou pro příslušné zaměstnavatele závazné na základě pouhého vyhlášení ve Sbírce zákonů ČR.

Dle textu důvodové zprávy k novele zákona slouží tento institut především k zabránění neodůvodněné konkurenční výhodě zaměstnavatelů bránících se kolektivnímu vyjednávání nebo neposkytujících svým zaměstnancům „výhody, které jsou u obdobných zaměstnavatelů obvyklé a přiměřené, čímž si vytvářejí výhodnější cenu práce a lepší postavení na trhu na úkor svých zaměstnanců“.

S výše uvedeným názorem se však neztotožnil Senát, který v březnu tohoto roku návrh novely zákona zamítl a vrátil Poslanecké sněmovně k dalšímu projednání. Dle názoru Senátu rozšiřuje zákon platnost kolektivních smluv i na společnosti, které se kolektivního vyjednávání vůbec nezúčastnily, což v podstatě znamená rozhodování určitých soukromoprávních subjektů o jiných bez jejich souhlasu. Poslanecká sněmovna ovšem při opětovném hlasování setrvala na původním návrhu novely a přehlasovaný návrh novely zákona předložila v květnu k podpisu prezidentovi, který se však ztotožnil s názorem Senátu a návrh zákona Poslanecké sněmovně vrátil zpět. Zda nakonec tato kontroverzní novela bude přijata závisí na tom, zda se Poslanecké sněmovně podaří vrácený návrh znovu prosadit, a to za předpokladu, že na něm setrvá nadpoloviční většinou hlasů všech poslanců.

Tatiana Mrvová

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)