Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Má smysl investovat podle P/E a P/BV?

Má smysl investovat podle P/E a P/BV?

26.5.2005 10:21

Chce-li vlastník společnosti vědět, kolik by mu tato měla vynášet, nestačí se podívat na betu porovnatelných společností (pokud tyto jsou) a s její pomocí určit relevantní návratnost investovaných peněz. Jinak řečeno, použít jednoduchý CAPM rámec v mnoha případech znamená, že odhadnutá návratnost, kterou by měla společnost generovat, je (za daných alternativních investičních příležitostí) často příliš malá. Již jsme se dívali na diskont za neobchodovatelnost, diskont za malou velikost, prémii za majoritu; nyní se podívejme na diskont malého P/E a diskont malého P/BV.

Akcie společností s relativně malým P/BV poměrem (poměrem tržní a účetní hodnoty aktiv) poměrně konzistentně vynášejí více, než zbytek trhu. To platí nejen ve Spojených státech, ale i na jiných rozvinutých trzích, podle některých studií jde výnosová prémie relativně k trhu od 1 % až po 3,4 %. To samo o sobě ale neříká, že CAPM je nefunkční, respektive, že neodráží veškeré riziko těchto akcií/společností. Pokud by u společností s malým P/BV byla zároveň vysoká beta - ta by implikovala vyšší požadovanou návratnost, než je u celého trhu, je vše v pořádku. I intuitivně lze odvodit, že malé P/BV je skutečně do určité míry indikací rizika - u zdravých společností s dobrým prospektem růstu se asi nebudou pohybovat tržní hodnoty společnosti pod její účetní hodnotou. Přesto, do značné míry jde v tomto případě zřejmě o riziko nesystematické, tj., oddiverzifikovatelné - tj. není ho nutno/možno odrážet v požadované míře návratnosti (podle CAPM). Až zde se dostáváme k oné potenciální nutnosti odrazit malé P/BV v požadované návratnosti na jím charakterizovanou společnost - návratnosti nad úroveň implikovanou betou.

Vztah návratnost - malé P/E je hůře vysvětlitelný z pohledu dodatečného rizika (nad úroveň CAPM) reflektovaného v totmo násobku. Rozdíl mezi návratností akcií nejmenšího a největšího P/E jde přitom někdy na úrověň 10 %. Typ společností "chlubících se" relativně malým P/E totiž implikuje spíše menší riziko (=menší relativní výnos), než ty rychle rostoucí s vysokým P/E. Souvislost s diskusí na téma, která investiční strategie (hodnota vs. růst) je více riziková, by zde měla být patrná a je tedy jasné, že toto je téma poněkud obsáhlejší. Přesto, vysledovaná (historická) závislost mezi P/E a výnosem je spíše vysvětlitelná vztahem: nízké P/E = menší růst = menší investice = větší současné dividendy = větší zdanění (relativně k ziskům relizovaným růstem ceny akcie).

Zatímco diskont za neobchodovatelnost, diskont za malou velikost a popř. prémie za majoritu jsou koncepty, s kterými je při odhadu nákladu kapitálu (požadované míry návratnosti na investici do něj) radno pracovat u všech společností, problematika "návratnost - P/BV a P/E" je asi za hranicí praktické upotřebitelnosti v korporátních financích a zůstane pouze tématem pro investiční management ve fondech.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data